Ulkoministeri Valtonen: Liberaali demokratia on nyt vahvoilla – "Kiitos Ukrainan"
Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) mukaan liberaaliin demokratiaan ja kansainväliseen oikeuteen perustuva ajattelu on maailmalla nyt vahvempaa kuin koskaan.
Suurlähettiläskokouksen Helsingissä avanneen Valtosen mukaan suuri kiitos tästä kuuluu Ukrainan ”sankarilliselle” kansalle, joka on ”puolustanut itseään ja samalla myös meitä”.
– Suomen tuki Ukrainalle on vankkumaton, Valtonen vakuutti.
Valtosen mukaan länsi ei ole koskaan ollut niin yhtenäinen kuin nyt. Natoon ja Euroopan unioniin jonotetaan, Valtonen huomautti.
Suomessa pitää Valtosen mukaan vaalia perusoikeuksia siten, että tänne halutaan tulla myös muualta maailmasta töihin tai perustamaan perhe.
Vaikka itsenäisyyden ja alueellisen koskemattomuuden turvaaminen on kaiken perusta, Suomella on Valtosen mukaan maailmassa myös muita tavoitteita.
– Kansainvälisen toimintamme kulmakiviä ovat oikeusvaltioperiaate, ihmisoikeudet, tasa-arvo ja demokratia. Pyrimme omalta osaltamme sitouttamaan myös globaalin etelän maat sääntöpohjaiseen järjestykseen, demokratiaan ja ihmisoikeuksien edistämiseen, Valtonen luetteli.
Suomen ja Venäjän suhteista Valtonen totesi, että Venäjä on toimillaan romuttanut aiemman kahdenvälisen suhteen eikä sitä ole poliittisella tasolla enää olemassa.
– Totta kai on tärkeää säilyttää yhteys diplomatiassa ja operatiivisella tasolla kuten rajaturvallisuudessa, Valtonen sanoi.
Ulkoministerin mukaan Wagner-palkkasotilasryhmän juhannuskapina Venäjällä oli osoittanut, että Suomessa pitää varautua myös yllättäviin ja äkillisiin muutoksiin.
– Siihenkin on varauduttava, että sota jatkuu vielä pitkään, Valtonen lisäsi.
Hänen mukaansa Venäjä on saatava vastuuseen kansainvälisen oikeuden vastaisista sotarikoksista sekä korvausvastuuseen aloittamansa sodan aiheuttamista tuhoista.
Valtonen myös arvosteli Venäjän päätöstä vetäytyä Mustanmeren viljanvientisopimuksesta ja venäläisten tekemiä iskuja Ukrainan viljanvientivarastoihin.
– Suomi on valmis selvittämään YK:n ja samanmielisten maiden kanssa keinoja viljakuljetusten turvaamiseksi maa- ja meriteitse. EU:n solidaarisuusväylien toimintaa on syvennettävä ja Naton läsnäoloa Mustallamerellä lisättävä, Valtonen linjasi.
Suurvaltapolitiikan kiristyessä lännen on pidettävä Valtosen mukaan entistä tiiviimmin yhtä. Suojamuureja ei hänen mukaansa kaivata sen paremmin Atlantille kuin Euroopan sisälle.
– Strategisen autonomian rinnalle Suomi ajaa Euroopan strategista kilpailukykyä, Valtonen sanoi.
Reunavaltiona Suomen tulee ulkoministerin mukaan huolehtia ensisijaisesti omasta puolustuksestaan.
Valtosen mielestä Suomi luovuttaa Ukrainalle koko ajan niin järeää ja vaikuttavaa aseistusta kuin suinkin on mahdollista. Hänen mukaansa on erityisen tärkeää, että Suomi ja Eurooppa pystyvät ajamaan ylös omaa puolustusteollisuuttaan mahdollisimman pian.
Valtonen sanoo, että tähän saakka Suomi on antanut Ukrainalle 1,2 miljardia euroa asetukea ja tukea kokonaisuudessaan reilut 1,7 miljardia euroa. Valtosen mukaan Suomi on tilastollisesti erittäin vahva Ukrainan tukija.