Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kultaranta-keskustelujen ensimmäisenä päivänä lavalle astuvat kansainväliset puhujat

11.6.2026 2:01
Lue lisää 
Politiikka
Pääministeri Petteri Orpo kuvattuna EU-huippukokouksessa Brysselissä torstaina. (Kuva: Nicolas Tucat / AFP / Lehtikuva)

Tutkija: Orpon päästökauppariemu saattoi olla ennenaikaista

Viktor Orbanin saama moiteryöppy leimasi Brysselin EU-huippukokousta.
STT / Tuomas Savonen 20.3.2026 16:22, muokattu 20.3.2026 18:58
a– a+
Politiikka

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) riemuitsi Brysselissä perjantain vastaisena yönä EU-huippukokouksessa tehdyistä päästökauppaa koskevista linjauksista.

Orpo iloitsi ennen muuta siitä, että EU:n päästökauppajärjestelmän perusteisiin ei puututtu niin kuin osa jäsenmaista olisi halunnut. Perusteiden koskemattomuus oli Orpon mukaan Suomelle ”aivan kriittinen kysymys”.

Esimerkiksi Italian pääministeri Giorgia Meloni on halunnut keskeyttää EU:n päästökauppajärjestelmän toiminnan energian hintojen nousun hillitsemiseksi.

Ulkopoliittisen instituutin johtava tutkija Tuomas Iso-Markku varoittelee kuitenkin, että Orpon riemu saattaa olla ainakin osittain ennenaikaista.

Huippukokouksessa sovittiin, että EU-komissio antaa heinäkuussa esityksen päästökaupan välitarkasteluksi, mikä Iso-Markun mukaan ei ole täysin vailla riskejä Suomen kannalta.

– Jäsenvaltioiden sisällä on uudella tavalla painetta haastaa EU:n vihreän siirtymän politiikkaa. Iranin sota mutkistaa tätä kuviota ennestään. Eli painetta liikkua tässä asiassa tulee tosi paljon. Kyllä komissiokin on tässä aika kovassa paikassa, Iso-Markku sanoi STT:lle.

Ennen EU-huippukokousta päästökauppajärjestelmän puolustajat ja kriitikot kirjelmöivät aiheesta tahoillaan. Suomi ja seitsemän muuta maata lähettivät muille EU-maille yhteisen kannanoton, jossa ne korostivat päästökauppajärjestelmän roolia EU:n ilmastopolitiikan kulmakivenä.

Maat korostivat vakaan ja ennustettavissa olevan ilmastopolitiikan tärkeyttä Euroopalle. Suomen lisäksi kannanoton allekirjoittivat muun muassa Ruotsi, Tanska, Hollanti ja Espanja.

Samoihin aikoihin kymmenen EU-maan ryhmä lähetti EU-komissiolle kirjeen, jossa ne halusivat muutoksia päästökauppajärjestelmään. Kirjeen allekirjoittajat olivat huolissaan strategisten teollisuudenalojen kyvystä selvitä energian hintojen noususta.

Päästökauppaerimielisyys jakaa EU:n maantieteellisestikin kahtia, sillä järjestelmän kriitikot tulevat kaikki unionin itä- ja eteläosista, kun taas sen puolustajat tulevat etupäässä unionin pohjois- ja länsiosista.

Vaikka päästökauppajärjestelmän kriitikoiden joukossa on Italian ja Puolan kaltaisia suuria ja vaikutusvaltaisia EU-maita, Iso-Markku muistuttaa, että ainakin liittokansleri Friedrich Merzin viimeisimpien kannanottojen perusteella suurin EU-maa Saksa on asiassa lähempänä Suomen linjaa kuin päästökauppakriitikoita.

Huippukokousta koskevassa uutisoinnissa nousi voimakkaimmin esille muiden EU-maiden johtajien kova kritiikki Unkarin pääministeriä Viktor Orbania kohtaan.

Orban on jarruttanut joulukuun EU-huippukokouksessa sovittuja Ukrainan 90 miljardin euron lainapakettia ja uusinta Venäjän vastaista pakotepakettia vedoten kiistaan Ukrainan läpi kulkevan ja Venäjän iskuissa vahingoittuneen öljyputken toimituksista.

Unkari ja Slovakia ovat syyttäneet Ukrainaa tahallisesta viivyttelystä Druzhba-putken korjaamisessa ja öljytoimitusten uudelleenaloittamisessa.

Orban tiivisti Unkarin kannan huippukokouksen aikana viestipalvelu X:ssä ilmaisulla ”ei öljyä = ei rahaa”. Orbanin mukaan huippukokouksessa käyty keskustelu oli kovaa, mutta hän piti puolensa.

Orbanin toimintaa moittivat niin Saksan liittokansleri Merz, Ranskan presidentti Emmanuel Macron kuin Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Antonio Costakin. Orpo kutsui Orbanin toimintaa sietämättömäksi.

Iso-Markun mukaan Orbania kohtaan esitetty kritiikki oli poikkeuksellisen kovasanaista. Hän arvioi, että EU:ssa odotetaan nyt suurella kiinnostuksella huhtikuun puolimaissa Unkarissa pidettäviä parlamenttivaaleja.

– Jos Orban häviää vaalit, niin varmaan toiveena on, että seuraavan hallituksen kanssa olisi hieman helpompaa, Iso-Markku sanoo.

Orbanin haastaja Peter Magyar suhtautuu nykypääministeriä myönteisemmin EU:hun. Magyarin Tisza-puolue johtaa Orbanin Fidesz-puoluetta kannatuskyselyissä, joten valta saattaa hyvinkin vaihtua.

Vaikka Orban sattuisikin vaalit voittamaan, arvioi Iso-Markku EU-johtajien laskevan sen varaan, että tilanne Ukrainan tukemisen suhteen helpottaa, kun Orbanin ei enää tarvitse vetää yhtä tiukkaa linjaa vaalien takia.

Kolmas iso teema huippukokouksessa päästökaupan ja Ukrainan avustamisen rinnalla oli luonnollisesti Lähi-idän sota.

EU-maat vaativat kokouspäätelmissään energia- ja vesilaitoksiin kohdistuvien iskujen keskeyttämistä Lähi-idässä. Alueella on tehty viime päivinä lukuisia iskuja öljyn- ja kaasuntuotantoon.

Iso-Markku arvioi, että Brysselin huippukokouksen hyvää tarkoittava vaatimus ei sodan osapuolia juuri hetkauta.

– Kyllä tämän sodan etenemisen kannalta keskeiset päätökset tehdään jossain ihan muualla. Ja niissä EU:lla ei ihan hirveästi painoarvoa ole, Iso-Markku summaa.

Lue myös

EU-kokouksessa rajua kritiikkiä Orbanin U-käännökselle: "Tämä jättää syvät jäljet"

Petteri Orpo luonnehti Unkarin pääministerin toimintaa sietämättömäksi.
20.3.2026 9:30

Pääministeri Orpo: EU-huippukokouksessa hyvä tulos päästökaupan suhteen

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan torstaina pidetyssä Brysselin EU-huippukokouksessa saavutettiin hyvä tulos päästökaupan...
20.3.2026 9:12

Aihetunnisteet

EU Euroopan unioni Petteri Orpo Politiikka päästökauppa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Tuore suomalaistutkimus tyrmää yleisen uskomuksen imetysongelmista
Uutiset | 11.6.2026 14:41
”Minä olen pettynyt, että minua syytetään koko perheen tappamisesta”, sanoi Savonlinnan epäillystä perhesurmasta syytetty poliisille
Uutiset | 11.6.2026 14:11
Stubb ja Ruto: Trumpin äärimmäinen toiminta oli tarpeellinen herätys
Uutiset | 11.6.2026 13:34
Ruotsi luopui suunnitelmasta passittaa 13-vuotiaita vankilaan
Uutiset | 11.6.2026 12:54
Talouden sopeutus ei ole sinne päinkään, Kaikkonen jyrähtää hallitukselle – ”Miksi ihmisiä on johdettu harhaan?”
Uutiset | 11.6.2026 12:19
Keskisuomalainen ostaa Turun Tienoo -lehden
Uutiset | 11.6.2026 11:43
Finnvera aikoo tukea yritysten investointeja miljardilla eurolla
Uutiset | 11.6.2026 11:04
Taiwan: Kiinalaiset alukset tekivät alueloukkauksen Taiwanin hallinnoiman saaren edustalla
Uutiset | 11.6.2026 11:01
Syyttäjä: Kolmen lapsensa ja näiden äidin murhasta syytetty mies sytytti talon tuleen ja jätti perheensä kuolemaan
Uutiset | 11.6.2026 10:39
Poliisi: Linja-auto tuli kärkikolmion takaa lapsen kuolemaan Turun Varissuolla johtaneessa onnettomuudessa
Uutiset | 11.6.2026 10:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuore suomalaistutkimus tyrmää yleisen uskomuksen imetysongelmista
Uutiset | 11.6.2026 14:41
”Minä olen pettynyt, että minua syytetään koko perheen tappamisesta”, sanoi Savonlinnan epäillystä perhesurmasta syytetty poliisille
Uutiset | 11.6.2026 14:11
Stubb ja Ruto: Trumpin äärimmäinen toiminta oli tarpeellinen herätys
Uutiset | 11.6.2026 13:34
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste