Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu

3.3.2026 22:05
Lue lisää 
Sudet
Maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk.) toivoo, että kun linjataan avoimesti kuinka paljon susia voidaan enintään poikkeusluvilla kaataa, lupia myös tulee. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Susien metsästykseen esitetään rajoitusta, jonka ministeri Kurvinen toivoo helpottavan susien kaatamista – "Käytännönläheisin tapa saada kaatolupia"

Esityksen tavoitteena on, että myönnettyjä poikkeuslupia ei kumottaisi niin usein oikeudessa. Suden kannanhoidollista metsästystä ei tällä hetkellä sallita.
STT – Anssi Rulamo 15.12.2022 15:51, muokattu 16.12.2022 9:13
a– a+
Sudet

Maa- ja metsätalousministeriö haluaa rajoittaa susien metsästyksen poronhoitoalueen ulkopuolella 28 yksilöön tämän metsästysvuoden aikana. Ministeriön asetusesitys lähti lausuntokierrokselle torstaina.

Maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk.) kertoo toivovansa, että asetus helpottaisi lainvoimaisten sudenkaatolupien saamista.

Esitys rajoittaisi Suomen riistakeskuksen toimivaltaa myöntää poikkeuslupia. Käytännössä se kohdistuisi vahinko- ja turvallisuusperusteisten poikkeuslupien myöntämiseen, jota ei aiemmin ole rajoitettu. Kannanhoidolliseen metsästykseen esitys ei ota kantaa, linjaukset siitä tehdään ensi keväänä.

28 yksilöstä vähennettäisiin esimerkiksi liikenteessä kuolleet tai poliisin päätöksellä tapetut sudet.

Poronhoitoalueen ulkopuolella on myönnetty vuosittain vain muutamia sudenkaatolupia, jotka ovat saaneet lainvoiman. Viime vuonna sellaisia myönnettiin kaksi, joten 28:n raja ei ole ollut lähelläkään. Suuri osa myönnetyistä luvista on kumottu hallinto-oikeudessa.

Ministeriön neuvotteleva virkamies Sami Niemi selvittää, että esityksen taustalla on se, että vahinkoperusteisia poikkeuslupia myöntäessään riistakeskuksen on pystyttävä varmistamaan, ettei poikkeaminen suden suojelusta vaaranna susikannan suotuisan suojelutason saavuttamista.

–  Koska me emme ole vielä määrittäneet Luonnonvarakeskuksen työkalun avulla suotuisan suojelutason viitearvoja, mutta haluamme varmistaa, että riistakeskus kykenee tekemään tarvittaessa poikkeuslupia, olemme katsoneet tarpeelliseksi asettaa suurin mahdollinen saalismäärä 28 suteen, Niemi kertoi tiedotustilaisuudessa.

Ministeri Kurvinen toivoo, että kun linjataan avoimesti kuinka paljon susia voidaan enintään poikkeusluvilla kaataa, lupia myös tulee.

–  Tämä on mielestäni uudenlainen tapa, jonka itse toivon johtavan siihen, että pystyisimme entistä tehokkaammin ja nopeammin poistamaan niitä yksilöitä, jotka todella aiheuttavat vahinkoa ja uhkaa, Kurvinen sanoi.

–  En tietenkään voi taata mitään määriä, että kuinka paljon tämä sitten johtaa niihin myönteisiin, lainvoimaisiin lupiin, mutta mielestäni on perusteltua kokeilla tällaista uutta lähestymistapaa.

Kurvinen toteaa, että lupia on ollut todella haastava saada. Hän arvioi, että kaatolupien hakijat saavat olla tekemisissä hallinto-oikeuksien kanssa jatkossakin.

–  Olemme arvioineet, että tämä on käytännönläheisin tapa, jolla me voisimme myös saada kaatolupia, jotta me voisimme saada turvallisuudentunnetta vahvistettua ja tämän ongelman hallintaan.

Susien kannanhoidollisesta metsästyksestä linjataan ensi kevään aikana susikannan hoitosuunnitelman päivittämisen yhteydessä. Tänä vuonna kannanhoidollista metsästystä ei sallita. Turun hallinto-oikeus linjasi lokakuussa, että kannanhoidollista metsästystä varten annetun asetuksen päämäärä ja perustelu eivät ole riittäviä.

Kurvinen ja Niemi kiistävät, että nyt esitellyn asetuksen tarkoituksena olisi tehdä kannanhoidollista metsästystä eri reittiä.

–  Mielestäni sutta on tarpeen metsästää Suomessa yhteiskunnalliselta kannalta, se on oma näkemykseni. Mutta tämä ei ole varsinaista kannanhoidollista metsästystä, Kurvinen sanoi.

Hän kuitenkin toteaa, että ministeriössä ei ole jääty lepäämään laakereilla, vaikka työ kannanhoidollisen metsästyksen osalta on kesken. Kurvinen korostaa maaseudulla asuvien turvallisuudentunteesta huolehtimista.

–  Missään tilanteessa Suomessa ei pidä omankäden oikeuden levitä, vaan asiat täytyy ratkaista laillisesti. Nyt toivottavasti löytyy uusi hyvä väline siihen.

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan Suomen susikanta oli maaliskuussa 290 sutta ja marraskuun alussa todennäköisesti 367–482. Esityksen 28 yksilön raja olisi noin 10 prosenttia maaliskuun kanta-arvion alarajasta.

Lukesta on arvioitu, että geneettisesti pienin elinvoimainen populaatio olisi runsaat 500 sutta.

Ministeriön mukaan susikannan kasvu mahdollistuisi, vaikka poikkeusluvilla myönnettäisiin maksimimäärän eli 28 yksilön tappaminen.

Susikanta on kasvanut vuodesta 2017 keskimäärin noin 16 prosenttia vuodessa.

Lue myös

SDP: Julkisen sanan neuvostolle kantelu STT:n jutusta Tytti Tuppuraisesta

Julkisen sanan neuvostolle (JSN) on jätetty eilen kantelu Suomen Tietotoimiston (STT) tammikuun lopulla...
4.3.2026 11:20

Raju uhkaus Israelista: Khamenein seuraaja surmataan

Israel on ilmoittanut surmaavansa kenet hyvänsä, joka valitaan Yhdysvaltojen ja Israelin iskuissa lauantaina...
4.3.2026 11:19

Espanjan pääministeriltä tiukka vastaus Trumpille

Espanjan pääministerin Pedro Sanchezin mukaan maa ei peräänny kannastaan, jonka mukaan se ei...
4.3.2026 11:05

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen Politiikka sudet susi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Iran varoittaa Euroopan maita liittymästä sotaan
Uutiset | 3.3.2026 12:13
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
USA moukaroi Irania halvalla itsemurhalennokilla – esikuvana Ukrainan sodan salakavala tappaja
Uutiset | 3.3.2026 23:04
”Tämä oli pakko jakaa” – Sote-ministerin tehtävän jättänyt Kaisa Juuso arvostelee VM:ää sairauslomaltaan
Uutiset | 2.3.2026 14:29
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

SDP: Julkisen sanan neuvostolle kantelu STT:n jutusta Tytti Tuppuraisesta
Uutiset | 4.3.2026 11:20
Raju uhkaus Israelista: Khamenein seuraaja surmataan
Uutiset | 4.3.2026 11:19
Espanjan pääministeriltä tiukka vastaus Trumpille
Uutiset | 4.3.2026 11:05
Lehti: Kuwaitilaishävittäjä pudotti vahingossa kolme amerikkalaishävittäjää
Uutiset | 4.3.2026 10:48
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
HS: Muodostelmaluisteluvalmentaja Mirjami Penttinen on jatkanut epäasiallista käytöstään
Uutiset | 4.3.2026 10:00
Asuntorakentamisen alkuvuosi jää hyvin vaisuksi, arvioi Rakli
Uutiset | 4.3.2026 9:57
Iran väittää hallitsevansa täysin Hormuzinsalmea
Uutiset | 4.3.2026 9:54
Israelin iskuissa Libanoniin kuollut toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 4.3.2026 9:50
Aasian pörssit reippaassa laskussa – Etelä-Koreassa kaupankäynti keskeytettiin väliaikaisesti
Uutiset | 4.3.2026 9:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
SDP: Julkisen sanan neuvostolle kantelu STT:n jutusta Tytti Tuppuraisesta
Uutiset | 4.3.2026 11:20
Raju uhkaus Israelista: Khamenein seuraaja surmataan
Uutiset | 4.3.2026 11:19
Espanjan pääministeriltä tiukka vastaus Trumpille
Uutiset | 4.3.2026 11:05
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Naamion takaa -esikoisromaanille odotan jo jatkoa
Mielipide | 2.3.2026 14:01
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Mikä Venäjää oikein riivaa?
Mielipide | 25.2.2026 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste