Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Ulkomaat
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö teki pitkän vierailun Yhdysvalloissa ja tapasi Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin. Suomen suurlähettilään mukaan Yhdysvalloissa arvostetaan Niinistön osaamista, mielipiteitä ja arvokkuutta. (Kuva: Riikka Hietajärvi / Tasavallan presidentin kanslia)

Suomi on Yhdysvalloissa tunnetumpi kuin se on ollut talvisodan jälkeen, sanoo pääkonsuli Jarmo Sareva

Suomen New Yorkin pääkonsulin mukaan mielikuvat Sanna Marinista ja Sauli Niinistöstä ovat USA:ssa myönteisiä ja heitä arvostetaan
STT-Ville Väänänen 21.5.2023 11:00, muokattu 21.5.2023 14:47
a– a+
Ulkomaat

Suomen New Yorkin pääkonsulina viime syyskuussa aloittanut suurlähettiläs Jarmo Sareva on saanut seurata läheltä, miten hyvin Suomi tunnetaan Yhdysvalloissa nyt.

– Suomi on Yhdysvalloissa tunnetumpi kuin mitä se on koskaan ollut ainakin talvisodan jälkeen. Meistä välittyy hyvin myönteinen kuva. Kuvaisin asiaa niin, että täällä tiedetään missä me olemme, keitä olemme ja minkä arvojen puolesta seisomme, Sareva kertoo STT:lle.

Sareva lisää, että niin sanotun eliitin tietoisuuden lisäksi myös kriittisen massan Suomi-tietoisuus on nyt parempi. Sen hän on havainnut matkoillaan Yhdysvalloissa.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) vihittiin vastikään New Yorkin yliopiston (NYU) kunniatohtoriksi, ja hän piti myös puheen Yankee-stadionilla. Mistä se kertoo, että Marin kutsuttiin puhujaksi?

– Se kertoo jonkin verran Suomesta. Uskon, että Sanna Marin on sellainen superstar, jota NYU ja monet muut isot yliopistot ovat aikaisemminkin tavoitelleet puhujaksi. Hän on nuorena hallituksen päämiehenä näyttänyt esimerkkiä nuorille amerikkalaisille mutta myös vanhemmille.

Sareva kertoo, että Marin tunnetaan Yhdysvalloissa hyvin ja mielikuvat ovat myönteisiä.

Ennen Marinia presidentti Sauli Niinistö teki pitkän vierailun Yhdysvalloissa ja tapasi Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin. Sarevan mukaan Yhdysvalloissa arvostetaan Niinistön osaamista, mielipiteitä ja arvokkuutta.

– Niinistö on sellaisten liittolaismaiden valtionpäämiesten luokassa, joita arvostetaan täällä usein hyvin syvienkin puoluerajojen yli. Hänet lasketaan valtiomieskaartiin.

Suomen hakuprosessi Natoon ja nyt tuore jäsenyys ovat olleet tärkeä osa Suomen näkyvyydessä ja tunnettuudessa. Se on avannut ja avaa tulevaisuudessa mahdollisuuksia puolustusyhteistyön ja materiaalihankintojen kohdalla.

Sarevan mukaan jäsenyys on minimoinut Suomeen mahdollisesti aiemmin mielletyt maariskit.

– Totta kai Suomea pidettiin jo ennen jäsenyyttä luotettavana kumppanina, mutta meistä on tullut täysimääräinen luotettava liittolainen ja meihin kohdistuu paljon kiinnostusta.

Huhtikuun puolivälissä julkistettiin, että Yhdysvalloista tuli viime vuonna Suomen yksittäinen suurin vientimarkkina.

– Olen kuvannut asiaa siten, että tämä on kaikkein dynaamisin markkina. Kaikista puutteistaan ja haasteistaan huolimatta Yhdysvaltain talous on dynaaminen. Täällä on isossa maassa valtavasti mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille, ja ne tulisi pyrkiä hyödyntämään.

Helsingin kaupunginorkesteri esiintyi hiljattain Washingtonissa ja New Yorkissa. Kuvataiteilija Iiu Susirajan näyttely on New Yorkin modernin taiteen museossa syyskuun alkuun asti.

– Suomalaisen kulttuurin arvo, paitsi kansallisesti ja kansallisen identiteetin kannalta, on myös täällä erittäin tärkeä. Suomalainen kulttuuri tukee maabrändiämme. Se luo mielikuvaa Suomesta sivistysvaltiona, jolla on omaleimainen ja -peräinen historia.

Sareva lisää, että suomalaista kulttuuria Yhdysvalloissa kuluttavat ympäri laajaa maata hyvin verkottuneet ja vaikuttaja-asemassa olevat ihmiset.

– Silloin ei pidä väheksyä suomalaisen kulttuurin arvoa kansalliselle edulle täällä laajemminkin.

Lue myös

"Yhdenvertaiset ja monimuotoiset yritykset tekevät parempaa tulosta"

Suomen New Yorkin pääkonsuli Jarmo Sareva työskenteli ennen nykyistä tehtäväänsä ensin innovaatio- ja...
21.5.2023 11:01

Aihetunnisteet

brändi Suomi suomi-kuva Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Järjestöt vastustavat karhun kiintiömetsästystä – poliisi vetoaa kansalaisten turvallisuuteen
Uutiset | 7.8.2026 15:51
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste