Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hämmennys Orpon puheista – ”Kunpa näin olisikin”

5.9.2025 13:35
Lue lisää 
Ukrainan sota
Huolimatta Azovstalin nopeasti vaikeutuneesta tilanteesta Ukrainan sotilaat onnistuivat Valdyslav Zhaivoronokin mukaan pitämään moraalinsa yllä. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Sotavankeudesta vapautunut Mariupolin puolustaja kertoo Ukrainan rajuimmista taisteluista: "Moraalimme kesti"

STT 23.8.2022 14:00, muokattu 23.8.2022 14:55
a– a+
Ukrainan sota

Juhlivat kesäiset väkijoukot ympäröivät ukrainalaisen miehen Kiovan keskustassa, mutta Vladyslav Zhaivoronokilla on synkkä tarina kerrottavanaan. Azovin rykmentissä taistellut sotilas kertoo Mariupolin puolustamisesta, vammoistaan ​​ja viikoista vankeudessa.

29-vuotias Zhaivoronok nojaa kainalosauvoihin, sillä hän menetti vasemman jalkansa etulinjan räjähdyksessä. Hän puhuu uutistoimisto AFP:lle kaupungintalon seinustalla olevan suuren julisteen edessä. Siinä lukee teksti Vapaat Mariupolin puolustajat.

–  Hyökkäys Mariupoliin paheni ja paheni yhä kovemmaksi. Pidimme yllä puolustusta niin kauan kuin pystyimme, hän kuvaa Azovstalin terästehtaalla käytyjä taisteluita, jotka ovat olleet Ukrainan tämän vuoden sodan rajuimmat.

Venäjän joukot hyökkäsivät Ukrainaan helmikuun 24. päivänä ja piirittivät muutamassa päivässä Mariupolin, strategisesti tärkeän teollisuussataman ja solmukohdan Asovanmeren rannalla.

Zhaivoronok sanoo, että hän ja hänen toverinsa asettuivat jättimäiseen terästehdas Azovstaliin maaliskuussa jatkaakseen taistelua.

Jatkuvan pommituksen alla hän kyhäsi oman tukikohtansa puoliksi tuhoutuneeseen bunkkeriin. Päiväsaikaan hän lähti ulos tehtäviinsä droneoperaattorina.

–  Koko alue oli täynnä rakennusten sirpaleita ja vedestä, ruuasta sekä aseista oli epätoivoinen pula. Tilanne oli jatkuvasti huono kaikkialla.

Kun Zhaivoronok kertoo tarinaansa, ohikulkijat katsovat Kiovassa nuoreen mieheen, jolla on sotilastyyliset ruskeat shortsit ja tyhjä vasen housulahje.

Huolimatta Azovstalin nopeasti vaikeutuneesta tilanteesta Ukrainan sotilaat onnistuivat Zhaivoronokin mukaan pitämään moraalinsa yllä.

–  Viime päivinä siellä odotin eräänlaista lopullista taistelua. Odotimme sitä, ja olimme valmiita siihen.

Sitten, 15. toukokuuta, häneen osui panssarintorjuntaohjus.

Haavoittunut onnistui raahautumaan ”lääkintäbunkkeriin” ja löysi itsensä improvisoidulta leikkauspöydältä, kuoleman partaalta.

Seuraavan päivän aamuna potilaan jalka amputoitiin. Myös hänen oikea silmänsä vaurioitui vakavasti räjähdyksessä.

Zhaivoronok palasi myöhemmin tajuihinsa vain muutamaksi sekunniksi ennen kuin hänet vietiin pois Azovstalista.

Hän muistaa nähneensä venäläisten sotilaiden laastareita, joissa oli hyökkääjien käyttämä Z-symboli.

Vakavan vammansa vuoksi Vladyslav välttyi tovereidensa kohtalolta: nuo vangit lähetettiin pahamaineiseen Olenivkan vankilaan miehitetylle Donetskin alueelle. Viime kuussa Olenivkassa tapahtuneen räjähdyksen kerrotaan tappaneen kymmeniä ukrainalaisia ​​vankeja.

Viikot, jotka Zhaivoronok vietti vankeudessa yhdessä Donetskin sairaaloista, toivat hänelle paitsi fyysistä, myös henkistä kärsimystä.

–  Ei ollut yhteyttä sukulaisiin, ei pääsyä puhelimeen.

Sairaanhoito oli hänen mukaansa erittäin heikkolaatuista ja lääkkeistä oli pulaa.

–  Vakavan haavoittumisen jälkeen aloin saada antibiootteja vasta viidentenä päivänä.

Hänelle ja kolmelle muulle hänen osastonsa sotilaalle annettiin ruokaa juuri sen verran ”että sydän ei pysähtynyt”.

–  Lisäksi meille kerrottiin joka päivä, että kukaan ei tarvinnut meitä, että he eivät vaihtaisi meitä keneenkään ja kaikki olivat hylänneet meidät.

Vladyslavin puolitoista kuukautta kestänyt vankeusaika päättyi äkisti, ilman ennakkotietoa. Hänet ja yli sata muuta haavoittunutta ukrainalaista noudettiin sairaalasta vankien vaihtoon.

–  Meidät herätettiin aamuneljältä, vietiin ulos ja lastattiin busseihin. Sitten ajettiin iltaan asti. En tohtinut hengittää ulospäin ennen kuin olin Ukrainan alueella, (venäläisen) tykistön ulottumattomissa, Zhaivoronok muistelee.

Azovin rykmentin jäsen jopa yrittää keksiä vitsejä vakavista vammoistaan.

–  Olen tuonut lääkäreillemme paljon työtä, hän virnistää.

Ammattisotilaana Vladyslav sanoi jatkavansa tiettyjen sotilasvelvoitteiden täyttämistä vammoistaan ​​huolimatta.

Mariupolin veteraani puhuu hyvin rauhallisesti. Hänen äänensä murtuu hieman vain kerran –  kun hän puhuu tuhansista ukrainalaisista sotilaista, jotka ovat jääneet Venäjän vankeuteen.

–  Tuo ei anna lepoa, se painaa sisältäpäin. Kun kaverit ovat palanneet, pystyn hengittämään vapaammin.

Lue myös

“Keltainen teepannu" nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n

Kaudella 1977 Formula 1 -luokan MM-sarjaa dominoi edellisvuoden karmeasta Nürburgringin onnettomuudesta toipunut Niki...
6.9.2025 21:04

Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus

Syksy on aikaa, jolloin hiiret alkavat usein hakeutua ihmisasumusten suojiin. Syy on kylmenevä...
6.9.2025 20:34

Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi

88 postiyritystä ympäri maailmaa on keskeyttänyt joko osin tai kokonaan lähetysten toimittamisen Yhdysvaltoihin...
6.9.2025 17:20

Aihetunnisteet

sotavanki Ukraina Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Lääkäri: Kortisonilääkkeen haittavaikutuksista pitäisi kertoa potilaalle heti hoidon alussa
Uutiset | 4.9.2025 16:45
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Talousvaikuttaja soitti hälytyskelloja – Putinilta jäätävä kuitti
Uutiset | 5.9.2025 21:02
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Natosta tyly kuitti Putinille: ”Kuin Texasin kuvernööri”
Uutiset | 4.9.2025 22:21
Jättipankki: Vakava varoitus Putinille
Uutiset | 4.9.2025 21:30
Rantasaunoja nousee kuin sieniä sateella – kunnat haraavat vastaan ”vihervyöhykkeillä”
Uutiset | 6.9.2025 8:01
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Pörssisähkön käyttäjät siirretään varttihintoihin – onko käyttöä kytättävä entistä tarkemmin?
Uutiset | 30.8.2025 9:59
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Kokoomus epäili SDP:n sopeutuspuheita – Lindtman esitti Ylellä myös uusia menoja
Uutiset | 6.9.2025 17:17
Kaikkosen IL:lle työttömyydestä: Nyt pitäisi kellojen soida
Uutiset | 6.9.2025 17:08
Eduskunnan jättänyt Annika Saarikko HS:lle: Myös suurituloisten ja eläkeläisten pitää osallistua julkisen talouden tasapainottamiseen
Uutiset | 6.9.2025 16:44
SVT: Venäjä häiritsi alkuvuodesta yli sataatuhatta lentoa Itämeren alueella
Uutiset | 6.9.2025 13:58
Trump aikoo isännöidä G20-kokousta ensi vuonna golfklubillaan, toivoo Xi’n ja Putinin osallistumista
Uutiset | 6.9.2025 11:56
Lindtman: SDP ei haikaile yhteistyöhön perussuomalaisten kanssa – ”Nämä ovat kerta kaikkiaan karmeaa puhetta”
Uutiset | 6.9.2025 11:35
Ranska on huivi- ja huntukieltojen edelläkävijämaa – mitä Suomi voisi sieltä oppia?
Uutiset | 6.9.2025 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pitkät etäisyydet ja tekoäly – ratkaisu hoidon sujuvuuteen
Mielipide | 5.9.2025 12:35
Lukijalta: Yhteisöllinen asuminen ei saa olla vanhustenhoidon säästökeino
Mielipide | 5.9.2025 12:30
Lukijalta: Osaajapula
Mielipide | 5.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste