Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota
Butsha ja muut venäläismiehittäjiltä Ukrainan hallintaan palanneet alueet ovat nyt rikospaikkoja, joiden luotettava tutkinta on vaikeaa sodan vielä jatkuessa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Sotarikostutkija: Selvitys on taistelua aikaa ja olosuhteita vastaan – Ukrainan mukaan Butshaakin pahempi verilöyly on tehty Borodjankassa

STT - Lassi Lapintie 10.4.2022 8:55, muokattu 10.4.2022 14:22
a– a+
Ukrainan sota

Butsha ja muut venäläismiehittäjiltä Ukrainan hallintaan palanneet alueet ovat nyt rikospaikkoja, joiden luotettava tutkinta on vaikeaa sodan vielä jatkuessa.

Epäiltyjen sotarikosten selvitys on kilpailua aikaa vastaan, sillä mitä pidempään tapahtumien selvitykseen menee, sitä enemmän todistusaineistoa ehtii tuhoutua.

Näin kertoo STT:lle Suomen kokeneimpiin sotarikosten tutkijoihin kuuluva oikeushammaslääkäri Helena Ranta, joka on monessa liemessä keitetty kenttätyön tekijä.

Ranta on uransa varrella työskennellyt muun muassa Jugoslaviassa, Tshetsheniassa ja Libyassa sekä ollut Haagin kansainvälisessä tuomioistuimessa todistajana ja syyttäjän avustajana.

Jos kansainväliset tutkijat olisivat heti päässeet paikalle Butshan joukkosurman tapahtumapaikalle, olisi Rannan mukaan ensimmäisenä tavoitteena ollut joukkohaudan dokumentointi ja alueen rajaaminen siten, etteivät ulkopuoliset pääse poistamaan paikalta mitään tai tuomaan sinne mitään paikalle kuulumatonta. Tämän jälkeen vainajat olisi nostettu haudasta yksitellen.

–  Vainajia on niin paljon, että kaikkien perusteellinen tutkinta veisi hirveästi aikaa. Usein tällaisessa tilanteessa tutkitaan yksi viidestä tai kymmenestä ruumiista, Ranta kertoo.

Toistaiseksi vainajia ovat tutkineet vain ukrainalaisviranomaiset, eikä Ukraina ole vielä pyytänyt kansainvälistä apua epäiltyjen sotarikosten selvitykseen. Ranta uskoo kuitenkin apua pyydettävän EU-maista, sillä Butshan joukkosurma on todennäköisesti vain yksi monista venäläisten miehittämillä alueilla.

–  Ukrainassa on toki asiantuntemusta, mutta nämä määrät alkavat olla isoja, eikä tämä jää varmaan ainoaksi paikaksi, varmasti näitä tulee lisää. Voisin kuvitella, että Ukraina kääntyy kansainvälisen yhteisön avun puoleen ja EU-maista tulee monitieteellinen tutkijaryhmä. Päävastuu tutkimuksista on tietysti suvereenin valtion omilla viranomaisilla.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan läheinen Borodjankan taajama olisi vielä ”paljon pahempi” kuin Butsha, kertoi Guardian perjantaina. Butshassa venäläisjoukkojen arvioidaan surmanneen yli 300 ihmistä.

Epäiltyjen sotarikosten ja joukkosurmien uhreja tutkittaessa pyritään todentamaan muun muassa se, onko uhrit otettu kiinni ja surmattu samaan aikaan. Tutkijat tarkastelevat myös vaatteiden luodinreikiä ja veritahroja selvittääkseen, ovatko uhrit samoissa vaatteissa kuin kuollessaan.

Surmanluoti on voinut jäädä myös vainajan vartaloon, jolloin tutkijat voivat selvittää aseen kaliiperin ja ammuksen kemiallisen koostumuksen, joka antaa vihjeitä valmistuspaikasta.

Vielä paremmin tutkijat pääsevät ammusten valmistajan jäljille, jos rikospaikalta löytyy hylsyjä, jotka voidaan yhdistää ruumiista löytyneisiin luoteihin.

–  Kun aseella ammutaan, se jättää luotiin tietyn rihlajäljen, joka on aseen eräänlainen sormenjälki. Niitä voidaan verrata keskenään ja todeta, onko vainajat ammuttu samalla aseella. Nämä ovat palapelin palasia, joita sovitetaan yhteen ja katsotaan, mikä sopii yhteen. Kaikki tämä dokumentoidaan kunnolla, Ranta kertoo.

Rannan omaa erikoisalaa ovat hampaat, joista voidaan päätellä muun muassa uhrin ikä ja henkilöllisyys, jos maan terveydenhuoltojärjestelmässä on pidetty rekisteriä hampaista.

Mahdollisten oikeudenkäyntien kannalta ratkaisevan tärkeää on dokumentoida huolella, keillä kaikilla on ollut mahdollisuus koskea vainajiin ja ketkä ovat päässeet käsiksi todistusaineistoon.

Näin rikospaikalta rakennetaan vuosien päästä oikeussaliin ulottuva todisteiden aukoton ketju (chain of custody) ja varmistetaan, ettei kukaan ole päässyt peukaloimaan todisteita.

Usein vainajien kohtelu tutkimuskohteina asettaa tutkijat konfliktiin kuolleiden omaisten kanssa, kertoo Ranta.

–  Heillä on tietysti halu haudata läheisensä mahdollisimman pian. Tutkimuksen kannalta taas on tärkeätä, että kaikki mahdollinen todistusaineisto vainajista kerättäisiin mahdollisimman pian. Tämä on ristiriita, joka pitää aina tavalla tai toisella ratkaista.

Rikospaikan tutkinta on taistelua aikaa vastaan. Mitä enemmän aikaa tapahtuneesta on kulunut, sitä vaikeampi on todistaa esimerkiksi kuolinhetki tarkasti.

Säiden lämmetessä vainajien pehmytkudokset alkavat mädäntyä nopeasti, ja dna-näytteen ottaminen vaikeutuu huomattavasti, jos ruumis on ollut taivasalla pidemmän aikaa.

–  Dna on herkkä lämpötilan vaihteluille. Tehokas tapa tuhota dna:ta on se, että päivälämpötilat menevät vaikka kahteenkymmeneen ja yöllä menee pakkasen puolelle. Dna:n eristäminen pehmytkudoksista on joskus vaikeata kohtuullisen tuoreistakin vainajista juuri sen takia, että vuorokauden sisällä lämpötilan vaihtelut ovat niin korkeita.

Yksi vaihtoehto todisteiden säilyttämiselle on vainajien jäädyttäminen, Ranta kertoo. Dna-näytteiden ottamisen jälkeen kuolleet voidaan kuitenkin yleensä luovuttaa omaisten haudattavaksi.

Kiire koskee myös silminnäkijöiden haastattelemista. Eloonjääneiden kertomukset pitää saada dokumentoitua mahdollisimman nopeasti, vaikka kovia kokeneiden paikallisten kuulusteleminen ei olekaan välttämättä miellyttävää kenellekään.

–  Se on tuskallista tietty, mutta mitä enemmän aikaa kuluu, sitä enemmän muistikuviin tulee sellaista, mitä ihminen uskoo nähneensä, mutta ei olekaan itse kokenut. Tässäkin on tärkeää taistella aikaa vastaan ja mahdollisimman nopeasti haastatella henkilöitä, mikäli heidän tilansa on sellainen, että voivat puhua, Ranta kertoo.

Konfliktialueiden epäiltyjen sotarikosten tutkinta on valtavan paljon monimutkaisempaa kuin tyypillisen väkivaltarikoksen tutkinta Suomessa, jossa poliisi hoitaa välittömästi ja ammattimaisesti varsinaisen rikospaikkatutkinnan, kertoo Ranta. Konfliktialueella tutkijat eivät itsekään ole turvassa.

–  En tiedä, kuinka monta kertaa tarkka-ampuja on ottanut meikäläisen tähtäimeen, enkä voisi kuvitella, että Suomessa tulisin tutkinnan aikana tullut pidätetyksi, mutta konfliktialueella olen tullut pidätetyksi.

Konfliktialueella maasto tai jopa vainajat voivat myös olla miinoitettuja, joten tutkijoilla täytyy olla kenttätöissä tukenaan räjähdeasiantuntijoita.

–  Hyvin tarkkaan pitää katsoa, mihin astuu.

Rannan mukaan nähtävillä on jo merkkejä siitä, että Butshan tapahtumia tutkitaan joukkotuhontana, joka on oikeustieteen termi kansanmurhalle.

Rikosnimikkeet kuitenkin vahvistuvat vasta kun syytteitä nostetaan. Toistaiseksi on vielä avoin kysymys, millaisen polun Ukrainan tapahtumat voisivat kulkea oikeussaliin.

YK:n turvallisuusneuvoston kautta erityistuomioistuinta ei saada perustetuksi Venäjän veto-oikeuden vuoksi. Haagissa toimiva Kansainvälinen rikostuomioistuin (ICC) ei sekään ole mutkaton, sillä sen pohjalla olevaa Rooman peruskirjaa eivät ole ratifioineet sen enempää Ukraina kuin Venäjäkään.

Ranta katsoo, että Ukrainan tapahtumat voivat päätyä oikeussaliin joko yksittäisissä valtioissa nostetuissa oikeusjutuissa tai siinä tapauksessa, että tarpeeksi moni maa asettuu kokonaan uuden erityistuomioistuimen perustamisen kannalle.

Näin tehtiin natsirikollisten kohdalla toisen maailmansodan voittajavaltioiden perustamassa Nürnbergin tuomioistuimessa. Samanlaista menettelyä on ehdottanut myös Ukrainan sodan kohdalla kansainvälisen oikeuden asiantuntija, juristi ja professori Philippe Sands.

Hänen mukaansa hitaasti ja vaikeasti todistettavien sotarikosten tutkinnan ohella Venäjän presidentti Vladimir Putinia ja tämän hallinnon jäseniä vastaan pitäisi nostaa oikeusjuttu hyökkäyssodan käymisestä, josta myös natsijohtajat tuomittiin Nürnbergissä.

–  Rikosta ollaan tekemässä silmiemme edessä. Se voidaan tutkia ja siitä voidaan nostaa syyte ilman suurempia vaikeuksia, jos poliittista tahtoa vain löytyy, Sands kirjoitti maaliskuussa.

Lue myös

Ukrainan varapääministeri: Yhdeksästä humanitaarisesta käytävästä sovittu tänään

Ukrainan varapääministeri Iryna Vereshtshuk kertoo, että Ukraina on hyväksynyt yhdeksän humanitaarisen käytävän käyttämisestä...
10.4.2022 11:41

Punaisen Ristin edustaja: Järjestö yrittänyt päästä viidesti tällä viikolla Mariupoliin siinä onnistumatta – keräsi paluumatkalla pakolaisia tien varrelta

Punaisen Ristin kansainvälisen komitean (ICRC) edustaja Pascal Hundt on kertonut Sky Newsille, että...
10.4.2022 13:41

Aihetunnisteet

ranta Ukraina Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Halla-aho Ylellä: Ukraina-erityislähettilään rooli sopisi Niinistölle paremmin kuin monelle muulle
Uutiset | 7.2.2026 16:17
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön
Uutiset | 7.2.2026 15:41
Korkeapaine pitää sään poutaisena ja melko kylmänä
Uutiset | 7.2.2026 15:08
”En ole mitenkään väsynyt” – Orpo sanoo olevansa valmis jatkamaan kokoomuksen puheenjohtajana
Uutiset | 7.2.2026 13:56
Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
”Enemmän bakteereita kuin vessan ovenkahvassa” – Teetkö nämä virheet puhelimen kanssa?
Uutiset | 7.2.2026 13:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste