Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yrittäjät
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkisen (vas.) mukaan yrittäjien eläkeuudistus on melko pieni muutos suhteessa voimassaolevaan lainsäädäntöön. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Sosiaali- ja terveysministeri Sarkkinen puolustaa yrittäjien eläkeuudistusta – "Alivakuuttaminen on ongelma myös julkisen talouden näkökulmasta"

Sarkkinen kirjoittaa, ettei yrittäjien työtuloa määritettäisi jatkossakaan vain yhden mittarin perusteella.
STT-Ilkka Hemmilä, Suomenmaa 2.8.2022 9:41, muokattu 2.8.2022 14:39
a– a+
Yrittäjät

Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Sarkkinen (vas.) puolustaa yrittäjien eläkelakia koskevaa muutosesitystä.

Ministeriön verkkosivuilla julkaistussa kolumnissa Sarkkinen pitää valitettavana käsitystä, että yrittäjien eläkevakuutuksen koon pohjana oleva työtulo määritettäisiin jatkossa yksinomaan toimialan kokoaikaista työtä tekevien mediaanipalkan mukaan.

Hän korostaa, että asiassa voidaan ottaa huomioon tietoja esimerkiksi yritystoiminnan kausiluonteisuudesta, osapäiväisyydestä, työntekijöiden määrästä tai liikevaihdosta.

Sarkkinen perustelee lakimuutosta yrittäjien sosiaaliturvan parantamisella. Lakimuutos lisäisi eläkelaitosten edellytyksiä tarkistaa yrittäjien ilmoittaman työtulon suuruus. Nykyään työtuloja vahvistetaan pitkälti yrittäjien ilmoituksen mukaisena.

– Tämä on johtanut ilmiöön, jossa työtulon taso ei ole aina vastannut todellista työpanosta ja ansioita, ja tähän puuttumista myös Finanssivalvonta on edellyttänyt, Sarkkinen kirjoittaa.

Työtulon määrittämisen lähtökohdaksi esitetään jatkossa toimialan mediaanipalkkaa.

Sarkkisen mukaan alivakuuttaminen johtaa monenlaisiin ongelmiin.
 
– Alivakuuttaminen on ongelma myös julkisen talouden näkökulmasta. Valtionosuus YEL-järjestelmään on kasvanut merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Vuonna 2010 valtionosuus oli 96,6 miljoonaa euroa ja määrä on kasvanut vuoteen 2020 mennessä 349 miljoonaan euroon.

– Jos alivakuuttamiseen ei puututa, tulee valtionosuus edelleen kasvamaan voimakkaasti tulevina vuosikymmeninä. Tämä aiheuttaa lisäpainetta valtion talouden sopeutustoimiin ja veronkorotuksiin, Sarkkinen toteaa.

Suomen Yrittäjät on kritisoinut lakiesitystä, jonka se pelkää johtavan eläkevakuutusmaksujen nousuun. Järjestön huolena on, että yksittäisillä yrittäjillä nousu voi olla niin suuri, että he joutuisivat lopettamaan yritystoiminnan.

Järjestö ei viime viikolla kommentoinut STT:lle, kuinka montaa yrittäjää tämä uhka koskisi.

Toteutuessaan lakimuutos tulisi voimaan ensi vuoden alussa.

Eläkelaitosten tulisi esityksen mukaan tarkistaa yrittäjien ilmoittamat työtulot seuraavan kolmen vuoden aikana. Vastaisuudessa ne myös tarkistettaisiin uudestaan kolmen vuoden välein. Nykyään työtuloa ei ministeriön mukaan välttämättä ole tarkistettu, vaikka yritystoiminta olisi muuttunut.

Hallitus antoi yrittäjien eläkelain muuttamista koskevan esityksen eduskunnalle juhannuksen alla. Yrittäjäjärjestö on toivonut esitykseen ja sen perusteluihin täsmennyksiä, jotka korostaisivat muun muassa yrittäjien itsensä asemaa luotettavan tiedon lähteenä.

Viime viikolla Suomen Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén totesi STT:lle, että järjestö on joutunut oikomaan myös yrittäjien keskuudessa vallinneita vääriä käsityksiä lain muutosesityksestä ja nykytilasta.

Lakiesitystä on tarkoitus käsitellä syksyllä eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnassa.

Lue myös

Keskustan varapuheenjohtaja Lohi: Yrittäjien huoli eläkejärjestelmän korjauksessa huomioitava

Sosiaali- ja terveysministeriö antoi kesäkuun alussa esityksen, jonka tavoitteena on parantaa yrittäjien eläkevakuutuksen...
1.8.2022 9:30

Keskustanaiset vaatii muutoksia yrittäjien eläkeuudistukseen

Pienyrittäjiä ei ole kuultu tarpeeksi yrittäjien eläkejärjestelmän lakiuudistuksessa, keskustanaiset näkee. Pienyrittäjissä on valtava määrä...
2.8.2022 14:31

Aihetunnisteet

yrittäjät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
”Taipaleesha myö pelättiin,” sanoo Rokka Tuntemattomassa sotilaassa – Mutta miten tuo kuolemanjoki syntyi?
Uutiset | 4.10.2026 21:01
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Venäjän talouskasvu hiipuu, sotamenot pitävät kasvua yllä
Uutiset | 5.10.2026 13:09
Kiinan ja EU:n välinen kauppa keikahtanut hurjaan epätasapainoon – komissaari lähtee Pekingiin
Uutiset | 5.10.2026 18:40
Punkkilääkkeet säilyvät koirankakassa kuukausia – tutkija varoittaa vakavista seurauksista
Uutiset | 5.10.2026 21:45
Yleinen suolistosairaus vaivaa useaa suomalaista – elintavat ratkaisevassa asemassa
Uutiset | 5.10.2026 21:13
Ranskassa 15-vuotias mielenosoittaja poimi poliisin tainnutuskranaatin ja menetti kätensä
Uutiset | 5.10.2026 15:04
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uusimmat

MobilePay vaihtaa nimeään tammikuussa
Uutiset | 6.10.2026 8:41
S-Pankki nostaa kasvuennusteitaan – povaa Suomen talouden kasvavan 1,6 prosenttia tänä vuonna
Uutiset | 6.10.2026 8:08
Tunturi-polkupyörät palaavat suomalaisomistukseen
Uutiset | 6.10.2026 7:38
USA:n presidentti Trump hyväksyy teloitusryhmän käytön kuolemaantuomitun teloittamisessa
Uutiset | 6.10.2026 4:49
Espanjan kuningaspari aloittaa valtiovierailun Suomeen, edellisestä kerrasta lähes 40 vuotta
Uutiset | 6.10.2026 3:01
Brittikirjailija Jeffrey Archer on kuollut 86-vuotiaana
Uutiset | 6.10.2026 2:02
Vaatimus: Rahapelien ikäraja 20 vuoteen
Uutiset | 6.10.2026 0:01
Varhaiset vaihdevuodet iskevät mielenterveyteen – näin riskit kasvavat
Uutiset | 5.10.2026 22:14
Punkkilääkkeet säilyvät koirankakassa kuukausia – tutkija varoittaa vakavista seurauksista
Uutiset | 5.10.2026 21:45
Yleinen suolistosairaus vaivaa useaa suomalaista – elintavat ratkaisevassa asemassa
Uutiset | 5.10.2026 21:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
MobilePay vaihtaa nimeään tammikuussa
Uutiset | 6.10.2026 8:41
S-Pankki nostaa kasvuennusteitaan – povaa Suomen talouden kasvavan 1,6 prosenttia tänä vuonna
Uutiset | 6.10.2026 8:08
Tunturi-polkupyörät palaavat suomalaisomistukseen
Uutiset | 6.10.2026 7:38
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Ikäystävällinen yhteiskunta on hyvä kaikille
Mielipide | 5.10.2026 10:22
Lukijalta: Oppisopimus uudistuvan työelämän voimaannuttajana
Mielipide | 5.10.2026 10:21
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste