Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Ovaska: Paikallis- ja aikakauslehtien jakelupalvelut turvattava kaikkialla Suomessa

11.3.2026 9:57
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
Kuumuusjaksojen ja entistä korkeampien äärilämpötilojen taustalla on ilmastonmuutos. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Sään ääri-ilmiöt kurittavat nyt ympäri maailmaa, ja ilmastonmuutos tekee kuumuudesta entistä kuumempaa

STT- Maiju Ylipiessa 18.7.2023 17:19, muokattu 18.7.2023 17:19
a– a+
Ilmastonmuutos

Äärimmäinen kuumuus ja muut sään ääri-ilmiöt ovat viime aikoina kurittaneet eri puolilla maailmaa.

Mittari on noussut 40–50 celsiusasteen paikkeille muun muassa Etelä-Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa. Kuumat ja kuivat olot ovat näkyneet maastopaloina muun muassa Kanadassa, Espanjan Kanariansaarilla sekä Kreikassa.

Etelä-Koreassa puolestaan rankkasateiden aiheuttamissa tulvissa ja maanvyöryissä on kuollut kymmeniä ihmisiä.

Ketään tuskin yllättää, kun Ilmatieteen laitoksen tutkimusprofessori ja ilmastontutkimusohjelman johtaja Hannele Korhonen kertoo, että kuumuusjaksojen ja entistä korkeampien äärilämpötilojen taustalla on ilmastonmuutos.

– Ilmakehässä on entistä enemmän energiaa sen takia, että kasvihuonekaasupitoisuudet koko ajan kasvavat.

Korhonen ottaa esimerkiksi Etelä-Euroopan, jossa lämmön on ennakoitu nousevan jopa 48 asteeseen Italian saarilla.

– Jos meillä olisi 50 vuotta sitten ollut täsmälleen samanlainen meteorologinen tilanne, silloinkin Etelä-Euroopassa olisi ollut hyvin hyvin lämmintä. Nyt, kun ilmastonmuutoksen takia energiamäärä ilmakehässä on lisääntynyt, voidaan sanoa hyvinkin varmasti, että tämä vastaava ilmiö on tänä päivänä kuumempi kuin se olisi ollut 50 vuotta sitten.

Myös sateiden lisääntyminen liittyy ilmastonmuutokseen.

– Ilmastonmuutos lisää veden määrää ilmakehässä, kasvattaa sademääriä ja lisää rankkasateita.

Lämpöuutisten yhteydessä on nostettu esiin myös 2–7 vuoden välein ilmenevä El Nino -ilmiö, jonka aikana meren pintavesi lämpenee Tyynenmeren keski- ja itäosissa.

Korhonen kertoo El Ninon vaikuttavan nimenomaan globaaliin keskimääräiseen lämpötilaan sekä säätilaan Tyynenmeren ympäristössä.

Heinäkuun alussa mittaushistorian lämpimimmän päivän ennätys rikkoutui useaan kertaan.

– Siinä voidaan ajatella, että El Ninolla on varmasti ollut jonkinnäköinen vaikutus. Olkoonkin, että El Nino on vasta alkamassa, ja sen vaikutus on yleensä toisena vuotena suurimmillaan. Arvioisin kyllä itse, että tähän kyseiseen ennätykseen ilmastonmuutoksen vaikutus on selvästi merkittävämpi, Korhonen sanoo.

Esimerkiksi Etelä-Euroopan ja Yhdysvaltojen tämän hetken kuumuuden kohdalla ei ole Korhosen mukaan selvää signaalia siitä, että El Ninolla olisi asiaan vaikutusta.

Etelä-Eurooppaa parhaillaan kärventävä lämpöaalto jatkuu Maailman ilmatieteen järjestön mukaan todennäköisesti elokuulle asti.

Pohjois-Amerikan lounaisosissa erittäin vaarallisen lämpöaallon puolestaan ennustetaan jatkuvan pitkälle ensi viikkoon, kertoo BBC.

Kuumuudella on myös terveysvaikutuksia.

Vastikään Nature Medicine -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan viime kesän helteet aiheuttivat Euroopassa yli 60 000 kuumuuteen liittyvää kuolemaa.

– Kun mennään hyvin kuumiin lämpötiloihin, 40–50 asteeseen, nestevajauksen, lämpöuupumuksen tai jopa lämpöhalvauksen riski kasvaa. Erityisen haavoittuvassa asemassa ovat vanhukset ja kroonisesti sairaat, Korhonen sanoo.

Normaalin määritelmä muuttuu sitä mukaa, kun lämpötilat nousevat ja helleaallot kuumenevat ja pitenevät, Korhonen sanoo.

– Se, mikä vaikkapa 30 vuotta sitten on ollut normaali kesä, saattaakin nykyään olla vähän vilakampi kesä. Ja mikä 30 vuotta sitten oli hyvin kuuma kesä, alkaa olla nyt normaali kesä.

Korhonen toivoo ihmisten ymmärtävän, että vaikka ennätykset eivät joka vuosi paukkuisikaan, se ei tarkoita, ettei ilmastonmuutos etenisi.

– Koko ajan ilmastonmuutos ja sen vakavat seuraukset etenevät, ja asialle pitäisi tietysti tehdä vielä nopeammin jotain kuin mitä olemme ihmiskuntana onnistuneet tekemään.

Lue myös

Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan

Asumiskustannukset pysyvät suomalaisilla pääosin hallinnassa, mutta arjen yllätykset ovat silti tavallisia, S-Pankin tuore...
11.3.2026 22:00

Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä

Britanniassa on tehty päätös historiallisten henkilöiden poistamiseksi seteleistä luontoaiheisten kuvitusten tieltä, The Times...
11.3.2026 21:44

Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään

Suomalaistutkimuksen mukaan käytännössä kaikilla yli 40-vuotiailla on rakenteellisia poikkeavuuksia olkanivelessä ja kiertäjäkalvosimessa riippumatta...
11.3.2026 21:31

Aihetunnisteet

Ilmastonmuutos sään ääri-ilmiöt Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Nyt tuli kylmää tuulta asuntovelallisille – 12 kuukauden euribor pomppasi yllättävästi
Uutiset | 10.3.2026 14:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Macron patistelee avaamaan Hormuzinsalmen
Uutiset | 11.3.2026 19:17
Epävarmuus öljyn hintakehityksessä säilyy, asiantuntija sanoo historiallisesta päätöksestä
Uutiset | 11.3.2026 19:14
Sote-ministeri Rydmanilla yli 100 000 osaketta terveysalan it-yhtiössä
Uutiset | 11.3.2026 18:21
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Joka toinen suomalainen yllättyi asumiskuluistaan
Uutiset | 11.3.2026 22:00
Englannin pankilta historiallinen päätös – Churchill ja Austen väistyvät villieläinten tieltä
Uutiset | 11.3.2026 21:44
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Arvojen arpajaiset
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste