Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”

1.10.2026 19:04
Lue lisää 
Politiikka
Yksityisen Kela-korvauksen nosto ei ole purkanut jonoja. (Kuva: LEHTIKUVA / VESA MOILANEN)

"Röyhkeää" – Hallituksen hyvätuloisia suosiva päätös kirvoitti arvostelua

Kelan mukaan yksityislääkärikäynneistä maksettavat Kela-korvaukset ovat kolminkertaistuneet, vaikka lääkärikäynnit eivät ole kasvaneet
Samuli Vänttilä 3.9.2024 11:05, muokattu 3.9.2024 11:25
a– a+
Politiikka

Hallituksen päätös yksityislääkärien Kela-korvausten nostosta on kirvoittanut paljon arvostelua.

Kela kertoi tiistaina, että yksityislääkärikäynneistä maksettavat Kela-korvaukset ovat kolminkertaistuneet viime vuodesta, kun samaan aikaan yksityislääkärikäynnit eivät ole merkittävästi lisääntyneet.

Näin ollen yksityisen Kela-korvauksen kautta kohdentui euroja enemmän hyvätuloisille kuin pienituloisille, Kela summaa.

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho hämmästelee hallituksen päätöstä yksityislääkärikäyntien Kela-korvausten nostosta.

Siika-aho kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että hallituksen päätöksen hyöty tavallisille suomalaisille on ollut mitätön.

Hän huomauttaa, että Suomessa tarvittaisiin lisää voimavaroja esimerkiksi suun terveyden parantamiseen sekä hedelmöityshoitoihin ja naistentautien hoitamiseen.

– Sen sijaan Orpon ja Purran hallitus kaatoi 500 miljoonaa euroa yksityisen terveysbisneksen laariin, Siika-aho kummeksuu.

Lisää voimavaroja tarvitaan esimerkiksi suun terveyden parantamiseen, hedelmöityshoitoihin ja naistentautien hoitamiseen. Sen sijaan Orpon ja Purran hallitus kaatoi 500 miljoonaa euroa yksityisen terveysbisneksen laariin. Hyöty tavallisille suomalaisille on ollut mitätön. pic.twitter.com/TGazuUClYc

— Antti Siika-aho (@anttisiikaaho) September 2, 2024

Ekonomisti Vesa Vihriälän mukaan hallituksen tekemä yksityislääkärikäyntien Kela-korvausten nosto on osoittautunut juuri sellaiseksi tuhlaukseksi kuin ennakolta saattoi odottaa.

– Kaavaillun lisänoston sijasta pitäisi poistaa kokonaan ja käyttää säästöt julkisen järjestelmän alijäämien pienentämiseen, hän summaa X:ssä.

Kela-korvausten nosto osoittautunut juuri sellaiseksi tuhlaukseksi kuin ennakolta saattoi odottaa. Kaavaillun lisänoston sijasta pitäisi poistaa kokonaan ja käyttää säästöt julkisen järjestelmän alijäämien pienentämiseen.https://t.co/X5IFgwwBtB

— Vesa Vihriälä (@vesa_vihriala) September 2, 2024

Ex-ministeri, kansanedustaja Petri Honkonen (kesk.) kummeksuu myös hallituksen hyvätuloisia suosivaa päätöstä.

– ”Eiköhän sieltä kuitenkin julkisen puolen paine vähene, kun tavalliset ihmiset pääsevät käyttämään yksityisiä lääkäripalveluja”, Orpo sanoi. Tekisi mieli nauraa, ellei asia olisi vakava, Honkonen kirjoittaa X:ssä.

Hän myös kysyy kokoomukselta ja perussuomalaisilta, ovatko ne kansan vai terveysbisneksen asialla.

Näinpä ⁦@kokoomus⁩ ja apupuolue ⁦⁦@persut⁩ ! Kansan vai terveysbisneksen asialla? https://t.co/Oi9TY4hewy

— Petri Honkonen (@HonkonenPetri) September 2, 2024

Ex-kansanedustaja Joonas Könttä (kesk.) sanoo, että hallituksen päätöksen myötä kasvaneella Kela-korvaussumalla olisi voitu palkata noin 300 lääkäriä julkiselle sektorille.

– Uskallan väittää, että hyöty terveydenhoidollemme olisi ollut suurempi, hän kuittaa.

Tuolla 31 miljoonalla eurolla olisi voitu palkata noin 300 lääkäriä julkiselle sektorille.

Uskallan väittää, että hyöty terveydenhoidollemme olisi ollut suurempi. #sote https://t.co/fxyOZpXXD4

— Joonas Könttä (@joonaskontta) September 2, 2024

Ex-pääministeri Anneli Jäätteenmäki (kesk.) luonnehti Kela-korvausten nostoa suureksi tuhlaukseksi.

Kela korvauksen nosto oli SUURTA TUHLAUSTA. Olen kysynyt Kela korvauksen saajilta, katsoitteko laskusta mitä Kela korvasi. Kaikki ovat katsoneet vain loppusumman. https://t.co/iIb9WHTDuW

— Anneli Jäätteenmäki (@jaatteenmaki) September 3, 2024

SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar arvostelee yksityislääkärien Kela-korvausten kasvua kovin sanoin.

Hän moittii pääministeri Petteri Orpoa (kok.) röyhkeydestä. Razmyarin mukaan Orpo sanoi tiistaina tiedotustilaisuudessa pitävänsä 500 miljoonan euron laittamista yksityisiin Kela-korvauksiin perusteltuna.

– Vaikka hallituksen päätöksen on jo todettu olevan täysin tehoton ja julkista rahaa kaksinkerroin vievä tapa. Täysin ideologista, Razmyar puhisee.

On röyhkeää pääministeriltä tiedotustilaisuudessa pitää 500milj. laittamista yksityisiin Kela-korvauksiin edelleen perusteltuna, vaikka hallituksen päätöksen on jo todettu olevan täysin tehoton ja julkista rahaa kaksinkerroin vievä tapa. Täysin ideologista.https://t.co/YDznurbFhe

— Nasima Razmyar (@NasimaRazmyar) September 3, 2024

Hallituksen päätöstä oudoksuu myös vihreiden europarlamentaarikko, ex-ministeri Maria Ohisalo.

Hänen mukaansa hallitus leikkaa pienituloisilta ja syytää rahaa hyväosaisille.

Kun hallitus leikkaa pienituloisilta ja syytää rahaa hyväosaisille:

– Käyntien määrä lisääntyi 2 %
– Korvausmenot lisääntyivät yli 200 %
– Saajien profiilissa ei muutoksia
– Lisäeuroja eniten hyvätuloisille
– Tutkijoiden mukaan ei juuri vaikutusta julkisen jonoihin ? https://t.co/oGs1FWXZTM

— Maria Ohisalo (@MariaOhisalo) September 3, 2024

Keskusteluun otti kantaa myös ekonomisti Juha Itkonen. Hän kirjoittaa, että tarjonnaltaan rajallisen hyödykkeen tukeminen nostaa aina hintaa, mutta hyödykkeen määrä pysyy samana.

– Lääkärit ovat jo täystyöllistettyjä. Lääkäreitä pitää kouluttaa lisää, jos lääkärikäyntejä halutaan lisää, hän summaa.

Tiedättekö mitä käy hyödykkeelle, jonka tarjota on rajallinen, kun sen kysyntää tuetaan?

Sen hinta nousee ja määrä pysyy samassa, siinä maksimissa.

Lääkärit ovat jo täystyöllistettyjä. Lääkäreitä pitää kouluttaa lisää, jos lääkärikäyntejä halutaan lisää.https://t.co/NkPGMCx7Dy pic.twitter.com/eAKrs9ywhc

— Juha Itkonen (@JuhaItkonen) September 2, 2024


Uutiseen korjattu 3.9. klo 11.15 Juha Itkosen titteliksi ekonomisti kirjailijan sijaan.

Lue myös

Brittimies suunnitteli suomalaisnaisen surmaamista karmealla tavalla – hovioikeus pidensi tuomiota vuodella

Hovioikeuden mukaan miehen suunnitelma naisen surmaamiseksi olisi ollut toteutuessaan erityisen raaka ja julma.
2.10.2026 14:10

Hallitus ja puolustusministeri Häkkänen saivat eduskunnan luottamuksen

Oppositiopuolue keskusta tuki Häkkästä äänestyksessä.
2.10.2026 13:48

Joukko kansanedustajia vaatii Suomeen naisurheiluohjelmaa

Suomeen pitää saada naisurheiluohjelma, eduskunnan liikuntaverkoston kansanedustajat vaativat. – Ohjelmassa on huomioitava ainakin tutkimuksen...
2.10.2026 13:44

Aihetunnisteet

kela-korvaukset Orpon hallitus Politiikka yksityislääkärit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Stubb ehdotti Suomen ensimmäisen F-35 hävittäjän nimeksi Sisua
Uutiset | 1.10.2026 12:39
Venäjän lennokkeja osunut tärkeään siltaan Kiovassa
Uutiset | 1.10.2026 13:07
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä
Uutiset | 1.10.2026 16:42
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
Täystyrmäys Putinin ydinaseuhkailulle: ”Hän ei voi koskaan voittaa Natoa”
Uutiset | 30.9.2026 22:03
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Oppositio syytti hallitusta tuloerojen repeämisestä: ”SDP ei vastusta rikastumista vaan köyhtymistä”
Uutiset | 1.10.2026 18:01
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Brittimies suunnitteli suomalaisnaisen surmaamista karmealla tavalla – hovioikeus pidensi tuomiota vuodella
Uutiset | 2.10.2026 14:10
Hallitus ja puolustusministeri Häkkänen saivat eduskunnan luottamuksen
Uutiset | 2.10.2026 13:48
Joukko kansanedustajia vaatii Suomeen naisurheiluohjelmaa
Uutiset | 2.10.2026 13:44
Suomalaismepit suhtautuvat varauksellisesti dieselreservien vapauttamiseen
Uutiset | 2.10.2026 13:26
Poliisi tutkii Kotkan akkutehtaalla työntekijöiden oikeuksiin kohdistuvia epäselvyyksiä
Uutiset | 2.10.2026 13:12
Demarien Magdalena Andersson yrittää uudelleen hallituksen muodostamista Ruotsissa
Uutiset | 2.10.2026 13:01
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 2.10.2026 12:20
”Helsingissä ei tiedetä” – Kansanedustaja kertoo, miksi hän palauttaisi valtaa alueille
Uutiset | 2.10.2026 11:58
VM ehdottaa roimaa pudotusta – Hyvinvointialueita voisi olla jatkossa jopa viisi
Uutiset | 2.10.2026 11:34
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittimies suunnitteli suomalaisnaisen surmaamista karmealla tavalla – hovioikeus pidensi tuomiota vuodella
Uutiset | 2.10.2026 14:10
Hallitus ja puolustusministeri Häkkänen saivat eduskunnan luottamuksen
Uutiset | 2.10.2026 13:48
Joukko kansanedustajia vaatii Suomeen naisurheiluohjelmaa
Uutiset | 2.10.2026 13:44
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorelle avattu ovi työelämään vahvistaa pohjoisen pitovoimaa 
Mielipide | 1.10.2026 14:33
Lukijalta: Petteri Orpo ajaa kaksilla rattailla
Mielipide | 1.10.2026 14:30
Lukijalta: Esimerkki tekoälyn kehityksen seuraavasta vaiheesta
Mielipide | 1.10.2026 14:23
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste