Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Hätänumeroon merkittävä uudistus

27.6.2025 9:00
Lue lisää 
Piirikokous
Pirkanmaan keskusta järjesti syyskokouksensa Oriveden seurakuntatalolla. Poliittisen katsauksen kokouksessa piti maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Ratkaisu maatalouden kriisiin? – Pirkanmaan keskustan kokouksessa kuultu ehdotus saa ruokajätit vapisemaan

Tuukka Liuha jatkaa keskustapiirin johdossa. Pirkanmaalaiset esittävät Aino-Riikka Simulaa keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajaksi.
Lauri Heikkilä 19.11.2022 18:19, muokattu 21.11.2022 17:44
a– a+
Piirikokous

Keskustan Pirkanmaan piiri kokousti lauantaina Orivedellä. Piirin syyskokouksessa valmistauduttiin ensi kevään eduskuntavaaleihin ja keskusteltiin eritoten maa- ja metsätaloudesta.

Korjattavaa keskustaväki löysi vaikka ja mistä. Kannattavuuskriisi maataloudessa ja ennallistamisasetuksen uhka metsäkysymyksissä selvästi tuotti huolta.

Ratkaisuehdotuksiakin kuultiin. Paikallinen eduskuntavaaliehdokas Marjo Mäkinen-Aakula kehitteli ruokaviennin kautta uutta tietä maatalouden menestykseen.

– Pitkään on ajateltu, että tehdään kotimaan markkinoille tuote ja ylijäämän ostaa sitten ruotsalainen tai saksalainen. Mutta parempi olisi, jos vienti menisi kohdemarkkinan mukaan.

– Ajatus on ollut, että tuottaja tuottaa ja iso yritys vie, mitä kotimarkkinoilla ei ole saatu myytyä. Pitäisi luoda tapoja, joilla pienempikin yritys pääsee ulkomaille pienemmille markkinoille. Pitää tehdä kohdeyleisöä, asiakasta miettien, ja päästä bulkista, Mäkinen-Aakula paalutti.

Tuottajajärjestö MTK:nkin valtuuskunnassa istuva Jani Hevonoja muistutti, että vuodesta 1995 alkaen joka päivä on lopettanut kuusi tilaa, joskin nyt tahti on hidastunut kolmeen tilojen määrän muutenkin pienennyttyä. Hän korosti, että viljelijöiden säädöspakka on sekaisin.

– Asetukset on, varmuutta ei. Meitä huolestuttaa tukien maksatusaikataulu, se, miten kassa kestää. Uuden ohjelmakauden tukiehdot ja käytännöt pitäisi jakaa käytännön viljelijöille, että päästään opiskelemaan uusia asioita ja käsitteitä, joita tarvitaan. Pitää saada tieto, mikä on muuttunut.

Matti Särkilampi esitti huolen sikatilojen tilasta ja tulevaisuudesta. Hän kertoi, että teurastamoilla on kiero käytäntö, jolla ne saavat tuottajahinnan ajettua alas.

– Eräs firma tekee niin, että se venyttää sikojen hakua, jolloin näiden paino saadaan liian suureksi, ja sitä kautta hinta alas. Tähän pitäisi puuttua.

– Toissa vuonna sikatilallisen palkka oli 3000 euroa koko vuodelta. Alkaa olla tarve puuttua asioihin, Särkilampi huomautti.

Ministeri Antti Kurvinen ja piirin toiminnanjohtaja Pirjo Ala-Hemmilä kukittivat syyskokouksessa paikalla olleet Pirkanmaan keskustan eduskuntavaaliehdokkaat. Seisomassa rivissä vasemmalta Ari Arvela, Marjo Mäkinen-Aakula, Petra Schulze-Steinen, Linda Lähdeniemi, Janne Riitakorpi, Tarja Haapasaari ja Arto Pirttilahti. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Vaalipiirin keskustalainen kansanedustaja Arto Pirttilahti kysyi kokoukseen tervehdyksen tuoneelta keskustan maa- ja metsätalousministeri Antti Kurviselta, mikä on tilanne metsä- ja biotalouspaneelin perustamisen suhteen. Pirttilahti on ajanut tällaista luonto-ja ilmastopaneelien rinnalle. Kurvisen mukaan tällainen tuleekin vuoden 2023 alusta alkaen.

Myös oman katsauksensa piirikokouksessa pitäneen Pirttilahden mukaan loppukauden suurin asia on Suomen ja suomalaisten pärjääminen.

– Suomen ja Pirkanmaan menestys muuttuvassa maailmassa edellyttää turvaa, työtä ja toimeentuloa. Lienee jo selvää, että Suomeen haetaan hallitusta, joka pitää kukkaron nyörejä tiukemmalla.

Ilman Ukrainan sotaa valtiovarainministeri, keskustan puheenjohtaja Annika Saarikon johdolla valtion budjetti olisi ollut jo ensi vuonna tasapainossa, valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtajanakin toimiva Pirttilahti huomautti.

– Eduskunnan jakovarojen neuvottelut onkin nyt kuumimmillaan ja esimerkiksi tierahojen esityksiä on ainakin nelinkertainen määrä siihen mitä jakovaraa on.

Kannanotoissaan piirin kokous peräänkuulutti palveluiden saavutettavuutta sekä toimenpiteitä maatalouden kriisin helpottamiseksi.

– Saavutettaviin liikunta- ja kulttuuripalveluihin kunnilla on vaikutusvaltaa ja ne lisäävät hyvinvointia. Maksuttomuus liikunta- ja kulttuuriharrastuksissa mahdollistaa harrastustoiminnan taloudellisesta tilanteesta huolimatta ja on siksi juuri nyt tarpeen. Retkeilyalueiden kehittämiseen kunnat voivat vaikuttaa kaavoituksella.

– Matalan kynnyksen palvelut lisäävät myös yhteisöllisyyttä ja ovat siksi yksi hyvä tapa selättää uutta kansantautiamme, yksinäisyyttä, kaupungeissa ja maaseudulla, piiri kirjoittaa kannanotossaan.

Maatalouden kannattavuutta Pirkanmaan keskusta kiirehtii niin, että etenkin vähäisiä kustannuksia vaativat uudistukset tehtäisiin nopeasti.

Maatalouden vaatimus- tai ehdotuslista Pirkanmaan keskustapiirin kannanotossa on seuraavanlainen:

– Viljelijöille maksettavien tukien maksuaikataulusta on pidettävä kiinni ja sitä ei saa myöhentää. Valtion tulee taata korotonta lyhennysvapaata tuottajille, joiden maksatukset siirtyvät ennakoimattomasti. Myös tuottajien mahdollisuuksia lykätä maksujaan suurten tavarantoimittajien kanssa pitäisi vahvistaa tilanteissa, joissa tukimaksujen viivästyminen ei johdu tuottajasta itsestään lainkaan.

– Katkeamattomasta sähkön saannista elintarvikesektorilla ja kotieläintiloilla on huolehdittava.

– Sähköenergian äkilliset ja kohtuuttomat hintanousut uhkaavat nopeasti tilojen maksuvalmiuden ohella niiden toiminnan jatkuvuutta. Moninkertaiset hinnannousut on saatava kuriin tarvittaessa, vaikka lainsäädännöllä.

– Kaupan ylivallalle tarvitaan lopultakin rajat elintarvikesektorilla. Alkutuottaja on saanut ahdinkoonsa vain pientä parannusta, vaikka kuluttajien ruokalasku on noussut reilusti kesän ja syksyn aikana ja sama jatkuu. Kriisiajan hinnannousun ydin ei voi olla kaupan jättien katemarginaalin ja osavuositulosten kasvattamisessa ruokaomavaraisuuden kustannuksella. Se ei ole myöskään kuluttajan etu.

– Uuden 2023 alkavan ohjelmakauden tukiohjeet, ehdot ja valvontakäytännöt on jaettava pikaisesti aktiiviviljelijöille. Muuttuvat ehdoissa vilisevät käsitteet ja käytänteet edellyttävät pikaista kattavaa tukikoulutuskierrosta koko maassa. Jos tukien ehtomuutokset julkaistaan vasta keväällä, on lisäriskinä vielä suurilukuiset sanktioitavat virheet ja taloudelliset tappiot muun ahdingon päälle.

Huoli maatalouden tilasta oli piirikokouksessa läsnä useassa puheenvuorossa ja piti Pirkanmaan keskustaväen mietteliäänä. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Eduskuntavaaleihin valmistautuminen Pirkanmaan piirillä on kesken. Hyviä alueita on, ja nuoria ehdokkaita on hyvin, mutta etenkin luoteisella Pirkanmaalla ehdokaskartta on vielä tyhjä.

Tällä hetkellä keskustalla on 11 nimettyä eduskuntaehdokasta Pirkanmaalla. Pirkanmaan vaalipiiri kasvaa, ja saa seuraaviin vaaleihin yhden uuden paikan. Näin ollen myös Pirkanmaan keskusta voi nimetä kaikkiaan 20 ehdokasta.

Vaalipiiriin tulevaa uutta paikkaa keskusta tavoittelee itselleen, eli yrittää kunnianhimoisesti nostaa paikkalukuaan kahdesta kolmeen.

Kokouksessa ei nimetty uusia ehdokkaita. Tämä valta on piirihallituksella.

Piirin puheenjohtajana jatkaa lempääläläinen Tuukka Liuha. Varapuheenjohtajiksi valittiin istuva varapuheenjohtaja Linda Lähdeniemi Punkalaitumelta ja uutena Miia Rajala Vesilahdesta.

Piirihallituksen jäseninä vuonna 2023 toimivat Reijo Koskela Virroilta, Tarja-Riitta Koskinen Juupajoelta, Matti Järvinen Tampereelta, Leena Risku Ylöjärveltä, Jaana Kilpi-Kiukainen Hämeenkyröstä, Pauli Haapaniemi Ikaalisista, Aimo Kaikkonen Orivedeltä, Petra Schulze Steinen Valkeakoskelta, Antti Tölli Pirkkalasta, Timo Karunen Punkalaitumelta, Susanne Talonen-Seppälä Parkanosta, Sari Hassi Sastamalasta, Paula Virtanen Urjalasta, Pertti Uusi-Erkkilä Vesilahdesta, Rasmus Korpela Sastamalasta sekä Terhi Ala-Keturi Tampereelta.

Piiri esittää viikon päästä Kuopiossa pidettävässä kokouksessa keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajaksi valittavaksi Aino-Riikka Simulaa Vesilahdesta. 26-vuotias Simula on toiminut esimerkiksi piirin varapuheenjohtajana sekä eduskuntavaaliehdokkaana.

Keskustan Pirkanmaan piiriä johtavat vuonna 2023 varapuheenjohtaja Linda Lähdeniemi, puheenjohtaja Tuukka Liuha sekä varapuheenjohtaja Miia Rajala. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Lue myös

Metsäministeri Kurvinen lyttäsi "someinfluensserit, punavihreät ja EU-virkamiehet" Orivedellä – oma hallitus saa kiitosta lopputuloksista, moitetta prosesseista

Maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen valoi uskoa puolueensa kenttään lauantaina Orivedellä. Ministeri puhui...
19.11.2022 14:20

Pirkanmaan keskusta: Aino-Riikka Simula puoluevaltuuston johtoon

Pirkanmaan keskusta esittää Aino-Riikka Simulaa puoluevaltuuston puheenjohtajaksi. Simula aloittaa kolmannen kautensa puoluevaltuustossa ja...
16.11.2022 9:40

Perusasiat uhattuna? – Pirkanmaan keskustalaisia puhutti arjessa pärjääminen, ensimmäiset kansanedustajaehdokkaat nimettiin

”Jos keskuspankit lisäävät rahaa bittiavaruudessa, ei se tuota uutta viljaa tai kasvata uutta puuta”
14.5.2022 19:16

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit eduskuntavaalit 2023 Keskusta Keskustan Pirkanmaan piiri maatalouden kannattavuus Maatalous metsätalous palvelut palveluverkko piirikokous pirkanmaa Pirkanmaan keskusta pirkanmaan vaalipiiri ruokavienti Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
”Venäjä todella vihaa sitä” – Naton operaatio keräsi kiitosta
Uutiset | 26.6.2025 10:00
Ukrainalainen asiantuntija varoittaa: ”Älkää ryssikö tätä”
Uutiset | 26.6.2025 9:00
Nyt on avomaankurkun aika – tältä näyttää satoennuste
Uutiset | 25.6.2025 22:00
Kremlin salamurhajuoni paljastui – aktivoi Neuvostoliittoa ihailevan eläkeläismiehen
Uutiset | 25.6.2025 21:48
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19

Uusimmat

Raportti: Venäjän droonit tappoivat tai haavoittivat tuhansia viime keväänä
Uutiset | 27.6.2025 9:25
Tavanomaista harvempi harkitsee auton tai asunnon ostoa
Uutiset | 27.6.2025 9:20
Yhdysvalloissa pörssilukemat lähentelevät kaikkien aikojen huippua
Uutiset | 27.6.2025 9:10
Hätänumeroon merkittävä uudistus
Uutiset | 27.6.2025 9:00
Trumpin tullipaussi lähenee loppuaan – EU-johtajat haluavat nopean ratkaisun neuvotteluissa
Uutiset | 27.6.2025 8:50
EU:n Venäjä-pakotteille jatkoa – Slovakia vastustaa uusia kiristyksiä
Uutiset | 27.6.2025 8:30
Yritysten talousluottamus hienoisessa kasvussa
Uutiset | 27.6.2025 8:26
Lentoliikenteen lakot uhkaavat ensi viikolla
Uutiset | 27.6.2025 8:00
Unkari jarruttaa Ukrainan EU-neuvotteluiden etenemistä
Uutiset | 27.6.2025 7:50
Iranin ulkoministeri myöntää vakavat vahingot, kiistää huhut neuvotteluista USA:n kanssa
Uutiset | 27.6.2025 4:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Raportti: Venäjän droonit tappoivat tai haavoittivat tuhansia viime keväänä
Uutiset | 27.6.2025 9:25
Tavanomaista harvempi harkitsee auton tai asunnon ostoa
Uutiset | 27.6.2025 9:20
Yhdysvalloissa pörssilukemat lähentelevät kaikkien aikojen huippua
Uutiset | 27.6.2025 9:10
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datatalouden tiekartta ei ole maasto
Mielipide | 26.6.2025 13:28
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Haapamäen risteysaseman kautta kulkeva Poikittaisrata on investointi puolustukseen
Mielipide | 25.6.2025 10:04
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste