Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta

3.10.2026 16:10
Lue lisää 
Kotimaa
Uudenmaan Prikaati Dragsvikissa Raaseporissa 7. heinäkuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Raaseporin onnettomuudesta uutta tietoa: 19-vuotias varusnainen oli uupunut ennen kuin joutui veteen ja vajosi pinnan alle

Otkes epäilee, että armeijakulttuurissa ei välttämättä uskalleta kysyä tarkennuksia ohjeistuksiin. Myös henkilöstön vaihtuvuus ja muut muutokset saattavat vaikuttaa onnettomuuksien taustalla.
STT – Pertti Mattila, Anniina Korpela 22.5.2024 15:04, muokattu 22.5.2024 15:57
a– a+
Kotimaa

Varusmiesten harjoitusten suunnitteluun ja toteutukseen tarvitaan lisää resursseja, arvioi Onnettomuustutkintakeskus (Otkes).

Kannanotto perustuu keskiviikkona julkistettuihin tutkintoihin, joissa Otkes selvitti varusmiehille viime vuonna Raaseporin Dragsvikissa ja Inarin Ivalossa tapahtuneita onnettomuuksia.

Otkes löysi kummassakin turmassa puutteita harjoituksen suunnittelussa. Moitteita Otkes antaa myös tiimityön puutteista sekä siitä, että päätökset saattavat jäädä liikaa oman harkinnan varaan.

Otkesin johtaja Kurt Kokko myönsi tiedotustilaisuudessa keskiviikkona, että varusmiesten koulutuksen sopiva vaativuus ei ole aivan helppo kysymys.

– Raskaat ja vaativat harjoitukset ovat osa koulutusta, ja ne myös motivoivat varusmiehiä. Silti asiat voi ja pitää tehdä turvallisesti, hän linjasi.

Uudenmaan prikaatin Dragsvikin varuskunnassa Raaseporissa yhdeksän varusmiestä joutui veden varaan viime lokakuussa, kun heidät käskettiin poistumaan veneestä. Heistä yksi, tuolloin 19-vuotias varusnainen, oli veden alla noin kymmenen minuuttia, hänen sydämensä pysähtyi ja häntä jouduttiin elvyttämään ennen kuljettamista sairaalaan.

Otkesin selvityksessä tuli nyt esiin myös uusia asioita: kyseinen varusnainen oli ollut ennen turmaa onnettomuusrastin alkaessa niin uupunut, että muut ryhmän jäsenet olivat lähes joutuneet nostamaan hänet veneeseen.

Inarin Ivalossa puolestaan kaksi laskuvarjojääkäriä loukkaantui viime vuoden maaliskuussa, kun he tekivät laskuvarjolla hyppyharjoitusta helikopterista. Utin jääkärirykmentin varusmiehet loukkasivat hypyn aikana olkavartensa, ja toinen heistä joutui lykkäämään loppuosaa varusmiespalveluksestaan.

Otkesin mukaan onnettomuuksissa ilmeni pulmia aselajien yhteistyön rajapinnassa. Otkes katsoo myös, että Puolustusvoimien henkilöstön vaihtuvuus ja koulutusjärjestelmän muutokset ovat johtaneet niin kutsutun hiljaisen tiedon katoamiseen.

Armeijan hierarkkisessa, suorituspainotteisessa kulttuurissa ei Otkesin mukaan välttämättä ymmärretä tai uskalleta ilmaista osaamisen puutteita ja kysyä tarkennuksia saatuihin ohjeistuksiin.

– Kevään 2023 harjoituksessa varusmiehet olivat joutuneet upoksiin samassa paikassa, eikä tästä ollut tehty poikkeamailmoituksia. Koettiin, että se kuului harjoitukseen ja siitä piti selvitä, Kokko kertoi medialle.

Otkes suosittaa Dragsvikin tapauksen perusteella Puolustusvoimille kohennusta harjoituskäskyjen laatimiseen, avoimempaan vuoropuheluun ja virheistä oppimiseen. Ivalon turma kirvoitti esimerkiksi suosituksen parantaa turvallisuusjohtamista.

Dragsvikin onnettomuuden vakavuus ei käynyt ilmi Merivoimien Uudenmaan prikaatin ensitiedotteesta. Everstiluutnantti Ville Rosenlundin mukaan tiedottamista aiotaan kehittää. Rosenlund on Puolustusvoimien johtava työ- ja palvelusturvallisuuspäällikkö.

Otkesin Kurt Kokko ei asiasta kysyttäessä ottanut kantaa siihen, kuinka lähellä suuronnettomuutta oltiin.

– Kuulemisissa tuli selväksi, että henkilöt taistelivat ja kamppailivat vedessä. Muutamien osalta voi sanoa, että jos joukossa ei olisi ollut hyvävoimaisia varusmiehiä, jotka auttoivat toisia, niin muutamalle olisi voinut käydä samalla tavalla kuin yhdelle nyt kävi, Kokko sanoi.

Lue myös

Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään

Viron keskustapuolueen puheenjohtaja ja entinen Tallinnan pormestari Mihhail Kõlvart vahvistaa astuvansa nyrkkäilykehään ensi...
3.10.2026 22:01

Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla

Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo sanoo, että hallitus on pääsemässä sopuun keinoista polttoaineiden...
3.10.2026 18:02

HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – "Tämä ei mennyt kovin hyvin"

Entinen puolustusministeri, keskustan kansanedustaja Mikko Savola on harmissaan siitä, miten eduskunta on hoitanut...
3.10.2026 18:00

Aihetunnisteet

armeija Dragsvik Kotimaa puolustusvoimat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Turkissa oppositio vaatii Turkin Helsingin-suurlähettilästä eroamaan – taustalla rahastoskandaali
Uutiset | 2.10.2026 18:24
Presidentti Stubb kohtasi Venäjän Lavrovin – Kehotti Venäjää lopettamaan sodan
Uutiset | 2.10.2026 11:31
Etelä-Korea varoittaa Ukrainaa lisätoimista, jos maa ei pyydä anteeksi paljastettuaan sotavankien luovuttamisen
Uutiset | 2.10.2026 8:04
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Trumpilta kehut Euroopalle: ”Hieno juttu”
Uutiset | 3.10.2026 11:08
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Kremlistä pahaenteinen viesti: Diplomaatit ulos Kiovasta
Uutiset | 3.10.2026 16:10
Lokakuu alkanut tavanomaista lämpimämpänä, lähipäiville luvassa sateita
Uutiset | 3.10.2026 15:15
Energiajärjestö: Satoja miljoonia tynnyreitä öljyä jo vapautettu markkinoille varastoista
Uutiset | 3.10.2026 15:02
Poliisi: Ulkomaalaisia varkaita kiinni
Uutiset | 3.10.2026 13:45
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Asuntolaina voi painaa ja korot nousevat, joten mitä nyt kannattaa ottaa huomioon?
Uutiset | 3.10.2026 11:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Lähihoitajan ammattioikeuden pitää näkyä ja olla todennettavissa
Mielipide | 2.10.2026 15:39
Lukijalta: Länsirata uuteen harkintaan
Mielipide | 2.10.2026 15:37
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste