Raakaöljyn hinta nousi yli 90 dollariin – korkeimmillaan sitten vuoden 2014
Raakaöljyn hinta on noussut yli 90 dollariin tynnyriltä ensimmäistä kertaa sitten lokakuun 2014. Pohjanmeren Brent-viitelaadun hinta kohosi myöhään iltapäivällä 90,42 dollariin Lontoon markkinoilla.
Markkinakommenttien mukaan syynä ovat geopoliittiset jännitteet Ukrainan ja Venäjän välillä. Lisäksi Lähi-idässä on ongelmia raakaöljyn tarjonnassa.
Raakaöljyn hinta on noussut noin 20 dollarilla joulukuun alusta lähtien. Korona-ajan alin taso oli 15 dollaria huhtikuussa 2020.
– On vain ajan kysymys, kun hinta flirttailee sadan dollarin kanssa, arvioi analyytikko Craig Erlam uutistoimisto AFP:lle.
Hänen mukaansa kysyntää ja tarjontaa koskevat fundamentit ajavat öljyn hintaa ylös. Venäjän mahdollinen hyökkäys Ukrainaan nostaa riskilisiä öljykaupassa.
Venäjä on suuri öljynviejä, joten mahdollinen hyökkäys sotkisi öljymarkkinoita pahan kerran.