Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota
Kuvassa Venäjän aiheuttamaa tuhoa Harkovassa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Ukraina menetti strategisesti tärkeän Hersonin kaupungin hallinnan – miljoona ihmistä paennut viikossa Ukrainan naapurimaihin

Naton viranomaisen mukaan Venäjä on joutunut muuttamaan taktiikkaansa Ukrainassa: piirittämisen sijaan sen joukot yrittävät nyt tunkeutua kaupunkeihin.
STT-Ville Väänänen, Milja Rämö 3.3.2022 7:07, muokattu 3.3.2022 18:42
a– a+
Ukrainan sota

Strategisesti merkittävän Hersonin kaupungin pormestari Ihor Kolyhaijev sanoo Facebook-sivuillaan, ettei Ukrainan armeijan joukkoja ole enää kaupungissa. Asiasta kertovat ainakin CNN ja New York Times.

Herson on ensimmäinen merkittävä kaupunki, jonka hallinnan Ukraina on menettänyt Venäjän hyökättyä maahan viime viikolla.

Venäjän ja Ukrainan joukot ovat käyneet kaupungin hallinnasta kiivaita taisteluita, ja Venäjä on jo aiemmin kertonut saaneensa kaupungin hallintaansa, mutta Ukraina on kiistänyt Venäjän väitteet.

Kolyhaijev kirjoittaa Facebookissa, että kaupungin asukkaiden on nyt noudatettava määräyksiä, jotka ”kaupungin hallintorakennukseen tulleet aseistautuneet ihmiset antavat”.

Kolyhaijev kertoi New York Timesille, että 10 aseistautunutta venäläistä upseeria, mukaan lukien joukkojen komentaja, on saapunut kaupungintaloon. Kolyhaijevin mukaan venäläisupseerit ovat ilmoittaneet, että he aikovat perustaa kaupunkiin samankaltaisen hallinnon kuin Luhanskin ja Donetskin alueilla Itä-Ukrainan separatistialueilla on ollut.

Kolyhaijev sanoi ilmoittaneensa kaupungintaloon tulleille valtaajille, ettei hän lupaa heille mitään.

–  Olen vain kiinnostunut normaalista elämästä kaupungissamme! Pyysin heitä olemaan ampumatta ihmisiä, Kolyhaijev kirjoittaa CNN:n mukaan.

Noin 300  000 asukkaan Herson sijaitsee Mustanmeren rannalla Dnepr-joen suistoalueella. Sijainti on luoteeseen Krimin niemimaalta, jonka Venäjä valtasi vuonna 2014.

Venäläiset myös piirittävät kaakkoista Mariuopolin satamakaupunkia, jota pommitettiin toista päivää. Ukraina on sanonut pelkäävänsä jopa satojen ihmisten kuolleen pommituksissa. BBC:n mukaan Ukrainan puolustusministeriö tiedotti varhain torstaina, että kaupunki olisi yhä ukrainalaisten hallinnassa.

Mariupolin valtaaminen olisi strategisesti tärkeää Venäjälle, koska se yhdistäisi sen joukot etelässä ja idässä.

Yhdysvaltalaisasiantuntijoiden mukaan Venäjän kannalta hyökkäys on tähän mennessä edennyt ”katastrofaalisesti”. Sen joukot ovat kärsineet ruoan ja polttoaineen pulasta ja hylänneet tankkeja, asiantuntijat arvioivat AFP:lle.

Venäjä on myös menettänyt sotilaskoneita ja helikoptereita hyökkäyksessä, koska se ei ollut tuhonnut Ukrainan ilmapuolustusta. Ukrainalaiset puolestaan ovat käyttäneet lennokkeja tuhoamaan venäläisten panssariajoneuvoja.

–  Tämä on valtava epäonnistuminen tiedustelulle, joka aliarvioi suuresti Ukrainan vastarintaa. Sotilaallinen toteutus on ollut kamalaa, sanoi Michael Vickers, Yhdysvaltain entinen tiedusteluasioiden alipuolustusministeri.

–  Kaiken kaikkiaan tämä on ollut katastrofi.

BBC:n mukaan Venäjä on myöntänyt menettäneensä Ukrainassa sodan ensimmäisellä viikolla melkein 500 sotilastaan ja sanoo lähes 1  600:n haavoittuneen. Ukrainan mukaan venäläisiä sotilaita on kuollut tuhansia. Lukuja ei ole voitu vahvistaa riippumattomista lähteistä.

Nimettömänä pysytellyt sotilasliitto Naton viranomainen arvioi CNN-kanavalle torstaina, että Venäjä on joutunut muuttamaan taktiikkaansa Ukrainassa. Sen sijaan, että sen joukot piirittäisivät kaupunkeja, Venäjä haluaa nyt joukkojensa tunkeutuvan kaupunkeihin.

–  Raskaammat pommitukset ovat tämän muutoksen seurausta, viranomainen sanoi.

CNN kertoo, että Ukrainan joukot ovat vanginneet useita venäläissotilaita Mykolajivin kaupungissa. Mykolajiv sijaitsee noin tunnin ajomatkan päässä strategisesta Hersonin kaupungista luoteeseen.

Kansanedustaja ja Ukrainan parlamentin kansallisen turvallisuus-, puolustus- ja tiedustelukomitean jäsen Roman Kostenko kertoi CNN:lle, että vangitut ovat Venäjän sotilastiedustelupalvelu GRU:n sotilaita.

–  Heidät piiritettiin ja he antautuivat. He ovat nyt SBU:n hoteissa, Kostenko sanoi viitaten Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU:hun.

Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa on raportoitu räjähdyksistä yön aikana, kertovat eri kansainväliset mediat.

Britannian yleisradioyhtiö BBC ja brittilehti Guardian kirjoittavat, että kaupungista on raportoitu ainakin neljästä räjähdyksestä. Kaupungissa ovat myös soineet ilmahyökkäyssireenit.

Medioiden mukaan kaksi räjähdystä tapahtui kaupungin keskustassa ja kaksi lähellä yhtä metroasemaa.

Medioissa on raportoitu, että kuten aiemminkin, on kiovalaisia majoittunut torstain vastaisena yönä pommisuojina toimiville metroasemille.

YK arvioi, että Ukrainassa on kuollut lähes 230 siviiliä ensimmäisen viiden päivän aikana Venäjän hyökkäyksestä. YK:n mukaan yli 520 siviiliä on haavoittunut eri puolilla Ukrainaa. Asiasta uutisoi BBC.

Ukrainalaisviranomaiset kertoivat keskiviikkona yli 2  000 siviilin kuolleen Venäjän hyökkäyksen aikana. CNN kertoo, ettei se ole kyennyt vahvistamaan Ukrainan ilmoittamia määriä.

YK:n pakolaisjärjestön UNHCR:n mukaan Ukrainasta on seitsemän päivän aikana paennut miljoona ihmistä naapurimaihin. Venäjä aloitti hyökkäyksen Ukrainaan viime viikon torstaina.

Paenneiden määrä on kasvanut yli sadalla tuhannella eilen kerrotusta määrästä.

UNHCR:n pääsihteeri Filippo Grandi lisää tviitissään, että useampi miljoona on paennut sotaa Ukrainan sisällä.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo Telegram-viestisovelluksessa julkaistulla videolla, että Ukraina on viikossa estänyt Venäjän suunnitelmat.

Analyyseissä on useasti tullut esiin, että Venäjä oli uskonut voivansa edetä tehokkaammin Ukrainassa.

Presidentti kuvaili Venäjän hänen mukaansa vuosia valmisteltuja suunnitelmia salakähmäisiksi ja että ne ovat täynnä vihaa Ukrainaa ja ukrainalaisia kohtaa.

Zelenskyi sanoi ihailevansa kaupunkien sankarillisiksi kuvaamiaan asukkaita, jotka ovat vastustaneet venäläisjoukkojen etenemistä.

Hänen mukaansa noin 9  000 venäläissotilasta olisi surmattu hyökkäyksen alettua. Uutistoimisto AFP ei kyennyt vahvistamaan Zelenskyin esittämää lukemaa. Venäjä kertoi eilen ensimmäisen kerran tappioistaan. Venäjän puolustusministeriön tiedottajan Igor Konashenkovin mukaan kaatuneita on lähes 500 ja haavoittuneita lähes 1  600.

Kansainvälisen sotarikostuomioistuimen ICC:n pääsyyttäjä Karim Khan kertoo aloittavansa tutkinnan mahdollisista sotarikoksista Ukrainan sodassa.

Hän kertoi tehneensä päätöksen tutkinnan aloittamisesta sen jälkeen, kun 39 valtiota oli antanut tukensa tutkinnan aloittamiselle. Suomi on yksi tukensa ilmoittaneista valtioista.

Khan kertoo, että työ todisteiden keräämiseksi on nyt alkanut. Hän lisäsi, että on perusteita uskoa tuomioistuimen toimivaltaan kuuluvia rikoksia tapahtuneen.

Khan tarvitsi tutkinnan aloittamiseen tuen riittävän monelta valtiolta. Hän olisi muuten joutunut pyytämään tutkintaa varten Haagissa päämajaansa pitävän ICC:n tuomareilta luvan tutkintaan ja se olisi saattanut kestää kuukausia. Nyt hän pystyy aloittamaan tutkinnan heti. Tutkinta kattaa Ukrainan tapahtumat 21. marraskuuta 2013 alkaen.

–  Siihen kuuluvat kaikki menneet ja nykyiset syytökset sotarikoksista, rikokset ihmisyyttä vastaan tai kansamurha, joka on tapahtunut missä päin tahansa Ukrainan aluetta, Khan sanoi.

ICC voi nostaa syytteen vain 123 jäsenvaltionsa alueella tehdystä rikoksesta. Ukraina ei ole tuomioistuimen jäsen, mutta se hyväksyi vuonna 2014 sen toimivallan. Venäjä on vetäytynyt tuomioistuimen toiminnasta, joten sen kansalaiset voivat joutua vastaamaan rikoksista vain, jos heidät otetaan kiinni tuomioistuimen jäsenvaltioiden alueilla.

Lue myös

Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä

Voiko filosofi Hannah Arendtin analyysi pan-liikkeistä auttaa ymmärtämään nyky-Venäjän laajentumispolitiikan ideologista logiikkaa, pohtii Pekka Väisänen esseessään.
9.8.2026 12:54

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen

Kustantaja–päätoimittaja Julius Streicher tuomittiin Nürnbergin oikeudenkäynnissä lehtensä takia kuolemaan
8.8.2026 22:15

Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa

Korean niemimaan kärsiessä tukahduttavasta helleaallosta Pohjois-Korean valtionmedia on listannut keinoja selvitä kuumuudesta, uutistoimisto...
8.8.2026 22:06

Aihetunnisteet

Herson Ukrainan sota Ulkomaat Venäjän hyökkäys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä
Uutiset | 9.8.2026 12:54
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Essee: Putinin Venäjä ammentaa panslavismin perinteestä
Uutiset | 9.8.2026 12:54
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste