Pohjois-Korean uusin tempaus: Ulosteilmapallot
Etelä-Korean mukaan Pohjois-Korea häirinnyt maata lähettämällä rajan yli jo yli tuhat jäteilmapalloa viime viikkojen aikana.
Ilmapallojen sisältä on varmistettu löytyneen muun muassa ihmisen ulostetta ja töhrittyjä länsimaisia vaatteita, Etelä-Korean yhdistymisministeriö sanoi lausunnossaan maanantaina.
Ministeriö kertoi eteläkorealaisten viranomaisten tutkineen ilmapalloista noin 70. Niiden sisällä oli multaa, josta löytyi loisia kuten sukkulamatoja, piiskamatoja ja lankamatoja. Ministeriö uskoo syynä olevan sen, että ihmisen ulostetta on Pohjois-Koreassa käytetty lannoitteena kemiallisten lannoitteiden sijasta. Se ei kuitenkaan uskonut niiden aiheuttavan terveyshaittaa Etelä-Koreassa.
Ministeriön mukaan ulosteilmapallokampanjaa pidetään kostoiskuna sille, että pohjoiskorealaiset loikkarit ovat lähettäneet maahan propagandalehtisiä ilmapallojen sisällä.