Orpo kiistää suunnitelman perussuomalaisten hajoamisesta
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kiistää, että hallitus olisi käsitellyt suunnitelmaa perussuomalaisten hajoamisesta ennen puoluekokousta.
Orpo sanoo kuulleensa vasta tiistaina, että perussuomalaisista lähtee noin 20 kansanedustajaa, jotka perustavat oman ryhmän.
Ennen viime viikonlopun puoluekokousta Orpo sanoo pohtineensa erilaisia vaihtoehtoja.
Luxemburgin euroministerikokoukseen torstaina osallistunut Orpo kertoi miettineensä myös sitä vaihtoehtoa, että hallitusohjelmaneuvotteluissa olisi ollut käytettävissä jonkin kokoinen perussuomalaisten ryhmä.
– Emme voineet tehdä mitään varasuunnitelmia. Aina pitää miettiä eteenpäin. Jos tämä olisi käsikirjoitettu, en taatusti olisi tehnyt näin monimutkaista käsikirjoitusta, Orpo vastasi kysymykseen, oliko hallituksella varasuunnitelmaa.
Lännen Media kertoi Halla-ahon valinnan varalle suunnitellusta uudesta eduskuntaryhmästä jo viikko ennen perussuomalaisten puoluekokousta.
Jutun kirjoittanut toimittaja Lauri Nurmi on sanonut Helsingin Sanomille, että perussuomalaisten hajoaminen ei ollut mikään improvisoitu veto.
Nurmen mukaan hallitustrio oli keskustellut asiasta touko-kesäkuun vaihteessa.
Orpo sanoo, että puoluekokousviikonlopun yhteydenotoista ja keskusteluista lähtien hänelle itselleen tuli selväksi, että perussuomalaisten ryhmä on jollain tavalla hajoamassa.
Jos mitään varasuunnitelmaa ei ollut, mistä tällainen tieto on vuotanut julkisuuteen?
– En minä tiedä. Sitä pitää kysyä niiltä, jotka ovat pohtineet jotakin. Luulen, että perussuomalaisten sisällä on ollut hyvin paljon levottomuutta ja siellä on pohdittu erilaisia asioita, Orpo vastaa.