Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmasto

Helteet ovat tappaneet yli 200 000 ihmistä Euroopassa vuodesta 2022 lähtien, kertoo WHO – ”Vain jäävuoren huippu”

11.6.2026 18:16
Lue lisää 
Eduskunta
Keskustaa johtava kansanedustaja Antti Kaikkonen eduskunnan täysistunnossa 9. lokakuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Oppositio ei kaipaa valtakunnansanelijaa – keskusta kehotti hallitusta perumaan palkkamallinsa

Pauliina Pohjala 9.10.2024 16:30, muokattu 9.10.2024 16:36
a– a+
Eduskunta

Eduskunta kävi rapsakan lähetekeskustelun niin sanotusta vientivetoisesta palkkamallista.

Työministeri Arto Satonen (kok.) esitteli lakia niin, että siinä säädettäisiin valtakunnansovittelijan velvollisuudesta menetellä kansantalouden kokonaisedun turvaamiseksi siten, että palkanmuodostus ”toimii mahdollisimman hyvin eikä työmarkkinoiden toimivuus vaarannu”.

– Tätä velvoitetta sovittelijan olisi noudatettava myös sovintoehdotusta antaessaan, Satonen sanoo.

Opposition mukaan hallitus on jättämässä palkkamallillaan etenkin naisvaltaiset alat ikuisesti palkkakuoppaan, kun valtakunnansovittelijalta viedään mahdollisuuksia esittää vientisektoria korkeampia palkankorotuksia.

Työministeri Arto Satonen (kok.) esitteli niin sanottua vientivetoista palkkamallia eduskunnassa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen totesi jakavansa opettajien, poliisien, päiväkotien työntekijöiden, sotilaiden, hoitajien ja monien muiden huolen siitä, että hallitus käytännössä rajoittaa heidän palkkakehitystään lailla.

– Se ei ole oikeudenmukaista. Se ei ole oikein. Hallitus myös tällä kaikella toiminnallaan kylvää hämminkiä työelämään.

Kaikkonen huomautti, että Suomen kilpailukykyyn liittyvät myös luottamus, työrauha ja koko yhteiskunnan toimivuus.

– Eli pitää nähdä kolikon molemmat puolet. Luottamusta tai sopua ei tällä lailla nähdäkseni rakenneta, ja pelkäänpä, että kun tällä tavalla sidotaan sovittelijan kädet, sotketaan edelleen tulevia palkkaneuvotteluja, aiheutetaan uusia riitoja ja uusia lakkoja. Tätä Suomi ei tarvitse. Suosittelen, että vedätte tämän esityksen pois, keskustajohtaja kehotti.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen mukaan hallituksen tarjoilema palkkamalli tarkoittaa kaikkea muuta kuin sopimista.

– Tämä on repimistä, tämä on sanelemista, paineen tuomista työmarkkinoille.

– Keskustan mielestä me tarvitsemme paremman vientivetoisen mallin Suomeen, mutta se pitää tehdä sopimalla, niin kuin Ruotsissa, sopimusteitse, eikä niin, että vammautetaan valtakunnansovittelijan mahdollisuuksia hoitaa virkatehtäviään, Kurvinen paalutti.

Hän toisti Kaikkosen vetoomuksen.

– Vetäkää tämä esitys takaisin, niin keskusta lupaa olla esittämättä epäluottamusta tässä asiassa hallitukselle, mutta mikäli te pidätte tämän esityksen, olemme pakotettuja liittymään SDP:n välikysymykseen.

Ryhmänjohtaja Antti Kurvinen (kesk.) tarjoili hallitukselle vaihtokauppaa, jossa lakiesitys vedetään pois eikä välikysymystä tarvita. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman näki, että ministeri Satonen on nyt ”pahemman kerran suomalaisten palkansaajien ja aivan erityisesti naisten kimpussa törkeällä tavalla”.

– Olette laittamassa naisvaltaisia aloja polvilleen: opettajia ja hoitajia, varhaiskasvatuksen ammattilaisia. Mutta myös unohdetaan, että ei tämä koske ainoastaan julkisen sektorin työntekijöitä. Siellä on kaupan myyjät, tarjoilijat, siellä on rakentajat, kuljettajat. Kaikki nämä aiotte nyt betonoida lain voimalla.

Lindtmanin mukaan hallitus sumuttaa siinä, ettei laki vaikuttaisi sovittelijan riippumattomuuteen ja tasapuolisuuteen ja siten sopimusvapauteen.

– Jos ei vaikuttaisi, niin ei kai muuten oikeuskansleri olisi joutunut jättämään huomautusta tästä valtioneuvoston pöytäkirjaan.

SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm totesi puheenvuorossaan, että sovitteluprosessissa sovittelijan tulee toimia tasapuolisesti osapuolia tukien ja mahdollistaa sopuun pääseminen.

Malm väänsi palkkaneuvotteita rautalangasta. Sovittelijan käsiä ei voi sitoa, jos halutaan, että sovittelu on oikeasti sovittelua, hän totesi.

– Jos laki etenee, niin sovittelija on puolensa valinnut jo ennen neuvottelua. Ei siis synny oikeaa neuvotteluasetelmaa, luottamusta, eikä näin ollen myöskään oikeaa, reilua sopimusta. Eli toiset hymyilevät leveästi ja toisten suupielet vääntyvät irvistykseen. Tässä tilanteessa on kyse sanelusta.

– Ehkäpä valtakunnansovittelijan titteli pitäisi samalla muuttaa valtakunnansanelijaksi, jos laki hyväksytään, Malm esitti.

SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm kehotti vaihtamaan valtakunnansovittelijan nimen, jos lakiesitys hyväksytään. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Lue myös

FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen

Yhdysvaltojen liittovaltion poliisi FBI on ottanut haltuunsa toistakymmentä verkkosivustoa, joita epäiltyjen Kiinan agenttien...
11.6.2026 22:12

Hinnat nousevat nyt jyrkästi – Trump: "Rakastan inflaatiota"

– Rakastan inflaatiota, julisti Yhdysvaltain presidentti Donald Trump keskiviikkona toimittajille kommentoidessaan maan tuoreita...
11.6.2026 21:53

Tutkimus: Tällainen liikuntarytmi vähentää raskauskomplikaatioiden riskiä

Tuoreen tutkimuksen mukaan ”kevyen liikunnan”, kuten hitaan kävelyn tai puutarhanhoidon harrastaminen raskausaikana yli...
11.6.2026 21:46

Aihetunnisteet

Eduskunta palkkamalli Politiikka vientivetoinen palkkamalli

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Hinnat nousevat nyt jyrkästi – Trump: ”Rakastan inflaatiota”
Uutiset | 11.6.2026 21:53
Tutkimus: Tällainen liikuntarytmi vähentää raskauskomplikaatioiden riskiä
Uutiset | 11.6.2026 21:46
Kiuru vetosi täysistunnossa yhä notifioinnin puutteeseen alkoholilaissa
Uutiset | 11.6.2026 18:44
Ennallistamissuunnitelmasta roihahti: Keskusta syytti hallitusta vallankaappauksesta, Essayah haki syyllisiä vaalikauden takaa
Uutiset | 11.6.2026 18:42
Lähes 74 000 ihmistä sai torstaina opiskelupaikan
Uutiset | 11.6.2026 18:36
Helteet ovat tappaneet yli 200 000 ihmistä Euroopassa vuodesta 2022 lähtien, kertoo WHO – ”Vain jäävuoren huippu”
Uutiset | 11.6.2026 18:16
Orpo haluaa kriminalisoida lapsirauharikokset – ”Erittäin tuettava ja edistettävä lakihanke”
Uutiset | 11.6.2026 17:53
Ruotsin kansanterveysvirasto suosittelee, ettei alle 13-vuotiaille anneta älypuhelinta
Uutiset | 11.6.2026 17:42
Raaseporissa hukkuneet vanhempi ja lapsi eivät poliisin käsityksen mukaan olleet uimassa
Uutiset | 11.6.2026 16:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Hinnat nousevat nyt jyrkästi – Trump: ”Rakastan inflaatiota”
Uutiset | 11.6.2026 21:53
Tutkimus: Tällainen liikuntarytmi vähentää raskauskomplikaatioiden riskiä
Uutiset | 11.6.2026 21:46
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste