Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Retoriikka

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

25.6.2026 21:15
Lue lisää 
Keskustanuoret
Henna Takatalo ja Hanna Markkanen kisaavat keskustanuorten puheenjohtajuudesta. Valinta ratkeaa tulevana sunnuntaina. (Kuva: Suomenmaa)

Oletko liberaali vai konservatiivi? – Suomenmaa tenttasi keskustanuorten puheenjohtajaehdokkaat

Henna Lammi 25.10.2019 7:28, muokattu 25.10.2019 8:21
a– a+
Keskustanuoret

Keskustanuoret valitsevat uuden puheenjohtajan viikonloppuna Savonlinnassa. Kisa on kahden kauppa, sillä ehdokkaaksi ovat ilmoittautuneet Hanna Markkanen, 24, ja Henna Takatalo, 26.

Suomenmaa kysyi kandidaateilta kahdeksan kiperää kysymystä.

Mistä tulet ja miksi haluat keskustanuorten puheenjohtajaksi?

Markkanen: Olen kenumimmi Kempeleestä. Olen keskustanuorten kasvatti ja päässyt näkemään keskustaa sekä keskustanuoria eri asemista. Kertynyt kokemus on kasvattanut minua ja nyt tunnen, että minulla on antaa jotain takaisin rakkaalle järjestölle. Olen valmis laittamaan itseni likoon.

Takatalo: Tulen Liedosta, maaseudulta. Keskustanuoret ovat antaneet minulle paljon. Olen saanut tukea aina kun olen sitä kaivannut. Tällä hetkellä elämässäni on sellainen hetki, jolloin voin antaa tukeani takaisin. Keskustanuoret tarvitsevat nyt jämäkkää johtajaa, jollainen koen olevani.

Miten kehittäisit keskustanuorten toimintaa?

Markkanen: On entistä tärkeämpää tunnistaa, missä, miten ja milloin on paikkamme vaikuttaa. Meidän tulee tuoda rohkeasti vaikeat asiat esille. Haluan olla rakentamassa keskustanuorista Suomen yhteisöllisintä poliittista nuorisojärjestöä, johon on helppo tulla ja joka tunnetaan iloisesta tekemisen meiningistä. Tämä tarkoittaa raikkaita avauksia sekä vuorovaikutteista viestintää.

Takatalo: Keskustanuoriin pitää tuoda lisää politiikkaa. Meidän pitää toimia suunnannäyttäjänä seuraajan sijaan ja tuoda rohkeasti kantojamme esiin. Tässä haluan olla etunenässä toimimassa.

Anna hallitusohjelmalle kehuja ja kritiikkiä.

Markkanen: Plussia ovat koulutukseen, nuorten hyvinvointiin ja osallisuuteen liittyvät panostukset. Toimenpiteiksi on kirjattu esimerkiksi ennaltaehkäisevät palvelut mielenterveyteen, ylivelkaantumisen estäminen talousneuvonnalla ja nuorisovaltuustojen huomioiminen päätöksenteossa. En pidä hyvänä, että ylioppilaskirjoituksissa palataan pakkoon ruotsin kielen osalta.

Olen huolissani siitä, että miten julkinen talous kestää hallitusohjelmaan kirjaukset. Velka jää tulevien sukupolvien maksettaviksi.

Takatalo: Keskusta onnistui tuomaan hallitusohjelmaan esiin keskustalaista näkemystä muun muassa yrittäjyyden, maatalouden ja syrjäseutujen puolesta. Jos olisimme jääneet oppositioon, Suomi näyttäytyisi varmasti nyt hyvin erilaiselta ja siihen meillä ei ole varaa.

Kritiikkinä nostaisin esiin kuntien tilan. Kuntien talous on kuralla ja valtiolta pitäisi nyt vaatia selkeitä helpotuksia kunnille, ei lisätaakkaa.

Oletko liberaali- vai konservatiivikepulainen?

Markkanen: Tätä voidaan katsoa eri näkökulmista, kuten arvo- tai talousnäkökulmasta. En toivo, että ihmisiä jaetaan kahteen laariin yksittäisten mielipiteiden perusteella. Keskustassa katto on korkealla ja seinät leveällä, koen olevani keskustalainen keskeltä.

Takatalo: Olen vähän molempia. Eduskuntavaalien aikaan vaalikone ohjasi minut hyvin keskelle. Arvostan vanhaa, mutta takapeiliin tuijottelun sijaan on mentävä rohkeasti eteenpäin ja uudistettava. Siitä on alkiolaisuudessa kyse.

Mitkä ovat kolme arvojasi parhaiten kuvaavaa sanaa?

Markkanen: Yhteisöllisyys, yhdenvertaisuus ja ylisukupolvisuus.

Takatalo: Oikeudenmukaisuus, ylisukupolvisuus ja sydämensivistys.

Mistä tulet onnelliseksi?

Markkanen: Pyrin löytämään kaikesta jotain positiivista. Arjen pienet asiat ja onnistumiset tuovat hymyn huulille, olipa kyseessä kokkailu kavereille, syvälliset keskustelut, toisten auttaminen, tavoitteen saavuttaminen tai hidas aamu kahvikupin ja hyvän kirjan kera.

Takatalo: Tulen onnelliseksi läheisistäni, perheestäni ja eläimistä. Luonnossa liikkuminen rauhoittaa ja saa mielen kirkkaaksi. Mielekkäin harrastukseni on kalastus.

Entä mistä suutut?

Markkanen: Epäoikeudenmukaisuudesta ja epäkohteliaasta käytöksestä. Jos bussissa vanhukselle ei tarjota istuinpaikkaa tai kuntavaaleissa nuori ehdokas jätetään paikkaneuvotteluista pois, niin sappeni kiehuu. Onneksi tilanteista selviää, kun avaa suun.

Takatalo: Suutun epäoikeudenmukaisuudesta. En kestä sitä, jos jotain kohdellaan väärin tai joku ei saa antaitsemaansa kiitosta. Toisten tsemppaaminen ja nostaminen on äärimmäisen tärkeää, ja myös meidän keskustalaisten pitää pitää yhtä. Olemme samaa tiimiä.

Mikä on lempikirjasi ja miksi?

Markkanen: Harry Potter -kirjasarja, kokonaisuudessaan. Olen sukupolvea, joka kasvoi Tylypahkan tarinoiden parissa. Kirjasarja opetti ystävyydestä, rakkaudesta, kuolemasta, urheudesta ja erilaisuudesta. Näihin teemoihin on helppo palata vielä tänäkin päivänä ja ammentaa aina jotain lisää.

Takatalo: Lempikirjani Robert Brantbergin UKK – Koko tarina. Liikutuin lukiessani jo ensimmäisen lauseen, joka meni näin: ”Pitäkää puolueen linja sellaisena, ettei kukaan ihminen tässä maassa voi sanoa, että maalaisliitto on unohtanut köyhän ihmisen asian.” Urho Kekkosen tarina on mielestäni liikuttava ja samalla voimaannuttava.

Lue myös

Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon

Sotahistoria tuntee aluksia, jotka ehtivät upota ennen niiden nimen jäämistä mieleen. Toiset alukset...
26.6.2026 21:13

Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600

Venezuelan maanjäristyksissä on vahvistettu kuolleen lähes 600 ihmistä, kertoo maan väliaikainen presidentti Delcy...
26.6.2026 16:08

Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat

Presidentti Alexander Stubb on vahvistanut lain alkoholilain muuttamisesta. Uusi laki tulee voimaan perjantaina...
26.6.2026 14:48

Aihetunnisteet

keskustanuoret markkanen Takatalo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600
Uutiset | 26.6.2026 16:08
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Krimille julistettu hätätila Ukrainan hyökkäysten vuoksi
Uutiset | 26.6.2026 14:24
Oikeuskansleri on pyytänyt selvitystä Rydmanin menettelystä
Uutiset | 26.6.2026 13:51
Pride-kulkueeseen odotetaan jälleen ainakin sataatuhatta osallistujaa
Uutiset | 26.6.2026 13:30
Huoltaja-säätiö kanteli oikeuskanslerille ministeri Rydmanin tutkimusrahoituspäätöksestä
Uutiset | 26.6.2026 12:01
VATT: Kehysriihen päätökset vähentävät verotuloja
Uutiset | 26.6.2026 11:44
Ranskan hirmuhelteiden aikana hukkuneiden määrä nousi yli 50 ihmiseen
Uutiset | 26.6.2026 10:46
VM:n kansliapäällikkö HS:lle: Julkinen sektori muuttuu tekoälypohjaiseksi – moni menettää työnsä
Uutiset | 26.6.2026 10:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600
Uutiset | 26.6.2026 16:08
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste