Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”

24.1.2026 22:39
Lue lisää 
Kirjat
Entinen pääministeri Esko Aho palaa hurjaan vuoteen 1991 uudessa kirjassaan. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Neuvostoliiton romahdusta pääministerinä seurannut Esko Aho ihmettelee yhä Janajevin juntan surkeaa vallankaappausta – "Ne panivat häkkiin väärän miehen"

Pekka Pohjolainen 19.10.2020 15:15, muokattu 19.10.2020 15:15
a– a+
Kirjat

Neuvostoliiton elokuun 1991 vallankaappausyritys laittoi Suomenkin valtiojohdon tukalaan tilanteeseen, eikä väärää hevosta kannattanut pelata.

Yritys Mihail Gorbatshovin syrjättämiseksi kuivui kokoon parissa päivässä, mutta joudutti Neuvostoliiton romahdusta entisestään.

Entinen pääministeri Esko Aho muisteli kirjansa 1991–Mustien joutsenten vuosi (Otava) kirjansa verkkojulkistuksessa, että Suomella oli noina aikoina ratkaisuissaan myös onnea. Päätöksiä tehtiin osittain vaistonvaraisestikin.

– Eihän kaikkia faktoja voinut tietää, ei voinut ennustaa miten asiat menevät. Mutta jälkikäteen katsoen kutakuinkin oikea-aikaisesti ne taisivat mennä, Aho arvioi.

Ahon mukaan oli erikoinen sattuma, että hänellä oli vallankaappausaamuna vieraanaan merkittävä neuvostoliittolainen ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntija Georgi Arbatov.

Tapaamisen alettua huoneeseen ryntäsi Ahon ulkopoliittinen erityisavustaja Seppo Härkönen, joka kertoi Boris Jeltsinin pitävän puheen.

Ahon mukaan Arbatovin ensimmäinen reaktio oli, että ”ei, ei, ei voi olla mahdollista”.

– Ja vielä kun Jeltsin puhui, hän pudisteli päätään, hän ei ymmärtänyt mitä tapahtui. Minä luulen, että tämä oli kaikki sitä tietyn sukupolven reaktiota, ei vain Suomessa vaan myöskin Neuvostoliitossa, että kun sisäministeriö, armeija ja KGB ovat mukana, ei voi olla mitään mahdollisuutta, etteikö hanke onnistuisi.

Ahon mukaan suomalaiset olivat kuitenkin tavanneet juntan jäseniä aiemmin erilaisissa rooleissa, joten jonkinlaista tuntumaa siitä, millaisesta porukasta oli kyse, oli.

Aho oli itsekin tavannut juntan johtajan Gennadi Janajevin edellisen vuoden lopulla ja pääministeri Valentin Pavlovin Kostamuksessa vain kaksi viikkoa aiemmin.

– Ja muistan, kun tulimme koneella Kajaanista Helsinkiin, niin koko ajan keskustelimme, miten ihmeessä tällainen suurvalta voi pysyä pystyssä tällaisten johtajien varassa. Ja sitten kun me näimme heidät televisiokuvassa tärisevine käsineen ja haparoivine otteineen, niin se oli aika uskomatonta, siitä syntyi sellainen vaikutelma, että ei tämä voi kestää.

Aho kertoo kuulleensa silloiselta avustajaltaan Esa Härmälältä sanoneensa Arbatovin lähdettyä ja Jeltsinin pidettyä puheensa, että ”ne panivat väärän miehen häkkiin”.

– Se tarkoitti sitä, että se, että Jeltsin jäi vapaaksi, oli aivan käsittämätön asia. Ja se kyllä ratkaisi pitkälti sen, että tapahtumat kääntyivät sitten kaappaajia vastaan.

Ahon mukaan presidentti Mauno Koivistolla oli ensin tiettyjä vaikeuksia asettautua balttien itsenäisyyspyrkimysten tukijaksi. Koivistolla ja Yhdysvaltain presidentillä George Bushilla oli kutakuinkin samankaltainen käsitys siitä, että Neuvostoliiton uudistusten onnistuminen on kaiken a ja o.

Ahon mukaan siksi Gorbatshovia piti tukea, ja Baltian maiden itsenäisyyspyrkimykset Gorbatshovista tietyllä tavalla välittämättä eivät sopineet kuvaan. Suhtautumisessa balttien tueksi asettautuneeseen Venäjän federaation presidenttiin Boris Jeltsiniin oli myös miettimistä.

– Siinä kävi niin, että kysymys oli lopulta siitä, että missä vaiheessa tunnustetaan se tosiasia, että valta on vaihtunut ja Jeltsin onkin ottanut ykkösaseman. Ja Baltian maiden tunnustaminen merkitsi samalla sitä, että me ensimmäisen kerran tunnustimme, että itänaapurissa ykkösasema on Jeltsinillä.

Aho antaa tunnustusta Suomen silloiselle Moskovan-suurlähettiläälle Heikki Talvitielle, joka osasi lukea tilanteen oikein, vaikka Koivisto ja ulkoministeri Paavo Väyrynen lähettilään suorasukaisille arvioille Jeltsinin Venäjästä kulmakarvojaan hieman kohottelivatkin.

– Koivistokin arveli alussa, että kyllä Talvitie liioittelee, menee liian paljon tämän virran mukana. Mutta ei mennyt, vaan näki juuri oikein. Ja se, että Baltian maiden tunnustaminen tapahtui sitten hyvin nopeasti, kun sille päälle tultiin, niin siitä kyllä pisteet menevät Talvitielle, se oli hänen ansiotaan, Aho kiittelee.

Lue myös

Esko Aho muistelee pääministeriaikoja kirjassaan: Koivisto viivytti sinunkauppoja, Väyrynen leikki vanhaa isäntää

Lamapääministeri Esko Aho kertoo 1991-kirjassaan suhteiden presidentti Mauno Koivistoon lähteneen liikkeelle kankeasti. Ahon mukaan...
16.10.2020 0:01

Aihetunnisteet

esko aho Historia Neuvostoliitto Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Uusimmat

Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 19:21
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada
Uutiset | 24.1.2026 18:16
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta
Uutiset | 24.1.2026 14:20
Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä
Uutiset | 24.1.2026 13:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
02:26, 25/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 18 Km/h 92 % 993 hPa 0 mm/h
Today 06:0025/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 1 mm 100% 15 Km/h 91 % 993 hPa 0 mm/h
Today 09:0025/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.38 mm 38% 13 Km/h 89 % 992 hPa 0 mm/h
Today 12:0025/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 15 Km/h 83 % 993 hPa 0 mm/h
Today 15:0025/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 14 Km/h 80 % 993 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste