Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

KD:n Östman: Sanktiomenettely ei juuri muuta toimintaa

3.9.2025 17:34
Lue lisää 

Näkökulma: Mielipidekuplat ovat näissä vaaleissa suurempi ongelma kuin Venäjän trollit

Tarjottu ja mieluisimmalta tuntuva sisältö ei aina ole sitä, mitä kannattaa lukea. Parasta olisi jaloitella säännöllisesti oman kuplan ulkopuolella, toimittaja Tomi Oravainen kirjoittaa
Tomi Oravainen 12.4.2019 9:05, muokattu 12.4.2019 9:13
a– a+
Näkökulma

Et kai halua tulla jymäytetyksi? Tämä faktabaarin perustajajäsenen Mikko Salon muistutus on erittäin ajankohtainen viimeisellä eduskuntavaaliviikolla.

Sosiaalisesta mediasta on muodostumassa entistä keskeisempi politiikan ja yhteiskunnallisen vaikuttamisen areena. Olemme siksi alttiimpia vääristelevälle, valheelliselle tai vahingoittavalle informaatiolle, jonka tarkoituksena on manipuloida meitä. Lisäksi mielipidekuplamme uhkaavat koventua ja pienentyä, jos emme pidä varaamme.

Keskusrikospoliisi tiedotti keskiviikkona, että vaalien tulossivuille tehtiin sunnuntaina palvelunestohyökkäys. Tietoa tekijästä ei vielä ole. Voi olla, että takana on jännitystä hakeva teini, vieraan valtion hakkeriryhmä tai joku siltä väliltä.

Torstaina eduskuntapuolueiden puoluesihteerit esittivät yhteisessä kannanotossaan huolensa viime vuosina yleistyneestä vaalihäirinnästä. He kannustivat äänestäjiä kriittisyyteen.

Etukäteen on varoiteltu, että joku ulkopuolinen voisi yrittää häiritä Suomenkin eduskunta- tai eurovaaleja hyökkäämällä vaalien tulossivuille tai trollaamalla sosiaalisessa mediassa väärää informaatiota äänestäjille. Viranomaisten mukaan tällaisesta laajemmasta informaatiovaikuttamisesta ei ole havaintoja.

Yksi laajan häirinnän motiivi voisi olla halu horjuttaa luottamustamme vaalien tulokseen.

Kuinka paljon sitten sosiaalisen median alustoja käytetään vääristelevän ja valheellisen tiedon levittämiseen – informaatiovaikuttamiseen? Sitä on vaikea arvioida.

EU-komission disinformaatio-työryhmässä toimiva Salo kertoo, että tutkittua tietoa informaatiovaikuttamisen laajuudesta on niukalti. Ongelmana on, etteivät alustat kuten Google ja Facebook ole olleet halukkaita päästämään edes tutkijoita tarkastelemaan dataansa. Tilanne voi onneksi muuttua.

– Alustoille laitetaan EU:ssa kovaa poliittista painetta, koska pelätään, että se mitä tapahtui Yhdysvalloissa, Briteissä ja Ranskassa, voisi toistua. Nyt mietitään, pitäisikö algoritmien läpinäkyvyyttä lisätä. Tämä voi tulla esiin Suomen puheenjohtajakaudella, Salo arvioi.

Algoritmillä on oma roolinsa myös mielipide- tai arvokuplien vahvistumisessa.

Sosiaalisen median alustoilla kuten Googlella ja Facebookilla on paljon tietoa käyttäjistä ja ne pyrkivät sen perusteella tarjoamaan aineistoa, josta olemme kiinnostuneita. Ja usein näkökulmasta, joka vahvistaa jo meillä olevaa kantaa.

– Saat yhä enemmän sellaista, mitä sinun oletetut vertaisryhmäsi jäsenet haluavat. Jos sinä olet kissojen kaveri, saat lisää kissakamaa – et koirakamaa. Sama dynamiikka toimii poliittisella puolella, muistuttaa Salo.

Vaalihäirinnän kohteiksi valikoidaan kohteita ja teemoja, joissa on jo valmiiksi vahvat vastakkainasettelut, kuten brexit-kansanäänestys tai maahanmuutto.

Jos suomalaiset äänestäisivät Natosta, Venäjän voisi olla vaikea pitää trollejaan erossa vaaleista. Näiden eduskuntavaalien teemat eivät nyt kuitenkaan taida kiinnostaa Suomen rajojen ulkopuolella.

Ulkopuolisen häirinnän ounastellaan kohdistuvankin eurovaaleihin. Eurooppalaisen Suomen Vaadi faktat -hanke kannustaakin poliitikkoja faktapohjaiseen väittelyyn eurovaaleissa.

Yle uutisoi, että puolueet tekevät sosiaalisessa mediassa aiempaa enemmän kohdennettua poliittista mainontaa. Tässä ei toki ole mitään pahaa.

Ongelmallisempaa on, jos kohdentaminen muuttuu tulevaisuudessa tiukkarajaisemmaksi ja jos eri äänestäjät saavat samalta ehdokkaalta keskenään ristiriitaisia viestejä.

Näissä vaaleissa on tarjolla vaalivahti -työkalu, jonka avulla Facebookin käyttäjä voi tarkistaa, millaisia poliittisia mainoksia hänelle suunnataan ja verrata niitä muiden saamiin.

Hankkeen puuhamiehiin kuuluva tutkija Aleksi Knuutila kertoo, että tarkoituksena on auttaa ihmisiä pääsemään ulos kuplistaan.

Työkalun avulla ihmisten Facebookissa saamat poliittiset mainokset tallentuvat palvelun arkistoon ja ovat myös tutkijoiden käytössä. Facebook on luvannut, että eurovaaleissa mainokset tallentuvat mainoskirjastoon, mutta sitä ennen ne ovat vain saajiensa nähtävillä.

Puolueiden ja ehdokkaiden avoimuus toimisi tässäkin suojaavana keinona.

– Oleellista on, että ihmiset tietävät asiasta ja että toiminta on mahdollisimman avointa. Mikäli kampanjassa käytetään kohdennettua mainontaa, sen algoritmit, datalähteet ja käytetyt tekniikat pitäisi ilmoittaa muiden kampanjatietojen mukana, kirjoittaa tietotekniikka-asiantuntija Petteri Järvinen blogissaan .

Sosiaalisessa mediassa keskustelukulttuuri on koventunut.

Suomessa vaalikampanjat ovat olleet rehtejä, mutta sosiaalisessa mediassa keskustelukulttuuri on kuitenkin koventunut ja vastapuolen kunnioittamista ja kuuntelemista laiminlyödään.

Sosiaalinen media voi jakaa Suomea yhä vahvempien kuplien mielipidetodellisuuksiin. Tällaista vastakkainasettelun kärjistymistä Knuutila pitää tulevaisuuden uhkana.

Jos vielä sosiaalisessa mediassa tapahtuva poliittinen mainonta muuttuu yhä tiukemmin kohdennetuksi, se pirstoo entisestään kuvaamme maailmasta ja politiikan debatista.

Knuutila kertoo, että jo nyt jotkut eduskuntavaaliehdokkaat lähettävät erilaisia viestejä kannattajilleen. Hän mainitsee esimerkkinä ehdokkaan, joka viestii maltillisemmalle äänestäjälle homekouluista ja toiselle maahanmuuton suitsimisesta. Nämä kaksi äänestäjää saavat samasta ehdokkaasta aika erilaisen käsityksen.

– Tässä kohdentamisessa ei ole sinänsä mitään pahaa, mutta olisi toivottavaa demokratian kannalta, että ihmiset saisivat kokonaiskuvan ehdokkaista.

Knuutila toivoo poliittiselta viestinnältä eettisyyttä, jota se on pitkälti tähän asti noudattanutkin, mutta somemaailma on kiusauksia täynnä. Briteissä esimerkiksi brexitiin liittynyt häirintä ei ole hiipunut.

– Brexit-äänestyksen jälkeenkin on poliittista mainontaa, joka kehottaa ottamaan yhteyttä omaan kansanedustajaan ja kertomaan: nyt pitää ajaa kovaa brexitiä. Tähän on käytetty satoja tuhansia puntia ilman, että kukaan tietää, mistä rahat ovat tulevat, Knuutila sanoo.

Reiluun peliin kuuluu, että äänestäjä tietää, miksi hän saa poliittisen mainoksen ja kuka sen rahoittaa. Vaalituessa ei lähtökohtaisesti ole mitään pahaa, joten maksajan voi äänestäjille kertoa.

Monipuolinen median seuraaminen ja kriittisyys on äänestäjän tehokkain suoja kaikenlaista vaalihäirintää vastaan. Tarjottu ja mieluisimmalta tuntuva sisältö ei aina ole sitä, mitä kannattaa lukea. Parasta olisi jaloitella säännöllisesti oman kuplan ulkopuolella ja altistua monipuoliselle keskustelulle.

Lue myös

Varoitus kohtalokkaasta sodasta: "Silloin olemme vakavassa pulassa"

Brittiläisen SOAS China Instituten johtaja Steve Tsang varoittaa länsimaita Kiinan sotilasmahdin kasvusta. – Jos päädymme...
3.9.2025 21:32

Suoran lähetyksen mikrofoni paljasti Putinin ja Xin keskustelun elinsiirroista ja kuolemattomuudesta

Venäjän ja Kiinan presidenttien Vladimir Putinin ja Xi Jinpingin kuultiin keskustelevan elinsiirroista ja...
3.9.2025 20:01

Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy – eduskunta kiitteli vaalimanipulointia vaikeuttavaa lakipakettia

Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy vaalimanipuloinnin ja ulkomaisen vaaleihin sekaantumisen torjumiseksi. Eduskunta sai oikeusministeri Leena...
3.9.2025 18:34

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit häirintä sosiaalinen media vaalihäirintä vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Trump: Putin on pettymys
Uutiset | 2.9.2025 22:17
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Suunnitteleeko Venäjä uutta hyökkäystä? – Putin kommentoi
Uutiset | 2.9.2025 21:04
Miksi Trump ei iske Venäjää lisäpakotteilla? – Syitä on kaksi, asiantuntija sanoo CNBC:lle
Uutiset | 2.9.2025 21:30
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37

Uusimmat

Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Suoran lähetyksen mikrofoni paljasti Putinin ja Xin keskustelun elinsiirroista ja kuolemattomuudesta
Uutiset | 3.9.2025 20:01
Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy – eduskunta kiitteli vaalimanipulointia vaikeuttavaa lakipakettia
Uutiset | 3.9.2025 18:34
Putin: Venäjä jatkaa taisteluja Ukrainassa, jos rauhansopimukseen ei päästä – ”Tulkoon Zelenskyi Moskovaan”
Uutiset | 3.9.2025 17:34
KD:n Östman: Sanktiomenettely ei juuri muuta toimintaa
Uutiset | 3.9.2025 17:34
Pohjoismaat ja Baltia: Venäjä ei halua rauhaa Ukrainaan, vaan keksii tekosyitä
Uutiset | 3.9.2025 17:20
Pohjois-Karjalan liitto pettyi budjettiin: Rajamaakuntien tulevaisuus unohtui, Lieksanjoen silta ainoa valopilkku
Uutiset | 3.9.2025 16:50
HS: Taloustieteilijät näkevät hallituksen budjettipäätöksissä kikkailua
Uutiset | 3.9.2025 16:48
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
”Vastustaa karkottamista” – Näin Milan Jaffin tapaus etenee
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Suoran lähetyksen mikrofoni paljasti Putinin ja Xin keskustelun elinsiirroista ja kuolemattomuudesta
Uutiset | 3.9.2025 20:01
Poliittisen mainonnan sääntely kiristyy – eduskunta kiitteli vaalimanipulointia vaikeuttavaa lakipakettia
Uutiset | 3.9.2025 18:34
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen asuntopolitiikka sekaisin kuin käkikello
Mielipide | 3.9.2025 14:36
Lukijalta: Talousongelmien syyt ja seuraukset
Mielipide | 3.9.2025 14:32
Lukijalta: Yksityistiet tarvitsevat lisärahoitusta syksyn talousarvioissa
Mielipide | 3.9.2025 13:54
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste