Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

5.7.2025 7:00
Lue lisää 

Näkökulma: Mielipidekuplat ovat näissä vaaleissa suurempi ongelma kuin Venäjän trollit

Tarjottu ja mieluisimmalta tuntuva sisältö ei aina ole sitä, mitä kannattaa lukea. Parasta olisi jaloitella säännöllisesti oman kuplan ulkopuolella, toimittaja Tomi Oravainen kirjoittaa
Tomi Oravainen 12.4.2019 9:05, muokattu 12.4.2019 9:13
a– a+
Näkökulma

Et kai halua tulla jymäytetyksi? Tämä faktabaarin perustajajäsenen Mikko Salon muistutus on erittäin ajankohtainen viimeisellä eduskuntavaaliviikolla.

Sosiaalisesta mediasta on muodostumassa entistä keskeisempi politiikan ja yhteiskunnallisen vaikuttamisen areena. Olemme siksi alttiimpia vääristelevälle, valheelliselle tai vahingoittavalle informaatiolle, jonka tarkoituksena on manipuloida meitä. Lisäksi mielipidekuplamme uhkaavat koventua ja pienentyä, jos emme pidä varaamme.

Keskusrikospoliisi tiedotti keskiviikkona, että vaalien tulossivuille tehtiin sunnuntaina palvelunestohyökkäys. Tietoa tekijästä ei vielä ole. Voi olla, että takana on jännitystä hakeva teini, vieraan valtion hakkeriryhmä tai joku siltä väliltä.

Torstaina eduskuntapuolueiden puoluesihteerit esittivät yhteisessä kannanotossaan huolensa viime vuosina yleistyneestä vaalihäirinnästä. He kannustivat äänestäjiä kriittisyyteen.

Etukäteen on varoiteltu, että joku ulkopuolinen voisi yrittää häiritä Suomenkin eduskunta- tai eurovaaleja hyökkäämällä vaalien tulossivuille tai trollaamalla sosiaalisessa mediassa väärää informaatiota äänestäjille. Viranomaisten mukaan tällaisesta laajemmasta informaatiovaikuttamisesta ei ole havaintoja.

Yksi laajan häirinnän motiivi voisi olla halu horjuttaa luottamustamme vaalien tulokseen.

Kuinka paljon sitten sosiaalisen median alustoja käytetään vääristelevän ja valheellisen tiedon levittämiseen – informaatiovaikuttamiseen? Sitä on vaikea arvioida.

EU-komission disinformaatio-työryhmässä toimiva Salo kertoo, että tutkittua tietoa informaatiovaikuttamisen laajuudesta on niukalti. Ongelmana on, etteivät alustat kuten Google ja Facebook ole olleet halukkaita päästämään edes tutkijoita tarkastelemaan dataansa. Tilanne voi onneksi muuttua.

– Alustoille laitetaan EU:ssa kovaa poliittista painetta, koska pelätään, että se mitä tapahtui Yhdysvalloissa, Briteissä ja Ranskassa, voisi toistua. Nyt mietitään, pitäisikö algoritmien läpinäkyvyyttä lisätä. Tämä voi tulla esiin Suomen puheenjohtajakaudella, Salo arvioi.

Algoritmillä on oma roolinsa myös mielipide- tai arvokuplien vahvistumisessa.

Sosiaalisen median alustoilla kuten Googlella ja Facebookilla on paljon tietoa käyttäjistä ja ne pyrkivät sen perusteella tarjoamaan aineistoa, josta olemme kiinnostuneita. Ja usein näkökulmasta, joka vahvistaa jo meillä olevaa kantaa.

– Saat yhä enemmän sellaista, mitä sinun oletetut vertaisryhmäsi jäsenet haluavat. Jos sinä olet kissojen kaveri, saat lisää kissakamaa – et koirakamaa. Sama dynamiikka toimii poliittisella puolella, muistuttaa Salo.

Vaalihäirinnän kohteiksi valikoidaan kohteita ja teemoja, joissa on jo valmiiksi vahvat vastakkainasettelut, kuten brexit-kansanäänestys tai maahanmuutto.

Jos suomalaiset äänestäisivät Natosta, Venäjän voisi olla vaikea pitää trollejaan erossa vaaleista. Näiden eduskuntavaalien teemat eivät nyt kuitenkaan taida kiinnostaa Suomen rajojen ulkopuolella.

Ulkopuolisen häirinnän ounastellaan kohdistuvankin eurovaaleihin. Eurooppalaisen Suomen Vaadi faktat -hanke kannustaakin poliitikkoja faktapohjaiseen väittelyyn eurovaaleissa.

Yle uutisoi, että puolueet tekevät sosiaalisessa mediassa aiempaa enemmän kohdennettua poliittista mainontaa. Tässä ei toki ole mitään pahaa.

Ongelmallisempaa on, jos kohdentaminen muuttuu tulevaisuudessa tiukkarajaisemmaksi ja jos eri äänestäjät saavat samalta ehdokkaalta keskenään ristiriitaisia viestejä.

Näissä vaaleissa on tarjolla vaalivahti -työkalu, jonka avulla Facebookin käyttäjä voi tarkistaa, millaisia poliittisia mainoksia hänelle suunnataan ja verrata niitä muiden saamiin.

Hankkeen puuhamiehiin kuuluva tutkija Aleksi Knuutila kertoo, että tarkoituksena on auttaa ihmisiä pääsemään ulos kuplistaan.

Työkalun avulla ihmisten Facebookissa saamat poliittiset mainokset tallentuvat palvelun arkistoon ja ovat myös tutkijoiden käytössä. Facebook on luvannut, että eurovaaleissa mainokset tallentuvat mainoskirjastoon, mutta sitä ennen ne ovat vain saajiensa nähtävillä.

Puolueiden ja ehdokkaiden avoimuus toimisi tässäkin suojaavana keinona.

– Oleellista on, että ihmiset tietävät asiasta ja että toiminta on mahdollisimman avointa. Mikäli kampanjassa käytetään kohdennettua mainontaa, sen algoritmit, datalähteet ja käytetyt tekniikat pitäisi ilmoittaa muiden kampanjatietojen mukana, kirjoittaa tietotekniikka-asiantuntija Petteri Järvinen blogissaan .

Sosiaalisessa mediassa keskustelukulttuuri on koventunut.

Suomessa vaalikampanjat ovat olleet rehtejä, mutta sosiaalisessa mediassa keskustelukulttuuri on kuitenkin koventunut ja vastapuolen kunnioittamista ja kuuntelemista laiminlyödään.

Sosiaalinen media voi jakaa Suomea yhä vahvempien kuplien mielipidetodellisuuksiin. Tällaista vastakkainasettelun kärjistymistä Knuutila pitää tulevaisuuden uhkana.

Jos vielä sosiaalisessa mediassa tapahtuva poliittinen mainonta muuttuu yhä tiukemmin kohdennetuksi, se pirstoo entisestään kuvaamme maailmasta ja politiikan debatista.

Knuutila kertoo, että jo nyt jotkut eduskuntavaaliehdokkaat lähettävät erilaisia viestejä kannattajilleen. Hän mainitsee esimerkkinä ehdokkaan, joka viestii maltillisemmalle äänestäjälle homekouluista ja toiselle maahanmuuton suitsimisesta. Nämä kaksi äänestäjää saavat samasta ehdokkaasta aika erilaisen käsityksen.

– Tässä kohdentamisessa ei ole sinänsä mitään pahaa, mutta olisi toivottavaa demokratian kannalta, että ihmiset saisivat kokonaiskuvan ehdokkaista.

Knuutila toivoo poliittiselta viestinnältä eettisyyttä, jota se on pitkälti tähän asti noudattanutkin, mutta somemaailma on kiusauksia täynnä. Briteissä esimerkiksi brexitiin liittynyt häirintä ei ole hiipunut.

– Brexit-äänestyksen jälkeenkin on poliittista mainontaa, joka kehottaa ottamaan yhteyttä omaan kansanedustajaan ja kertomaan: nyt pitää ajaa kovaa brexitiä. Tähän on käytetty satoja tuhansia puntia ilman, että kukaan tietää, mistä rahat ovat tulevat, Knuutila sanoo.

Reiluun peliin kuuluu, että äänestäjä tietää, miksi hän saa poliittisen mainoksen ja kuka sen rahoittaa. Vaalituessa ei lähtökohtaisesti ole mitään pahaa, joten maksajan voi äänestäjille kertoa.

Monipuolinen median seuraaminen ja kriittisyys on äänestäjän tehokkain suoja kaikenlaista vaalihäirintää vastaan. Tarjottu ja mieluisimmalta tuntuva sisältö ei aina ole sitä, mitä kannattaa lukea. Parasta olisi jaloitella säännöllisesti oman kuplan ulkopuolella ja altistua monipuoliselle keskustelulle.

Lue myös

Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen

Heavy metalin tai hevimetallin pioneeri ja kolossi Black Sabbath jätti jäähyväiset lauantaina. Alkuperäiskokoonpano...
7.7.2025 23:00

Keskiaikainen tapa palasi Suomeen

Pyhiinvaeltamisen perinnettä elvytetään Suomessa
7.7.2025 22:00

Tältä näyttää kirjanpainajakesä

Kirjanpainajakanta on vahvistunut ja tuhoalueet ovat levinneet yhä pohjoisemmaksi, ja trendi näyttää jatkuvan...
7.7.2025 21:32

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit häirintä sosiaalinen media vaalihäirintä vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tunnetko grillinhuollon sipulikikan? – ”Auttaa irrottamaan rasvaa”
Uutiset | 6.7.2025 20:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Historia | Kirves katkaisi rikollisen kaulan viimeisen kerran Suomessa 200 vuotta sitten
Uutiset | 7.7.2025 20:50
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kysely: Maatalouden satonäkymissä selvä trendi
Uutiset | 7.7.2025 19:30
Puola aloitti toimet – miten käy vapaan liikkuvuuden?
Uutiset | 7.7.2025 19:00
Lentoliikenteen palveluita koskevaan työriitaan ei vieläkään sopua
Uutiset | 7.7.2025 17:10
Venäjän erotettu liikenneministeri löydetty kuolleena, itsemurhaa epäillään
Uutiset | 7.7.2025 17:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste