Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sairaalaverkko
Meri-Lapin väki osoittaa mieltään Länskän eli Kemissä sijaitsevan Länsi-Pohjan sairaalan puolesta Tämä ei meille käy -mielenosoituksessa Eduskuntatalon edustalla Helsingissä perjantaina. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Merilappilaiset puolustivat sairaalaansa Eduskuntatalon edessä – ministeri Juuso ei tullut paikalle

”Kaisa tuu ikkunaan, täällä huutaa kansa!”
STT-Terhi Riolo Uusivaara 7.11.2025 13:56, muokattu 7.11.2025 14:19
a– a+
Sairaalaverkko

Viitisenkymmentä merilappilaista osoitti perjantaina mieltään alueen terveyspalveluiden puolesta Eduskuntatalon edessä. He puolustivat erityisesti Kemissä sijaitsevaa Länsi-Pohjan sairaalaa, jossa erikoissairaanhoito on uhattuna.

Lapin hyvinvointialue on joutunut arviointimenettelyyn, ja arviointiryhmä on esittänyt, että sairaalan toiminta muutettaisiin vastaamaan lähinnä perusterveydenhuollon tarpeita.

Mielenosoittajat vaativat, että sairaalan nykyiset palvelut turvataan. He sanoivat, että sairaalan sulkeminen johtaisi pitkiin potilaskuljetuksiin ja vaarantaisi asukkaiden turvallisuuden. Esiin nostettiin se, että alueella sijaitsee paljon teollisuutta, johon liittyy erilaisia onnettomuusriskejä.

Puheenvuoroissa huomautettiin, etteivät he puolusta ainoastaan omaa aluettaan vaan koko Suomea, sillä sosiaali- ja terveydenhuollon talousvaikeudet koskevat monia muitakin hyvinvointialueita.

Mielenosoituksen järjestäjiin kuuluva kemiläinen kaupungin- ja aluevaltuutettu Sari Ekorre (vas.) sanoi, että tärkeintä olisi nyt saada lisää aikaa alijäämän korjaamiseen, jotta palvelut voidaan turvata.

– Meillä on suuri hätä tällä hetkellä Lapissa, Ekorre sanoi.

Puheenvuoroissa vaadittiin hallitusta kantamaan vastuunsa tilanteesta. Paikalle oli kutsuttu pääministeri Petteri Orpo (kok.), valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.), sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) sekä kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.). Paikalle odotettiin erityisesti torniolaista Juusoa, jolle huudettiin ”Kaisa tuu ikkunaan, täällä huutaa kansa!” -huutoa.

Juuso on saanut paljon kritiikkiä kotiseutunsa palveluiden kaavailluista heikennyksistä. Pari viikkoa sitten ministerin vierailusta Meri-Lapissa nousi kohu, kun Juuso puolusti yleisötilaisuudessa kovasanaisesti itseään ja arvosteli paikalla olleita äänestäjiä hänen haukkumisestaan.

Juuso ei tullut mielenosoitukseen paikalle kuten ei kukaan muukaan ministereistä. Juuso oli kuitenkin kutsunut muutaman tapahtuman vastuuihmisen lyhyeen tapaamiseen sosiaali- ja terveysministeriöön mielenosoituksen jälkeen.

Sisko Ylätalo ja Pekka Kvist osoittivat mieltä Länskän eli Kemissä sijaitsevan Länsi-Pohjan sairaalan puolesta Tämä ei meille käy -mielenosoituksessa Eduskuntatalon edustalla Helsingissä perjantaina. (Kuva: LEHTIKUVA / RONI REKOMAA)

Paikalla mielenosoituksessa oli paitsi paikallispoliitikkoja myös esimerkiksi alueen lääkäreitä. He nostivat esiin huolen siitä, saadaanko Meri-Lappiin jatkossa rekrytoitua lääkäreitä perusterveydenhuoltoon, jos erikoissairaanhoito häviää. Tällä hetkellä lääkäreiden rekrytointitilanteen kerrottiin olevan alueella hyvä.

Vaikka perussuomalainen Juuso sai osakseen paljon arvostelua, mieltä oltiin osoittamassa myös perussuomalaisten riveistä. Kemiläinen Pekka Kvist kertoi olevansa perussuomalaisten jäsen.

– Minä olen sen ikäinen, että haluan pitää Kemissä palvelut. En hyväksy, että toimiva yksikkö halutaan lopettaa, Kvist sanoi.

Hänen mielestään oman puolueen ministeri Juuso olisi voinut toimia asiassa toisin.

– Uskon, että jos olisi lyönyt nyrkin pöytään, niin olisi voinut ehkä tehdä jotakin eri lailla.

Kvist nosti esiin myös suunnitelmat Länsirata-hankkeesta eli niin sanotusta tunnin junasta, josta syntyi vastikään neuvottelutulos valtion ja kuntien välillä.

– Siihen löytyi rahaa. Että turkulainen ja helsinkiläinen saavat kulkea 20 minuuttia nopeammin. Onko siinä mitään järkeä? Olisi voitu panna sekin raha sairaanhoitoon.

Sisko Ylätalo kertoi lähteneensä osoittamaan mieltä, sillä hän pitää terveydenhuollon tilannetta järjenvastaisena.

Ylätalo huomautti, että tie Kemistä toiseen sairaalakaupunkiin Rovaniemelle on vaarallinen, sillä se on esimerkiksi talvella liukas ja siellä liikkuu poroja ja hirviä. Hän ennakoi, että jos Länsi-Pohjan sairaalan erikoissairaanhoito lakkautetaan, potilaat matkustavat jatkossa sairaalaan Ouluun. Yksi syy on Ylätalon mukaan myös se, että talvella Rovaniemen sairaalaa kuormittavat myös turistit.

– Ihan turha lähteä monen sadan kilometrin päästä sairaalaan, kun se on tukossa.

Lue myös

Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa

”From all of us to all of you, a very merry Christmas” –...
24.12.2025 10:40

Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?

Kemihaaran erämaassa Suomen ja Venäjän ja rajalla sijaitseva Korvatunturi tunnetaan Joulupukin kotipaikkana. Mutta miksi...
24.12.2025 9:15

"Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä" – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa

Lapsuuden joulut jättävät vahvan muistijäljen, sillä niiden tuoksut ja tunnelmat palaavat mieliin vielä...
24.12.2025 8:00

Aihetunnisteet

Kaisa Juuso kemi meri-Lappi Mielenosoitukset Politiikka sairaalat sairaalaverkko Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Toimittajalta | Taloutta voi piristää enää vain Orpon hallituksen lopun lähestyminen
Uutiset | 23.12.2025 11:09
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Epäily: Vuotaako saksalainen puolue puolustustietoja Kremlille?
Uutiset | 23.12.2025 14:03
Ääriuskonnollisten juutalaisten patistelu armeijaan etenee kompastellen Israelissa
Uutiset | 22.12.2025 14:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Lipeäkala pitää yhä pintansa joulupöydissä, vaikka suosio hiipuu – norjalaiset popsivat paremmat raaka-aineet itse
Uutiset | 24.12.2025 7:35
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Panthersin suomalaiskaksikko nauttii joulun vapaista – ja ”sinappihunnusta”
Uutiset | 24.12.2025 1:20
Mies vangittiin epäiltynä tulipalon sytyttämisestä ja taposta Nivalassa
Uutiset | 23.12.2025 23:10
Konflikteja ei pitäisi käsitellä valikoivasti, koska ne kaikki vaikuttavat koko ihmiskuntaan, sanoo Afrikan unionin erityislähettiläs Liberata Mulamula
Uutiset | 23.12.2025 22:15
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Suomen painonnostajalupaus Janette Ylisoini viihtyy raudan kimpussa – ”Lepopäivä kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa”
Uutiset | 23.12.2025 22:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
08:44, 24/12/2025
weather icon 5°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0024/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 22 Km/h 74 % 1033 hPa 0 mm/h
Today 12:0024/12/2025
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 22 Km/h 68 % 1033 hPa 0 mm/h
Today 15:0024/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 22 Km/h 64 % 1033 hPa 0 mm/h
Today 18:0024/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 21 Km/h 68 % 1033 hPa 0 mm/h
Today 21:0024/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 22 Km/h 69 % 1033 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste