Mediatiedot: Suomenlahdella havaittu delfiinejä – delfiinit Itämerellä ovat "suurharvinaisuus"
Suomenlahdella Pietarin lähellä on havaittu delfiinejä, kertoi venäläismedia Fontanka keskiviikkona. Delfiinejä nähtiin noin 50 kilometrin päässä Pietarista. Turun ammattikorkeakoulun erityisasiantuntijan ja valastutkijan Olli Loisan mukaan delfiinihavainnot pohjoisella Itämerellä ovat hyvin harvinaisia.
Venäjän tiedeakatemian merentutkimusinstituutin mukaan havainnot tehtiin viime viikolla. Instituutin tutkijan mukaan alueella havaitut delfiinit olivat todennäköisesti pullonokkadelfiinejä.
Suomessa asiasta kertoi torstaina Verkkouutiset.
Kymen Sanomat puolestaan kertoi torstaina, että delfiinejä oli mahdollisesti nähty myös Kotkan edustalla.
Havainnon teki veneilijä, joka oli ollut uistelemassa Haapasaaren länsipuolella sijaitsevan Askerin saaren edustalla. Veneilijä otti lehteen yhteyttä havaittuaan meressä hyppiviä eläimiä.
Suomenlahden merivartiostosta kerrotaan STT:lle, ettei heillä tietoa havaituista delfiineistä.
Mediassa liikkuneen videon perusteella ei ole vielä mahdollista tunnistaa, mikä delfiinilaji on kyseessä, Loisa sanoo. Hän arvelee, että kyseessä on delfiinien nimikkolaji, englanniksi common dolphin.
Loisan mukaan delfiinejä ei esiinny koko Itämerellä säännöllisesti missään, mutta eteläisimpään Itämereen delfiinejä harhailee vuosittain.
– Mutta sitten, kun tullaan tänne pohjoisemmalle puoliskolle Itämerta, delfiinihavainnot alkavat olla jo suurharvinaisuuksia, Loisa sanoo.
Jos delfiinit harhailevat näinkin pohjoiseen, on kyseessä harhautuminen tai delfiinin uteliaisuus, Loisa sanoo. Delfiinihavainnot näin pohjoisessa ovat sen verran harvassa, että yksittäisille tapauksille ei pysty löytämään pätevää syytä.
Loisan mukaan delfiinit pärjäävät vähäsuolaisemmassa Itämeressäkin suhteellisen hyvin.
– Ja kyllä Itämerestä kalakantaa löytyy delfiinien syötäväksi. Kalan puutteeseen ei heti kaadu heidän reissunsa, Loisa sanoo.