Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia
Ministeri Pentti Pekkarinen muistetaan raittiusaatteen tiukkana puolestapuhujana. (Kuva: Maaseudun arkisto)

Matka lentokentälle katkesi kesken – ministerin kuolema liikenneturmassa järkytti Suomea 50 vuotta sitten

Pekka Pohjolainen 20.1.2025 8:00, muokattu 21.1.2025 9:58
a– a+
Historia

Tammikuun 20. päivän iltana 1975 suomalaisia järkytti dramaattinen uutinen: keskustapuolueen leppävirtalainen ministeri Pentti Pekkarinen, 57, oli kuollut saman päivän aamuna sattuneessa liikenneonnettomuudessa saamiinsa vammoihin.

Kohtalokas kolari tapahtui, kun Pekkarinen oli aamuyhdeksän jälkeen Kuopio-Joensuu -tiellä matkalla Rissalan lentoasemalle lentääkseen Helsinkiin töihin. Matkaa kentälle oli jäljellä reilut viisi kilometriä. 

Pekkarinen oli liikkeellä takapyörävetoisella Ford Consulilla, saman merkin Granada -mallin hieman karummalla versiolla. Siilinjärven Vuorelan eritasoristeyksen ja Toivalan Esson välisellä osuudella hän menetti autonsa hallinnan ja suistui päin vastaantulevaa autoa.

Pekkarinen jäi puristuksiin pahoin romuttuneeseen autoonsa. Toisena osapuolena ollutta Mercedestä ajanut nainen selvisi lievemmin vammoin ja hänen kyydissään ollut 5-vuotias poika vammoitta. 

Kuopion keskussairaalaan tuotaessa Pekkarisen tila todettiin vakavaksi, mutta ei hengenvaaralliseksi. Iltapäivällä tapahtui kuitenkin käänne pahempaan. Noin kello 16.30 hän kuoli.

Onnettomuuden sattuessa satoi hieman lunta, mutta tiellä oli normaali talvikeli. Keskellä tietä oli noin metrin levyinen irtolumiharjanne. Tieosuudella oli 80 km/h nopeusrajoitus, ja Pekkarinen käytti turvavyötä. Poliisi päätteli hänen tehneen ajovirheen, joka johti ajoneuvon hallinnan menettämiseen.

Maaningalla vuonna 1917 syntynyt Pekkarinen toimi pääministeri Kalevi Sorsan (sd.) ensimmäisessä hallituksessa toisena sosiaali- ja terveysministerinä syyskuusta 1972 lähtien. Keskustapuolueen kansanedustajaksi hän nousi vuonna 1958.

Ministerinä kovan linjan raittiusmies profiloitui varsinkin alkoholiasioissa. Hän sai liikanimen “kahden pullon Pekkarinen” ehdotettuaan paluuta viinakortteihin ja viikoittaisten alkoholiostosten rajoittamista kahteen viinapulloon.

Pekkarinen piti myös keskioluen vapauttamista turmiollisena maaseudulle. Keväällä 1974 Pekkarinen näki Helsingin Sanomien haastattelussa, että alkoholin vienti maaseudulle on tuhonnut perinteisen suomalaisen kyläyhteisön elämää, ja nakertaa sitä edelleen. Keskustaministeri ei hyväksynyt näkemystä, jonka mukaan alkoholia on saatava myös maaseudulla, kun sitä saa kaupungeissakin.

– Ihmisten terveys ja hyvinvointi ovat tärkeämpiä kuin tällainen tasa-arvo, hän linjasi.

Pekkarinen ei ministerinä aina pysynyt ruodussa ja noudattanut puolueessaan sovittua kantaa esimerkiksi nimitysasioissa, vaan menetteli kuten itse parhaaksi näki.

Vain reilu kuukausi ennen kuolemaansa savolaisministeri sai kohujulkisuutta, kun hän teki yllättäen katoamistempun. Pekkarisen perään alettiin kysellä, koska hänen olisi pitänyt toimia esittelevänä ministerinä kiistellyssä eläkeuudistuksessa ja viihdeautomaattien alistamisessa Raha-automaattiyhdistyksen valvontaan.

Ministerin olinpaikaksi paljastui päiviä myöhemmin Floridan Miami Beach. Yllätysloman syystä ja luonteesta ei ollut selvyyttä, ja toimittajia nousi koneeseen jo välilaskupaikalla Amsterdamissa ministerin ollessa palaamassa Suomeen.

Palattuaan Suomeen Pekkarinen uhriutui voimakkaasti syyttäen lehdistöä mustamaalauksesta ja poliittisesta pelistä. Hän kertoi olleensa sairauslomalla, mutta ei suostunut selventämään asiaa tarkemmin.

Hämmennystä lisäsi sekin, että sairausloman kirjoittanut lääkäri Jouko Ojansuu oli Pekkarisen matkakumppanina Floridassa.

Ministeri Pekkarisen muistolaatta Leppävirran kunnantalon seinässä. (Wikimedia Commons) lisenssi

Pääministeri Kalevi Sorsa totesi muistosanoissaan Pekkarisen edustaneen eduskunnan piirissä voimakkaasti kotiseutuaan ja puolustaneen hallituksessa sosiaalitoimesta huolehtiessaan horjumatta vilpitöntä vakaumustaan.

Valtiovarainministeri ja keskustapuolueen puheenjohtaja Johannes Virolainen näki Pekkarisen tulleen kaikissa tehtävissään tunnetuksi vakaana aatteen miehenä.

Virolainen muistutti Pekkarisen saaneen selkeistä alkoholipoliittisista linjauksistaan kirpeätäkin henkilökohtaista arvostelua, mutta kestäneen sen, koska piti aatetta ja asiaa koko kansan kannalta oikeana ja kannatettavana.

Pekkarinen saatettiin haudan lepoon Leppävirralla lauantaina 1. helmikuuta 1975. Saattojoukoissa olivat muun muassa Virolainen, sosiaali- ja terveysministeri Seija Karkinen (sd.) ja puolustusministeri Carl-Olaf Homén (r.).

Carl Ludvig Engelin piirtämän Leppävirran kirkon 2 200 istumapaikkaa eivät riittäneet, vaan väkeä seisoi käytävilläkin.

Pekkarinen ja SDP:n Penna Tervo (1901-1956) ovat ainoat Suomessa kesken kautensa liikenneonnettomuuksissa kuolleet ministerit.

Pekkarisen korvasi Sorsan hallituksessa keskustapuolueen pohjoiskarjalainen kansanedustaja Reino Karpola. Eduskuntaan Pekkarisen tilalle nousi Kuopion vaalipiiristä Toivo Yläjärvi.

Korjattu 20.1. klo 9.11. nimivirhe: Seija Karkinen, ei Karpinen.

Lue myös

Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa

”From all of us to all of you, a very merry Christmas” –...
24.12.2025 10:40

Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?

Kemihaaran erämaassa Suomen ja Venäjän ja rajalla sijaitseva Korvatunturi tunnetaan Joulupukin kotipaikkana. Mutta miksi...
24.12.2025 9:15

"Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä" – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa

Lapsuuden joulut jättävät vahvan muistijäljen, sillä niiden tuoksut ja tunnelmat palaavat mieliin vielä...
24.12.2025 8:00

Aihetunnisteet

Historia Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Toimittajalta | Taloutta voi piristää enää vain Orpon hallituksen lopun lähestyminen
Uutiset | 23.12.2025 11:09
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Epäily: Vuotaako saksalainen puolue puolustustietoja Kremlille?
Uutiset | 23.12.2025 14:03
Ääriuskonnollisten juutalaisten patistelu armeijaan etenee kompastellen Israelissa
Uutiset | 22.12.2025 14:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Lipeäkala pitää yhä pintansa joulupöydissä, vaikka suosio hiipuu – norjalaiset popsivat paremmat raaka-aineet itse
Uutiset | 24.12.2025 7:35
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Panthersin suomalaiskaksikko nauttii joulun vapaista – ja ”sinappihunnusta”
Uutiset | 24.12.2025 1:20
Mies vangittiin epäiltynä tulipalon sytyttämisestä ja taposta Nivalassa
Uutiset | 23.12.2025 23:10
Konflikteja ei pitäisi käsitellä valikoivasti, koska ne kaikki vaikuttavat koko ihmiskuntaan, sanoo Afrikan unionin erityislähettiläs Liberata Mulamula
Uutiset | 23.12.2025 22:15
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Suomen painonnostajalupaus Janette Ylisoini viihtyy raudan kimpussa – ”Lepopäivä kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa”
Uutiset | 23.12.2025 22:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
02:55, 25/12/2025
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0025/12/2025
weather icon
3° / 4°°C 0 mm 0% 25 Km/h 76 % 1030 hPa 0 mm/h
Today 06:0025/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 28 Km/h 69 % 1030 hPa 0 mm/h
Today 09:0025/12/2025
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 28 Km/h 56 % 1029 hPa 0 mm/h
Today 12:0025/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 26 Km/h 45 % 1028 hPa 0 mm/h
Today 15:0025/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 22 Km/h 53 % 1027 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Samu-Sirkka toi Disney-joulun suomalaisiin koteihin 1978 – Yle kiisti epäilyt haluttomuudesta näyttää amerikkalaisyhtiön tuotantoa
Uutiset | 24.12.2025 10:40
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Tahdoin vasikallekin joulun lämpöä” – Kansanedustajat jakavat rakkaimmat muistonsa
Uutiset | 24.12.2025 8:00
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste