Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Varoitus: Euroopassa käynnissä raju Kiina-shokki

18.12.2025 10:30
Lue lisää 
Poliisi
Poliisin työtä on viime vuosina uudistettu eri puolilla maata monin tavoin. (Kuva: Lehtikuva/Aku Häyrynen)

Maakuntien poliisilaitoksissa valmiutta "turhista" tiloista luopumiseen – työtä on jo järjestelty uusiksi

Pekka Pohjolainen 9.2.2022 16:36, muokattu 9.2.2022 17:27
a– a+
Poliisi

Poliisilaitoksissa eri puolilla maata on keksitty säästökohteita, ja sellaisia olisi löydettävissä vielä lisääkin.

Asia ilmenee poliisin rahoitusongelmaa pohtineiden selvityshenkilöiden raportista, johon koottiin ehdotuksia toiminnan kehittämiseksi Sisä-Suomen, Helsingin, Itä-Suomen, Lapin ja Pohjanmaan poliisilaitosten johdolta.

Kyselyssä korostettiin pienten poliisiasemien tärkeyttä, mutta toisaalta pidettiin mahdollisena luopua miehittämättömistä asemista.

Esimerkiksi Pohjanmaan poliisilaitoksella olisi mahdollisuus karsia poliisiasemia. Laihialla toimii poliisiasema, jossa on periaatteessa kolmen poliisin virkapaikka, mutta käytännössä vain yhden. Laihialta on vain 15-20 min ajomatka moottoritietä Vaasaan.

Lapuan poliisiasema on noin 30 minuutin matkan päässä Seinäjoelta. Alajärvellä on kaksi poliisimiestä ja Kannuksen poliisiasemalla ei ole kenenkään virkapaikkaa.

Vaikka poliisiasemaverkostoa karsittaisiin, esimerkiksi lupapalvelujen tuottamiseen voisi hyödyntää kuntien ja muiden viranomaisten kanssa yhteisiä tiloja ajanvarauksen perusteella, Pohjanmaalla nähdään.

Lapin poliisilaitoksella lähes puolen Suomen kokoisessa maakunnassa on tällä hetkellä alueellisesti kattava 16 toimipisteen verkosto, jossa vain Enontekiöllä ja Utsjoella ei ole sijoitettuna vakituista henkilöstöä. Lyhin toimipisteiden välinen etäisyys on 60 kilometriä.

Lapissa nähdään, että toimipisteiden lopettaminen siirtäisi muun muassa lupapalvelujen saatavuutta merkittävästi ja toisi mukanaan turvattomuuden tunnetta ja yleistä rikosten estävyyden vähentymistä. Lapin poliisilaitoksen länsirajan toimipisteet ovat osoittautuneet myös koronan vuoksi toteutetussa sisärajavalvonnassa tarpeellisiksi tukikohdiksi poliisille, tullille ja rajavartiostolle.

Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon maakuntien alueella on voitu luopua Nurmeksen ja Iisalmen poliisivankiloista kuljetuspartiotoiminnan avulla. Järjestelyllä on säästetty remonttikuluja arviolta yli miljoonalla eurolla.

Mallissa poliisilaitokseen virkasuhteessa olevat vartijat kuljettavat kiinniotettuja Kuopion ja Joensuun poliisivankiloihin. Kuljetuspartio toimii niin sanottuina painopisteaikoina, muuna aikana kuljetuksista huolehtivat poliisipartiot.

Vartijoista muodostettu kuljetuspartio ei voi missään olosuhteissa ottaa hälytystehtäviä tai muita poliisin toimivaltuuksia edellyttämiä tehtäviä itsenäisesti hoitaakseen.

Kuljetuspartio voi kuitenkin huolehtia lääkäri- ja korvaushoitokäynneistä, lääkkeiden noudoista ja käräjäoikeuden istuntojen turvaamisesta. Myös poliisin asiakkaiden sairaalavartioinnit voivat kuulua kuljetuspartion tehtäviin.

Sama malli on valmisteilla myös Etelä-Savoon, jossa on tällä hetkellä useita poliisivankiloita. Niitä ei voida kuitenkaan pitää enää tulevaisuudessa toiminnassa ensi vuonna uudessa putkalaissa kiristyvien henkilöstövaatimusten vuoksi.

Lapissa taas poliisilaitosten pitkät etäisyydet ovat edellyttäneet poliisivankilaverkoston ylläpitämistä niin sanotulla harva-alueella.

Kuljetukset esimerkiksi pääpoliisiasemalle Rovaniemelle sitoisivat ainoan hälytyspartion kuljetustehtäviin ja poliisin hälytysviiveet kasvaisivat merkittävästi. Poliisilaitos ei ole sijoittanut vartijoita Ylä-Lappiin, kun vartijoiden toimivaltuudet ovat rajoitetut ja on ollut kustannustehokkaampaa palkata poliisimiehiä laajan toimivaltuuden vuoksi.

Harva-alueella Tunturi-Lapissa, Ivalossa, Kemijärvellä ja Sodankylässä säilöön otettuja on vuositasolla noin 100 aluetta kohti, minkä vuoksi nykyinen vartiointijärjestely on ollut kustannustehokasta. Kuljetuspartiointia ei ole otettu käyttöön, koska se edellyttäisi Lapin poliisin mukaan useamman vartijan palkkaamista Rovaniemelle.

Itäisessä Suomessa kolmella pienehköllä poliisiasemalla Kiteellä, Juankoskella ja Suonenjoella on otettu käyttöön monialainen poliisitoimintamalli, jonka avulla on tehty pienillä poliisiasemilla työskentelyä houkuttelevammaksi ja parannettu rekrytointimahdollisuuksia.

Monialainen poliisitoiminta on rikostutkintapainotteista päivittäisrikosten tutkintaa, johon sisältyy myös poliisiasemien lähettyvillä tapahtuvia nopeasti hoidettavia hälytystehtäviä.

Toiminta pitää sisällään myös muun muassa valvonta- ja hälytystoimintaan liittyvien valvontapyyntöjen ja tiedoksiantojen suorittamista sekä harva-alueiden valvontaa ja muita poliisille kuuluvia tehtäviä.

Kaikilla poliiseilla on mallissa yhdenmukainen toimenkuva, jossa kukin poliisi vastaa omalta osaltaan sekä tutkinnan että valvonta- ja hälytystoiminnan tehtävistä tasapuolisesti ja yhteisvastuullisesti.

Hieman monialaista poliisitoimintaa suppeampaa kombipoliisitoimintaa on kokeiltu isommilla poliisiasemilla, johon monialainen poliisitoiminta ei sovellu yhtä hyvin.

Kombitoimintaa on pilotoitu Mikkelissä ja positiivisten kokemusten vuoksi toimintaa ollaan lähiaikoina laajentamassa Joensuuhun ja tämän jälkeen mahdollisesti Kuopioon.

Mikkelin kombiryhmässä poliisit tekevät sekä tutkinnan että kentän tehtäviä. Ryhmälle on laadittu vuosikalenteri ja hiljaisempina aikoina kaikki ryhmän jäsenet ovat tekemässä tutkintaa.

Kevään aikana painopiste siirtyy kentälle ja vastaavasti taas syksyllä tutkintaan. Malli mahdollistaa siis resurssin joustavan siirtämisen joko tutkintaan tai kenttätyöhön ja vähentää siiloutumista.

Yleispoliisitoiminta on puolestaan pienillä 6-12 poliisin poliisiasemilla toimiva malli, jossa kaikki poliisimiehet käyttävät virkapukua ja toimivat sekä valvonta- ja hälytystehtävissä että rikostutkinnassa. He hoitavat toimialueellaan hälytystehtävät joko omin voimin tai yhdessä muualta tulevien partioiden kanssa.

Valvontatehtävät ovat joko etukäteen suunniteltujen teemojen mukaisia tai oma-aloitteista yleisen järjestyksen ja turvallisuuden valvontaa ja esimerkiksi liikennevalvontaa. Yleispoliisit tutkivat alueellaan tapahtuneet päivittäisrikokset ja muut ei-vaativat rikokset.

Yleispoliisit voivat lisäksi hoitaa erilaisia lupapalveluun ja -valvontaan liittyviä tehtäviä. Virkapukuisina toimiessaan yleispoliisit lisäävät poliisin näkyvyyttä ja sitä kautta turvallisuuden tunnetta.

Lue myös

Pääministerin anteeksipyytely on surullista katsottavaa, sanoo keskustan puoluesihteeri – "Johtajuutta olisi panna kumppani katumaan"

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho korostaa, että silmienvääntelykohussa on kyse rasismista, eikä asiaa ole...
18.12.2025 12:36

Belgian pääministeri: Belgia valmis Venäjän jäädytettyjen varojen käyttämiseen, jos kaikki riskit jaetaan

Belgia ei pidä ajatuksesta sotakorvauslainasta, mutta on valmis siihen, jos kaikki riskit jaetaan....
18.12.2025 12:11

"Mitä enemmän vuohia, sitä enemmän rahaa" – eduskunnan kuttuperinne sai jatkoa

Maa- ja metsätalousministeriön pääluokan budjettipuheet päätetään perinteisesti niin sanottuun kuttupuheeseen, ja perinnettä jatkoi...
18.12.2025 12:09

Aihetunnisteet

poliisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
”Älkää matkustako tähän maahan” – Finnairille tulvii palautetta silmienvenytyskuvista, ministeri kieltäytyy kommentoimasta
Uutiset | 16.12.2025 15:43
Siivoatko saunan nakuna? Teet ehkä pahan virheen
Uutiset | 17.12.2025 21:28
USA:n neuvottelijat patistavat yhä Ukrainaa luovuttamaan Donbasin alueen Venäjälle, kertoo AFP:n lähde
Uutiset | 15.12.2025 14:09
Putin irvailee: ”Hysteriaa”
Uutiset | 17.12.2025 15:57
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

Pääministerin anteeksipyytely on surullista katsottavaa, sanoo keskustan puoluesihteeri – ”Johtajuutta olisi panna kumppani katumaan”
Uutiset | 18.12.2025 12:36
Belgian pääministeri: Belgia valmis Venäjän jäädytettyjen varojen käyttämiseen, jos kaikki riskit jaetaan
Uutiset | 18.12.2025 12:11
”Mitä enemmän vuohia, sitä enemmän rahaa” – eduskunnan kuttuperinne sai jatkoa
Uutiset | 18.12.2025 12:09
Influenssa uhkaa joulunpyhien viettoa – tautihuippua ei ole vielä nähty
Uutiset | 18.12.2025 12:00
Orpo paineistaa perussuomalaisia: Rasismikohusta tullut vahinkoa Suomi-kuvalle – keskustelu eduskunnassa saatava poikki tänään
Uutiset | 18.12.2025 11:33
Mediat: Japani jyrähti silmienvääntelykohusta
Uutiset | 18.12.2025 10:32
Vastaamon ex-toimitusjohtaja: Tietosuojarikossyyte nurin hovioikeudessa
Uutiset | 18.12.2025 10:32
Varoitus: Euroopassa käynnissä raju Kiina-shokki
Uutiset | 18.12.2025 10:30
Vasemmistonuorten puheenjohtajaa ei enää epäillä kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
Uutiset | 18.12.2025 10:15
Kambodzha syyttää Thaimaata pommituksista
Uutiset | 18.12.2025 10:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Helsinki, FI
13:15, 18/12/2025
weather icon 5°C
Daily Forecast Ennuste
Today 14:0018/12/2025
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 14 Km/h 90 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 17:0018/12/2025
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 20 Km/h 91 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 20:0018/12/2025
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 23 Km/h 90 % 1015 hPa 0 mm/h
Today 23:0018/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 29 Km/h 92 % 1013 hPa 0 mm/h
Tomorrow 02:0019/12/2025
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 31 Km/h 90 % 1013 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pääministerin anteeksipyytely on surullista katsottavaa, sanoo keskustan puoluesihteeri – ”Johtajuutta olisi panna kumppani katumaan”
Uutiset | 18.12.2025 12:36
Belgian pääministeri: Belgia valmis Venäjän jäädytettyjen varojen käyttämiseen, jos kaikki riskit jaetaan
Uutiset | 18.12.2025 12:11
”Mitä enemmän vuohia, sitä enemmän rahaa” – eduskunnan kuttuperinne sai jatkoa
Uutiset | 18.12.2025 12:09
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Hyvinvointialueiden arviointiraportti nostaa esiin vakavat puutteet sote-palveluissa
Mielipide | 17.12.2025 14:01
Lukijalta: Ikäihmiset – tarpeettomia vai korvaamattomia?
Mielipide | 17.12.2025 11:08
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste