Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat
Timo Laaninen ehti urallaan avustaa peräti neljää keskustalaista pääministeriä. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Keskustan kuiskaaja menetti yöunensa politiikan takia vain kerran — Timo Laaninen kaipaa Irak-palapelin puuttuvia osia

Annukka Kaarela 30.9.2021 9:30, muokattu 1.10.2021 8:43
a– a+
Kirjat

Yli seitsemän vuotta yhteensä kuuden keskustalaisen ministerin erityisavustajana. Kuusi vuotta keskustan puoluesihteerinä. Väliajat toimittajana Suomenmaassa.

Timo Laanisen ura keskustan kulisseissa hakee vertaistaan. Liperin Salokylällä vuonna 1954 syntynyt Laaninen liittyi keskustanuoriin 15-vuotiaana ja työllistyi ensimmäistä kertaa puolueen leipiin jo opiskeluaikoinaan.

Yhteensä Laaninen pyöri puoluetoimiston, Valtioneuvostonlinnan ja Suomenmaan muodostamassa Bermudan kolmiossa yli 35 vuotta. Mieluisinta oli toimittajan työ, mutta kun keskusta kutsui, puolueen mies vastasi myöntävästi.

Laaninen ehti urallaan avustaa peräti neljää keskustalaista pääministeriä. Hän oli pitkään sitä mieltä, että lojaalisuus entisiä esimiehiä kohtaan estää häntä kirjoittamasta muistelmiaan.

Kun pääministerien luottomies sitten suostui muistelemaan, hän asetti työlle tiukat ehdot. Hän ei kirjoittaisi ilkeitä juoruja tai paljastuksia esimiestensä tai muiden poliitikkojen virheistä tai inhimillisistä heikkouksista.

Tänään ilmestyvä Keskustan kuiskaaja – vuoteni politiikassa onkin poliittisiksi muistelmiksi harvinaisen lämminhenkinen teos. Laaninen kirjoittaa urallaan kohtaamistaan ihmisistä kauniisti ja arvokkaasti.

Skandaaleja kirjasta on turha etsiä. Mehukkain paljastus taitaa olla se, että sisäministeri Mauri Pekkarinen tilasi myöhäisten kokoustensa hiukopalaksi lettuja mansikkahillolla, kun taas pääministeri Esko Ahon aamuyöhön venyneissä kirjoitussessioissa ahkeroitiin Kesärannan keittiössä paistettujen kananmunien voimin.

Laaninen pidättäytyy siis visusti ruotimasta muiden virheitä, mutta ei omiaan. Eniten ovat jääneet mietityttämään pääministeri Anneli Jäätteenmäen eroon johtaneet tapahtumat.

– Olen lukemattomia kertoja pohtinut, mitä minä olisin voinut tehdä toisin. Mikään muu tapaus ei ole politiikassa yöuniani vienyt, tämä vei, Jäätteenmäen avustajana työskennellyt Laaninen kirjoittaa.

Laaninen kertoo kirjassaan saaneensa tietää presidentti Tarja Halosen avustajan Martti Mannisen Jäätteenmäelle lähettämistä fakseista helmikuussa 2003. Manninen faksasi Jäätteenmäelle koosteita ulkoministeriön salaisista Irak-asiakirjoista, joita keskustajohtaja käytti vaalitaistelussa pääministeri Paavo Lipposta vastaan.

Laaninen kertoo olettaneensa, että Mannisella oli jonkinasteinen lupa Jäätteenmäen informoimiseen. Hän palauttaa kirjassaan mieliin kiistan SDP:tä jakaneet rintamalinjat.

Lipponen oli valmis tukemaan Irakiin hyökkäystä suunnittelevaa Yhdysvaltoja ja uskoi, että se saisi YK:n tuen sotatoimille. Halonen ja ulkoministeri Erkki Tuomioja korostivat, että ilman turvallisuusneuvoston lupaa sotatoimet eivät olleet mahdollisia.

– Tämän jännitteen olemassaolo oli julkinen salaisuus, joka unohtui ja jonka unohtaminen palveli monien etuja Jäätteenmäen kujanjuoksussa, Laaninen muistuttaa.

Pääministeri Anneli Jäättenmäki jätti eronpyyntönsä presidentti Tarja Haloselle 18.6.2003. Kuva: Lehtikuva

Jäätteenmäki pelasi vaalitaistelussa kovaa peliä iskemällä kiilaa SDP:n sisälle. Laaninen ymmärsi ja kannatti kiilan lyömistä, mutta muistelee kuitenkin varoittaneensa esimiestään siitä, että tiukan paikan tullen demari ei demaria jätä.

– Tämä sitten toteutui, kun koko puolue yhdistyi paheksumaan Jäätteenmäkeä ja vaatimaan hänen eroaan, Laaninen kirjoittaa.

Laaninen kutsuu Jäätteenmäen viimeistä pääministeripäivää kesäkuussa 2003 nimellä Dies Irae, vihan päivä. Hän oli paikalla keskustan ryhmäkokouksessa, jonne SDP:n eduskuntaryhmän pääsihteeri Sisko Seppä asteli tuomaan demarien ryhmänjohtajan Jouni Backmanin vaatimuksen pääministerin vaihtamisesta. 

– Pidän tuota hetkeä suurimpana nöyryytyksenä puolueen historiassa, Laaninen kirjoittaa.

Hän on edelleen eri mieltä siitä, että Jäätteenmäki olisi valehdellut eduskunnalle. Laanisen mukaan Irak-palapelistä puuttuu vielä osia.

– Esimerkiksi se, kuka keksi tehdä Mannisen fakseista rikosasian, kun kyse oli kuitenkin ennen muuta poliittisesta kamppailusta. Valaistusta kaipaavat vielä monen toimijan roolit ja motiivit.

Laaninen kuvailee kirjassaan koskettavasti myös politiikassa kokemiaan ilon hetkiä. Makeimmalta voitto on tuntunut Turun puoluekokouksessa vuonna 1980, kun nuorten ehdokas Paavo Väyrynen kukisti kokeneen Johannes Virolaisen.

Puoluesihteeriuran tähtihetkenä mieleen on jäänyt vuoden 2012 kuntavaalien tulosilta. Edellisen vuoden eduskuntavaalit olivat päättyneet keskustan historian karmeimpaan vaalitappioon. Nyt puolue yritti nousta kanveesista uuden puheenjohtajansa Juha Sipilän avulla.

Puolueaktiivit olivat kerääntyneet Apollonkadun puoluetoimistolle odottamaan vaalitulosta. Kun ennakkoäänet rävähtivät tv-ruutuun, keskustan kannatus ylitti reilusti 20 prosenttia.

Laaninen antoi itselleen luvan päästää tunteet valloilleen.

– Vetäydyin hiukan syrjemmälle ja annoin kyynelten tulla. Helpotus oli niin valtava. Tämä paatti ei uppoaisi minun vahtivuorollani, hän kuvailee tunteitaan.

Timo Laaninen ja Annika Saarikko jännittävät kuntavaalien 2012 tulosta. Kuva: Paula Åström

Laaninen jätti puoluesihteerin tehtävän vuoden 2016 puoluekokouksessa.

Kun hän luovutti puoluetoimiston avainnipun seuraajalleen Jouni Ovaskalle, olo oli enemmän helpottunut kuin haikea. Hän oli selvinnyt henkisesti ja fyysisesti ehjänä politiikan kuluttuvasta oravanpyörästä.

Laaninen oli aloittanut puoluesihteerin työnsä ohessa teologian opinnot Helsingin yliopistossa. Hän sai pappisvihkimyksen syksyllä 2018 ja työskenteli viimeiset vuodet ennen eläkkeellä jäämistään Malmin seurakunnassa.

Siinä työssä, kuten kaikissa aiemmissakin, keskeistä oli sana.

– Se on tärkein työkalu niin toimittajalle, poliitikolle kuin papillekin. 

Mikä sai keskustajohtajan toisensa jälkeen luottamaan juuri Laaniseen? Se lukijan täytyy päätellä lähes rivien välistä, sillä kirjan päähenkilö ei rehvastele saavutuksillaan.

Tärkeimmän toimintaansa ohjanneen periaatteen Laaninen sentään paljastaa. Hän kertoo tukeneensa aina puoluekokouksen valitsemaa puheenjohtajaa riippumatta siitä, ketä itse oli tehtävään kannattanut.

– Joku voisi puhua opportunismista, halusta liimautua aina uuden vallanpitäjän kylkeen. Itse näen sen puoluemiehen lojaalisuutena, Laaninen perustelee.

– Kun puoluekokous on valinnan tehnyt, sitä pitää kunnioittaa ja auttaa valittua puheenjohtajaa selviämään tehtävästään mahdollisimman hyvin.

Laaninen kirjoittaa viihtyneensä paremmin politiikan kulisseissa kuin parrasvaloissa. Palkinnoksi työstä riitti kulloisenkin esimiehen mahdollisimman hyvä onnistuminen.

Kun esimerkiksi joku hänen ehdottamansa sana tai lause toimi puheenjohtajien vaaliväittelyissä, kuiskaajakin oli onnistunut.

Timo Laaninen: Keskustan kuiskaaja. Vuoteni politiikassa. Kirjapaja, 382 s.

Lue myös

Sipilän hallituksen pohja ratkesi suljetulla lippuäänestyksellä – Timo Laanisen kanta voitti täpärästi

Juha Sipilän (kesk.) hallituksen pohjaratkaisu tehtiin keväällä 2015 keskustan hallitusneuvotteluryhmässä suljetulla lippuäänestyksellä, kertoo...
30.9.2021 11:38

Aihetunnisteet

Keskusta Keskustan kuiskaaja muistelmat Timo Laaninen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Halla-aho Ylellä: Ukraina-erityislähettilään rooli sopisi Niinistölle paremmin kuin monelle muulle
Uutiset | 7.2.2026 16:17
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön
Uutiset | 7.2.2026 15:41
Korkeapaine pitää sään poutaisena ja melko kylmänä
Uutiset | 7.2.2026 15:08
”En ole mitenkään väsynyt” – Orpo sanoo olevansa valmis jatkamaan kokoomuksen puheenjohtajana
Uutiset | 7.2.2026 13:56
Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
”Enemmän bakteereita kuin vessan ovenkahvassa” – Teetkö nämä virheet puhelimen kanssa?
Uutiset | 7.2.2026 13:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste