Harris teki pesäeroa Bidenin roskamöläytykseen
Yhdysvalloissa demokraattien presidenttiehdokas Kamala Harris pyrki keskiviikkona tekemään pesäeroa demokraattipresidentti Joe Bidenin sanomisiin.
Biden oli viitannut republikaaniehdokas Donald Trumpin sunnuntaiseen kampanjatapahtumaan, jossa esiintynyt koomikko kutsui Yhdysvaltain territorio Puertoa Ricoa kelluvaksi roskasaareksi.
– Ainoa roska, jonka näen kellumassa, on hänen kannattajansa – – hänen, hänen latinojen demonisointinsa on kohtuutonta, ja se on epäamerikkalaista, Biden sanoi tiistaina videopuheessaan latinoäänestäjille.
Jälkikäteen Biden selitti viestipalvelu X:ssä viitanneensa ainoastaan vihamieliseen retoriikkaan puertoricolaisia kohtaan, jota tapahtumassa käytettiin.
Myös Harris muistutti Bidenin selventäneen kommenttiaan, kun toimittajat kysyivät Harrisilta Bidenin möläytyksestä.
– Haluan tehdä selväksi, että en hyväksy ihmisten kritisoimista sen perusteella, ketä he äänestävät, Harris jatkoi.
Sekä Trump että tämän varapresidenttiehdokas J. D. Vance tuomitsivat Bidenin sanomiset. Trump on tunnettu siitä, että hän käyttää toistuvasti loukkaavaa kieltä puhuessaan demokraateista ja poliittisista vastustajistaan.
Trump on kutsunut Harrisia muun muassa laiskaksi, heikoksi, tyhmäksi, jälkeenjääneeksi, kommunistiksi sekä fasistiksi. Yhdysvaltoja Trump on kutsunut muun muassa ”roskakoriksi”.
Harris piti tiistaina kampanjansa yhteenvetopuheen.
Presdenttiehdokas esiintyi Valkoisen talon edustalla sijaitsevassa puistossa, jossa myös entinen presidentti Trump puhui kannattajilleen ennen kuin nämä valtasivat kongressirakennuksen tammikuussa 2021.
Demokratiaan viittaavaa symboliikkaa ei jätetty vihjailujen varaan, vaan Harris muistutti puheessaan Trumpin toimista noina aikoina. Harrisin mukaan ensi viikolla pidettävissä vaaleissa tehdään valinta siitä, tuleeko maahan lisää kaaosta ja erimielisyyksiä.
– Toisin kuin Donald Trump, en usko, että ihmiset, jotka ovat kanssani eri mieltä, ovat vihollisiani, Harris sanoi, mikä oli viittaus Trumpin puheisiin maan sisältä tulevista vihollisista.
Harris korosti useaan otteeseen amerikkalaisten yhtenäisyyttä ja lupasi kuunnella myös niitä yhdysvaltalaisia, jotka eivät äänestä häntä.
– Jos Trump valitaan, hän kävelee presidentin virkahuoneeseen vihollislistan kanssa, minä kävelen tehtävälistan kanssa.
Tehtävälistalleen Harris luetteli useita keskiluokkaa ja työssäkäyviä ihmisiä hyödyttäviä politiikkatoimia kuten verohelpotuksia. Suurimmaksi haasteeksi hän nimesi kuluttajahintojen kuriin saamisen.
Harris kertoi tarttuvansa myös asumisen kustannuksiin ja aikovansa taistella aborttioikeuden palauttamiseksi liittovaltion tasolla. Harris toivoi myös, että poliittiset päättäjät lopettaisivat maahanmuuton käyttäminen kiistakapulana, jolla pelotellaan äänestäjiä, ja näkisivät sen haasteena, joka on ratkaistava.