Hälytyskellot soivat hallitukselle: "Montako apteekkia pitää sulkeutua?"
Hallitus on heikentämässä apteekkien toimintaedellytyksiä tavoilla, joilla saattaa olla ennakoimattomia vaikutuksia apteekkiverkostoon ja koko terveydenhuollon toimivuuteen, varoittaa Apteekkariliitto.
Liiton puheenjohtaja, apteekkari Risto Holma sanoo tiedotteessaan, että hallituksen esittämä noin 36 miljoonan euron suora leikkaus apteekkien talouteen, epäoikeudenmukaisesti ja ennakoimattomasti kohdistuva apteekkivero sekä joidenkin itsehoitolääkkeiden myynnin laajentaminen päivittäistavarakauppoihin vievät monilta apteekeilta toimintaedellytykset.
Holma kertoo, että hallituksen suunnitelmat näkyvät jo konkreettisesti siinä, että paineet erityisesti pienten sivuapteekkien lopettamiseen ovat kasvaneet. Apteekkariliiton tiedossa on jo kymmenkunta sulkemisuhan alla olevaa sivuapteekkia. Viiden osalta lopettamispäätös on jo tehty.
– Mikäli tähän kehitykseen ei nyt puututa, tulemme ensi vuonna näkemään lisää apteekkien sulkemisia. Montako apteekkia pitää sulkeutua, että apteekkien nopeasti heikentyneeseen tilanteeseen herätään, Holma kysyy.
Apteekkitaloutta uudistava on parhaillaan eduskunnan käsittelyssä. Perustuslakivaliokunta totesi hiljattain, että esitys vaatii vielä korjaamista, sillä hallituksen esitys on elinkeinovapauden ja omaisuudensuojan vastainen, koska osassa apteekeista liiketoiminta muuttuu kannattamattomaksi.
Valiokunnan mukaan lääketaksaan ja apteekkiveroon pitäisi tehdä sellaisia muutoksia, joilla nämä apteekit muuttuvat kannattaviksi.
– Perustuslakivaliokunnan edellyttämät korjaukset ovat välttämättömiä, sillä valtio ei voi äkillisillä ja poikkeuksellisilla lakimuutoksilla ajaa yrittäjää henkilökohtaiseen konkurssiin, Apteekkariliiton Holma linjaa.
Holman mukaan monille apteekeille reseptilääkemyynnistä on tullut jo lähes kannattamatonta.
– Jos apteekkien talous horjuu, horjuu myös koko lääke- ja terveydenhuollon toimivuus. Apteekkiverkoston rapautuminen ei ole kenenkään etu – ei kansalaisten, ei terveydenhuollon eikä julkisen talouden. Nyt tarvitaan päätöksiä, jotka turvaavat apteekkien toiminnan ja lääkehuollon toimivuuden koko maassa.

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnassa on alkanut kehkeytyä jo lähes perinteinen joulunalusriita, kun valiokuntaan on kasautunut joukko lakiuudistuksia, jotka tulisi saada valmiiksi ennen joulutaukoa.
Valiokunnan työskentely on STT:n tietojen mukaan sujunut mutkattomasti syksyn ajan ylimääräisistä kokouksista huolimatta, mutta kamelin selkä on katkennut tällä viikolla, kun valiokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho (kok.) on antanut ymmärtää, että asioiden hidas eteneminen olisi opposition syytä.
Oppositiopuolue keskusta on omassa vaihtoehtobudjetissaan vaatinut kattava apteekkiverkoston turvaamista. Sosiaali- ja terveysvaliokunnassa vaikuttava keskustan kansanedustaja Markku Siponen on kertonut olevansa huolissaan hallituksen esityksen seurauksista.