Haaveet sadan vuoden iästä romukoppaan? – Uusi tutkimus tyrmää oletuksen elinajanodotteen jatkuvasta kasvusta
Sata vuotta sitten ihmiset kuolivat keskimäärin 30 vuotta aiemmin kuin nykyään. Satavuotiaita on Suomessa jo toista tuhatta, kun vielä muutama vuosikymmen sitten heitä saattoi tavata maassamme vain joitain kymmeniä.
Ihmiset elävät pidempään ja useampi saavuttaa korkeimmat iät. Luultavasti ensimmäinen 150 vuotta täyttävä ihminen on jo syntynyt. Joka toinen nykylapsi elää kolminumeroiseen ikään.
Tai sitten ei.
Yhdysvaltalaisen Illinoisin yliopiston tutkimuksen mukaan ihmisen eliniän ylärajoilla ollaan jo, eikä satavuotiaiden määrän räjähdystä tullakaan näkemään ainakaan odotetussa mittakaavassa.
Tutkimuksen mukaan elinajanodotteen kasvu on hidastunut jo viime vuosikymmenellä.
Tutkijat arvioivat, että vain viitisen prosenttia maailman varakkaissa maissa vuonna 2019 syntyneistä tytöistä saavuttaa 100 vuoden iän, ja pojista vain vajaat kaksi prosenttia elää satavuotiaiksi.
Elinajanodote on noussut siksi, että sairauksien hoito on parantunut. Kehon vanhenemisen hidastaminen sen sijaan on aivan eri asia, eikä siinä ole näköpiirissä edistysaskelia. Siksi absoluuttinen yläraja ei muutu tällä vuosisadalla.
Asiasta kertoo suomeksi myös Tieteen Kuvalehti.
Mainitulla ylärajalla, joka on noin 120 vuotta, on jo käyty muutaman kerran. Ei voi olettaa, että ranskalaisen Jeanne Calmentin (1875–1997) 122 vuoden ja 164 päivän ikäennätyksen rikkominen olisi väistämätön tosiasia ainakaan aivan pian.
Calment on ainoa yli 120 vuoden iän saavuttanut henkilö. Kaksi ihmistä hänen lisäkseen on päässyt 119 vuoden ikään, ja yksi on kuollut 118 vuoden iässä. 117 on jo ”tavallisempi” ikä, esimerkiksi tänä vuonna espanjalainen Maria Branyas Morera kuoli mainitussa iässä. Häntä seurasi maailman vanhimpana japanilainen 116-vuotias Tomiko Itooka.
Kaikkien aikojen vanhin suomalainen on ikaalislainen Lempi Maria Rothovius (1887–2000), joka eli 112 vuoden ja 259 päivän ikään. Tällä hetkellä iäkkäin suomalainen on 110 vuotta syyskuussa täyttänyt helsinkiläinen Gunnel Stenbäck.