Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Internet villiintyi Macronin ”Top Gun” -laseista

21.1.2026 22:15
Lue lisää 
Ulkomaat
Virossa päivittäiset tartuntamäärät alkavat olla lähellä viime maaliskuun huippulukemia. (Kuva: Teemu Salonen / Lehtikuva)

Baltian maat ajautuvat syvemmälle korona-ahdinkoon – Latviassa väläyteltiin mahdollisuutta siirtää osa tehohoitopotilaista ulkomaille

Virossa otettiin käyttöön uusia rajoitustoimia sairaalakuormituksen helpottamiseksi. Tartuntamäärät lähestyvät pandemia-ajan huippulukemia.
STT 25.10.2021 17:42, muokattu 25.10.2021 18:41
a– a+
Ulkomaat

Koronatilanne Baltian maissa jatkaa synkkenemistään. Sairaalahoidossa olevien koronapotilaiden määrä nousi Latviassa maanantaina uusiin huippulukemiin, ja myös Virossa ja Liettuassa tartuntamäärät ovat nopeassa kasvussa.

Latviassa sairaalahoidossa olevien potilaiden määrä pomppasi maanantaina yli 1 400:aan, mikä on suurin määrä pandemian aikana. Maan terveysministeri Daniels Pavluts sanoi TV3-kanavan haastattelussa, että jos sairaalakuormitus jatkaa kasvamistaan, Latvia tarvitsee kansainvälistä apua. Ministeriö on asettanut rajaksi 3  000 sairaalassa olevaa potilasta.

–  Olemme kertoneet ulkomaisille kumppaneillemme, että saatamme tarvita lääkintähenkilökuntaa, ja äärimmäisissä tilanteissa meidän täytyy ehkä jopa siirtää tehohoitopotilaita ulkomaille, Pavluts sanoi.

Ruotsi on jo ilmoittanut avustavansa Latviaa lähettämällä maahan 120 hengityskonetta, 30 pumppua ja yli 300 monitoria. Latvian pääministeri Krisjanis Karins kertoi saaneensa viime viikonlopun EU-huippukokouksessa useilta EU-maiden pääministereiltä vahvistuksen siitä, että ne ovat valmiita auttamaan Latviaa.

Latviassa on viime päivinä todettu yli 2  000 uutta tartuntaa päivässä ensimmäistä kertaa pandemian aikana. Päivittäisten kuolemien määrä on noussut yli 20:n.

Yhteensä Latviassa on kirjattu pandemian aikana reilut 3  000 koronakuolemaa ja yli 200  000 tartuntaa. Liettuassa kuolemia on raportoitu yli 5  600 ja tartuntoja 390  000, Virossa puolestaan kuolemia on reilut 1  400 ja tartuntoja 183  000.

Virossa ja Liettuassakin tartuntamäärät ja sairaalakuormitus ovat kasvaneet voimakkaasti viime päivinä. Virossa päivittäiset tartuntamäärät alkavat olla lähellä viime maaliskuun huippulukemia. Maanantaina Virossa raportoitiin 1  282 uutta tartuntaa ja kahdeksan virukseen liittyvää kuolemaa. Tartuntatapauksista noin kaksi kolmasosaa oli rokottamattomia.

Liettuassa on kirjattu viime päivinä yli 3  000 tartuntaa ja kolmisenkymmentä kuolemaa päivässä.

Virossa oli maanantaina 516 potilasta sairaalassa covid-19-taudin takia. Vakavia oireita oli 362:lla, joista 70 prosenttia oli rokottamattomia.

Noin 66 prosenttia virolaisaikuisista ja 56 prosenttia koko väestöstä on saanut täyden rokotussarjan. Liettuan väestöstä on täysin rokotettu 59 prosenttia ja Latvian väestöstä 51 prosenttia.

Viron terveysministeri Tanel Kiik kehotti maanantaina kaikkia ottamaan rokotuksen. Viime viikolla rokotustahti Virossa kiihtyi, kun yli 10  500 ihmistä sai ensimmäisen rokoteannoksensa, mikä oli lähes kaksinkertainen määrä edellisviikkoon verrattuna.

Virossa astui maanantaina voimaan uusia koronarajoituksia, joilla pyritään helpottamaan sairaaloiden kuormitusta ja viruksen leviämistä maassa.

Jatkossa muun muassa elokuviin, teatteriin ja konsertteihin pääsee vain näyttämällä koronapassia, joka on pakollinen 18 vuotta täyttäneillä. Koronapassiin tulee siihenkin muutoksia, sillä sitä ei vastedes enää saa negatiivisella testitodistuksella vaan ainoastaan todistetuilla koronarokotuksilla tai sairastetulla koronataudilla.

Kasvojen suojaksi ei julkisissa tiloissa kelpaa huivi tai muu vastaava, vaan ihmisiltä edellytetään maskin käyttöä. Uudet rajoitukset ovat voimassa ainakin tammikuun 10. päivään asti.

Viron parlamentin Riigikogun puhemies Jüri Ratas sanoi toivovansa, että Viro voisi seurata Pohjoismaiden mallia. Ratas kertoi sosiaalisessa mediassa tapaamisestaan Tanskan parlamentin puhemiehen kanssa ja kehui Pohjoismaiden korkeaa rokotusastetta, joka on mahdollistanut rajoitusten purkamisen.

–  Tanskassa, kuten muissakin Pohjoismaissa, 80–90 prosenttia aikuisista on saanut kaksi rokoteannosta, mikä antaa ihmisille mahdollisuuden elää avoimessa yhteiskunnassa. Toivon, että Viro voisi olla samanlainen. Terve. Avoin. Optimistinen, Ratas kirjoitti.

Ratas sanoi Viron tilanteen huonontuneen nopeasti ja kuvaili maan olevan katastrofin partaalla. Hän painotti rajoitustoimien olevan käytössä ihmishenkien suojelemiseksi.

–  Jotta päivittäinen elämä Virossa voisi toimia, tarvitsemme kaikkien panosta, ja meidän täytyy ottaa toinen toisemme huomioon.

Ratas kertoi hallinnon saaneen viime päivinä eri puolilta Viroa viestejä sairaaloista, joissa kiireetön hoito on täytynyt lopettaa lähes tyystin ja joiden henkilökunta on täysin uuvuksissa.

Lue myös

Yksi virhe voi viedä tuet – Työttömien järjestöltä varoitus "säälimättömien leikkausten sarjasta"

Työttömien Keskusjärjestö tuomitsee Petteri Orpon (kok.) hallituksen uudet sosiaaliturvaleikkaukset. Tiukennukset tuovat mukanaan välittömät...
22.1.2026 10:13

Laillisuusvalvoja näkee ongelmia kaavailuissa laajentaa poliisin tiedustelumahdollisuuksia

Tiedusteluvalvontavaltuutettu suhtautuu varauksella hallituksen kaavailuihin laajentaa poliisin tiedustelumahdollisuuksia perustuslakimuutoksella. – Haasteet liittyvät siihen, pystytäänkö riittävän...
22.1.2026 10:02

AFP: Venezuelan väliaikainen johtaja Rodriguez lähiaikoina Washingtoniin

Venezuelan väliaikaisen johtajan Delcy Rodriguezin on määrä vierailla Valkoisessa talossa lähiaikoina. Kaavaillusta Washingtonin-vierailusta...
22.1.2026 10:00

Aihetunnisteet

Baltian maat Korona Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15

Uusimmat

Yksi virhe voi viedä tuet – Työttömien järjestöltä varoitus ”säälimättömien leikkausten sarjasta”
Uutiset | 22.1.2026 10:13
Laillisuusvalvoja näkee ongelmia kaavailuissa laajentaa poliisin tiedustelumahdollisuuksia
Uutiset | 22.1.2026 10:02
AFP: Venezuelan väliaikainen johtaja Rodriguez lähiaikoina Washingtoniin
Uutiset | 22.1.2026 10:00
OP Pohjola: Kulutus elpyy odotuksia hitaammin
Uutiset | 22.1.2026 10:00
EU-johtajat edelleen skeptisiä: Millainen on Trumpin ja Rutten Grönlanti-ratkaisu?
Uutiset | 22.1.2026 9:55
Ursula von der Leyen jälleen epäluottamusäänestyksessä EU-parlamentissa
Uutiset | 22.1.2026 9:46
Trump Grönlanti-diilistä: USA saamassa ”kaiken haluamansa”
Uutiset | 22.1.2026 9:20
Uudet digisuositukset: Älypuhelin vasta 13-vuotiaalle
Uutiset | 22.1.2026 0:01
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
08:35, 22/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0022/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 15 Km/h 92 % 989 hPa 0 mm/h
Today 12:0022/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0.88 mm 88% 15 Km/h 91 % 989 hPa 0 mm/h
Today 15:0022/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.2 mm 20% 15 Km/h 88 % 988 hPa 0 mm/h
Today 18:0022/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0.5 mm 50% 18 Km/h 86 % 986 hPa 0 mm/h
Today 21:0022/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 90 % 987 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yksi virhe voi viedä tuet – Työttömien järjestöltä varoitus ”säälimättömien leikkausten sarjasta”
Uutiset | 22.1.2026 10:13
Laillisuusvalvoja näkee ongelmia kaavailuissa laajentaa poliisin tiedustelumahdollisuuksia
Uutiset | 22.1.2026 10:02
AFP: Venezuelan väliaikainen johtaja Rodriguez lähiaikoina Washingtoniin
Uutiset | 22.1.2026 10:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Unohtuivatko opiskelijat matkailubuumin jalkoihin?
Mielipide | 21.1.2026 15:43
Lukijalta: Vanhustenhoidon epäkohdista ilmoittamisen on oltava turvallista työntekijälle
Mielipide | 21.1.2026 14:00
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Lande vs Stadi  
Mielipide | 15.1.2026 10:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste