Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Tarinat | Bara bada bastu – Yhdessä saunomisesta tuli tänä keväänä suoranainen hitti

17.5.2025 17:55
Lue lisää 
Perussuomalaiset
Annika Saarikon mielestä siitä, mitä perussuomalaisten puheiden takana on, on käyty aivan liian vähän keskustelua. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Annika Saarikolta vakava varoitus perussuomalaisista: Halpamaisten heittojen takana pyrkimys järjestelmälliseen instituutioiden romuttamiseen

”Demokratia ja hyvinvointiyhteiskunta eivät ole wokea”
Pekka Pohjolainen 28.3.2024 11:54, muokattu 28.3.2024 11:57
a– a+
Perussuomalaiset

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko varoittaa vakavasti perussuomalaisten pyrkimyksistä suomalaisen yhteiskunnan peruspilarien horjuttamiseen.

– Ei kysymys ole Yleisradion uutisista tai ulkoministeriön työkulttuurista. Kysymys on järjestelmällisestä instituutioiden romuttamisesta. Halpamaisista heitoista, joilla kerätään hetken suosiota omalta potentiaaliselta äänestäjäkunnalta ja samalla vaivihkaa järjestelmällisesti romutetaan ihmisten luottamusta yhteiskunnan keskeisiin instituutioihin, Saarikko kirjoittaa Suomenmaan Puheenvuorossaan.

Saarikon mukaan tämän edessä ei kannata olla sinisilmäinen.

– Puheenvuoroilla raivataan tilaa sellaiselle omalle yhteiskuntanäkemykselle, jollaista ei Suomessa ole toviin nähty.

Saarikon mukaan kyseessä on yhteiskuntanäkemys, johon ei kuulu empatia.

– Instituutiot saavat mennä, yksilöt ja heidän mielipiteensä voivat nousta tilalle. Kuka rajuimmin sanoo, se vasta rohkein on.

Saarikko on koonnut kirjoitukseensa pitkän listan perussuomalaisten poliitikkojen viimeaikaisia puheenvuoroja.

– Puhemies Jussi Halla-aho vaatinut useaan otteeseen Ylen rahoituksen leikkausta. Se ei tietenkään ole ongelma, mutta vaateen perusteet hätkähdyttävät: koska YLE on mädännäinen ja puolueellinen.

Puhemies Jussi Halla-ahon perusteet Ylen rahoituksen leikkaamiselle hätkähdyttävät, kirjoittaa Annika Saarikko. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Saarikon mukaan perussuomalainen kehitysministeri Ville Tavio on puolestaan kertonut pelkäävänsä väestönmuutoksen myötä vieraan vallan toimijoiden päätymistä Suomen johtoon.  Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä on vihjaillut Gazan-Israelin järkyttävien tapahtumien yhteydessä, että ulkoministeriön kymmenien työntekijöiden kannattaisi lähteä kassan kautta, kun uskalsivat haastaa valtion linjaa.

– Kansanedustaja Sheikki Laakso väläytti joulun alla potkuja apulaisoikeuskanslerille, jonka näkemys itärajan sulkemisen juridisista ongelmista ei perussuomalaisia miellyttänyt. Elinkeinoministeri Wille Rydman on todennut ammattiyhdistysliikkeestä, että ”Hakaniemen ay-mafiaa ei kiinnosta työpaikkojen säilyminen Suomessa”.

Saarikko huomauttaa myös, että perussuomalaisten puoluesihteeri Harri Vuorenpää on MTV-uutisten mukaan perustellut ja oikeuttanut puolueväelleen osoitetussa jäsenkirjeessä sosiaaliturvan lapsiperheisiin kohdistuvia leikkauksia sillä, että ne osuvat myös maahanmuuttajiin.

– Tuoreimpana puolueen varapuheenjohtaja Mauri Peltokangas on toteuttanut näyttävän eron evankelis-luterilaisesta kirkosta ja kuvailee kirkkoa lipereihin sonnustautuneiden sateenkaarivasemmistolaisten ketkujen yhteisöksi.

Saarikko nostaa esiin myös, että puheenjohtaja Riikka Purra määritteli perussuomalaisten puoluekokouksessa viime syksynä pohjoismaisen yhteiskuntamallin ytimeen kuuluvan solidaarisuuden vasemmistolaiseksi.

Saarikon mukaan Purra arveli puheessaan, ettei veronmaksaja halua tasata tuloeroja ihmisten välillä omalla korkealla verotuksellaan – eli vannoi fiskaalikonservatismin nimiin ja haluaa valtion keskittyvän vain välttämättömiin asioihin.

– Puheenvuorollaan hän mielestäni tarkoitti sitä, että hyvinvointiyhteiskunnan perusajatus heikomman kannattelusta on tullut tiensä päähän. Eikä vain rahan vuoksi. Kova näkemys yhteiskuntamme sairaiden, vanhusten ja vammaisten kannalta. Kaikki sosiaaliturvaa tarvitsevat kun eivät ole kadulla makaavia ideologisesti työttömiä tai maahanmuuttajia.

Annika Saarikon mukaan perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra vannoo fiskaalikonservatismin nimiin. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Saarikko sanoo koostaneensa viime kuukausien perussuomalaisten ”lasautukset” yhteen siksi, että siitä, mitä taustalla oikeasti on tapahtumassa, on käyty aivan liian vähän keskustelua.

Perussuomalaisissa puheenvuoroissa käytetään Saarikon mukaan tietoisesti punaista ja vihreää tussia.

– Kirkko ja valtio, tiedeyhteisöstä puhumattakaan ovat siis vain vasemmistolaista tai woke-henkistä tuuleen huutelua.

Saarikon mukaan instituutioiden ja avoimen yhteiskunnan puolustaminen, sivistynyt tapa keskustella ja rohkeus nähdä maailman muutos ei ole wokea tai vasemmistolaista.

– Se ei ole hyssyttelyä. Ei ole noloa puolustaa yhteiskunnan peruspilareita. Minulle se on keskustalaisuutta ja vielä enemmän suomalaisuutta. Isänmaallisuutta, jota kehtaan ja haluan puolustaa.

Saarikko muistuttaa, että paitsi ihmiset, myös rakentamamme instituutiot muodostavat demokratian.

– Oikeusvaltio on niin hieno asia, että sitä ei kannata vaurioittaa edes puolihuolimattomasti, keskustajohtaja opastaa.

Lue myös

Synkkä arvio: Sota on Kremlin elinehto

Venäjä ei ole valmis sopimaan rauhansopimusta, sillä Vladimir Putinin hallinto ei ole valmis...
17.5.2025 21:03

Historia | Konkurssi kaatoi perussuomalaisten edeltäjän 30 vuotta sitten – oppi-isän kanssa oli kahnausta monella tasolla

Suomen Maaseudun Puolue onnistui tekemään kovat tulokset vuosien 1970, 1972 ja 1983 vaaleissa, mutta kuihtui lopulta pois puoluekartalta
17.5.2025 19:00

Tuulivoimaloiden lapoihin kuolee 4–6 merikotkaemoa vuosittain

4–6 aikuista, pesimäikäistä merikotkaa kuolee vuosittain tuulivoimaloiden lapoihin, Turun yliopiston tutkimus kertoo. Määrä perustuu...
17.5.2025 18:36

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Entisen FBI-pomon somepostaus järkyttää – ”Hänet pitäisi panna vankilaan”
Uutiset | 16.5.2025 21:29
Kaksi helikopteria törmäsi toisiinsa Eurassa – Kopterit löydetty
Uutiset | 17.5.2025 13:51
Sotahaukat Putinille: Taistelun on jatkuttava
Uutiset | 16.5.2025 21:48
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Turkin neuvotteluilta ei odoteta suuria – Trumpilta Putin-lausunto: ”Piditte siitä tai ette”
Uutiset | 16.5.2025 9:45
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Tuttu kasvi on nyt erityisen kovassa huudossa, paljastaa Prisma – ”Sopii monenlaiseen pihaan”
Uutiset | 16.5.2025 21:44
Tämä on Trumpin massiivisen sotilasparaatin hintalappu
Uutiset | 16.5.2025 21:44
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51

Uusimmat

Synkkä arvio: Sota on Kremlin elinehto
Uutiset | 17.5.2025 21:03
Historia | Konkurssi kaatoi perussuomalaisten edeltäjän 30 vuotta sitten – oppi-isän kanssa oli kahnausta monella tasolla
Uutiset | 17.5.2025 19:00
Tuulivoimaloiden lapoihin kuolee 4–6 merikotkaemoa vuosittain
Uutiset | 17.5.2025 18:36
Tarinat | Bara bada bastu – Yhdessä saunomisesta tuli tänä keväänä suoranainen hitti
Tarinat | 17.5.2025 17:55
Adlercreutz hakee jatkokautta RKP:n puheenjohtajana
Uutiset | 17.5.2025 17:04
Hamas: Dohassa on alkanut uusi neuvottelukierros Gazan sodan lopettamiseksi
Uutiset | 17.5.2025 16:57
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Vaalitemppu, sanoo tutkija Romanian vaalien ennakkosuosikin ilmoituksesta
Uutiset | 17.5.2025 16:06
Sofia Virta: Suomen pitää irtautua Israel-riippuvuuksista – ”Ei ole mitään, mikä oikeuttaisi hiljaisuuden”
Uutiset | 17.5.2025 15:55
Professori: Israel selvästi aikoo jäädä Gazaan pidemmäksi aikaa – Ja haluaa palestiinalaisten lähtevän pois
Uutiset | 17.5.2025 15:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 19:00
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Synkkä arvio: Sota on Kremlin elinehto
Uutiset | 17.5.2025 21:03
Historia | Konkurssi kaatoi perussuomalaisten edeltäjän 30 vuotta sitten – oppi-isän kanssa oli kahnausta monella tasolla
Uutiset | 17.5.2025 19:00
Tuulivoimaloiden lapoihin kuolee 4–6 merikotkaemoa vuosittain
Uutiset | 17.5.2025 18:36
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Haastavina aikoina päättäjiksi haluttiin naisia
Mielipide | 16.5.2025 14:31
Lukijalta: Yltiöidealismia vai kansallissankaruutta diktatorisessa maassa?
Mielipide | 16.5.2025 12:54
Lukijalta: Hallituspolitiikan äärevyyksistä on päästävä eroon!
Mielipide | 16.5.2025 12:53
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: Metsänomistajien on kannettava vastuunsa
Mielipide | 12.5.2025 15:12
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16
Lukijalta: Ei ole enää lottovoitto olla suomalainen
Mielipide | 13.5.2025 15:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste