Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Hallitusohjelmassa pyritään mahdollistamaan alkoholin verkkokauppa. (Kuva: Martti Kainulainen / Lehtikuva)

Miten asiakkaan humalatilaa ja ikärajoja valvottaisiin alkoholin kotiinkuljetuksessa? Näin vastataan Valvirasta

Osaston johtaja Jussi Holmalahti Valvirasta näkee, että kuljetusyrityksen puolelta tapahtuva omavalvonta olisi avainasemassa.
Suomenmaa – STT / Tapio Pellinen 26.2.2024 9:00, muokattu 26.2.2024 9:59
a– a+
Politiikka

Jos hallituksen kaavailut alkoholijuomien kotiinkuljetuksen sallimisesta toteutuvat, kuljetuksia tekevät lähetit joutuvat kovan paikan eteen. Heidän vastuulleen nimittäin tulisi tarkistaa, onko alkoholin vastaanottaja riittävän ikäinen ja riittävän selvin päin, ja tarvittaessa kieltäytyä luovuttamasta lähetystä.

Alkoholipolitiikasta vastaava sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) on aiemmin sanonut, että kotiinkuljetuksissakaan alkoholijuomia ei saisi luovuttaa alaikäisille tai selvästi päihtyneille.

Mutta miten voitaisiin valvoa, että näin tosiaan ei käy? Yksin vieraassa paikassa liikkeellä olevalla lähetillä voi olla korkea kynnys sanoa humaltuneelle asiakkaalle, ettei tämä saakaan kaipaamiaan juomia.

Alkoholiasioiden lupia ja valvontaa käsittelevän Valviran osaston johtaja Jussi Holmalahti kertoo, että koska hallituksen esitys on vasta valmistelussa, valvonnan käytännön ongelmia ja niiden ratkaisuja on vaikea pohtia kovin tarkkaan vielä tässä vaiheessa. Hänen mukaansa ikärajojen tarkistamista pystyy valvomaan esimerkiksi sallimalla viranomaisille koeostot, joiden avulla tarkistuksia voi testata.

Koeostoilla ei kuitenkaan oikein voi valvoa sitä, otetaanko vastaanottajan päihtymystila riittävästi huomioon.

– Pidän ehkä vähän ongelmana, että viranomainen esittäisi humalaista ja katsoisi, miten kuljettaja toimii siinä tilanteessa, hän sanoo.

Holmalahden mielestä valvonnan keinot eivät täysin riitä ratkaisemaan päihtyneille myynnin ongelmaa. Sitä tulee jo nyt esiin kaupan kassoilla ja ravintoloissa ja tulisi varmasti myös tällaisessa kotiintoimituksessa, mutta vielä vaikeammin ratkaistavana. Valvontaviranomaisen keinoista tärkein olisi hänen mukaansa kuljetuksia tekevän yrityksen puolelta lähtevä omavalvonta.

– Nimenomaan siitä ajatuksesta meillä (Valvirassa) on lähdetty, että se (alkoholin kotiinkuljettaminen) olisi luvanvaraista toimintaa. Yrityksen pitäisi esittää luvanhakuvaiheessa suunnitelma, miten se varmistaa lainmukaisen toiminnan, ja sen pitäisi myös luvan saadakseen täyttää tietyt luotettavuutta koskevat edellytykset. Ei lähdetä siitä, että vastuu jäisi vain kuljettajalle, vaan että yrityksen tuki olisi siinä takana, hän kertoo.

Jos sääntöjä rikottaisiin, tietoa siitä tulisi valvontaviranomaisille myös muualta kuin oman valvonnan kautta, Holmalahti kertoo. Havaintoja mahdollisista rikkomuksista voi tulla esimerkiksi kansalaisilta tai poliiseilta.

Sen sijaan yksi vaikea keskustelu, jonka alkoholin kotiinkuljetuksen salliminen pakottaisi käymään, koskee Holmalahden mukaan ulkomaisia toimijoita. Miten niiden kanssa toimitaan, jos suomalaiset alkoholia kotiinkuljettavat yritykset olisivat lupa- tai ilmoitusjärjestelmän piirissä?

– Tämä on laaja kokonaisuus, jota ei ihan yksin pystytä yksittäisenä asiana pistämään kasaan. Pelikenttä on suhteellisen avoin.

Holmalahden mukaan Valvirassa olisi toivottu, että alkoholipolitiikkaa olisi muutettu kokonaisuudistuksen kautta eikä nykyisenkaltaisina pieninä siruina.

Eduskunnassa on nyt käsittelyssä esitys enintään 8-prosenttisten alkoholijuomien tuomisesta ruokakauppoihin, ja hallitusohjelmaan on kirjattu pyrkimyksiä selkeyttää alkoholin etäostamista muista maista, mahdollistaa pienpanimoille ja -tislaamoille sekä viinitiloille niiden tuotteiden myynti valmistuspaikoilta ja mahdollistaa alkoholin verkkokauppa.

Lisäksi hallitus aikoo toteuttaa selvitykset viinien myynnin vapauttamisesta ja alkoholipolitiikan sääntelyn siirtämisestä sosiaali- ja terveysministeriöstä työ- ja elinkeinoministeriöön.

– Eli tehdään tällaisia pieniä pirstaleita ja niiden kokonaisvaikutusten arviointi jää tietyllä tapaa hämäräksi, eli miten ne kaikki sopivat siihen koko kuvaan. Varsinkin kun ollaan vaikeassa EU-kontekstiin liittyvässä asemassa, kun asia liittyy (Alkon) monopoliin ja säädeltyyn elinkeinoon, Holmalahti sanoo.

Lue myös

Harri Broman aikoo "painaa päälle", jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi, että puolue toivoi laajempaa itäisen Suomen erityistalousaluetta.
23.11.2025 13:42

Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio

Keskustan Lappeenrannassa viikonloppuna koolla ollut puoluevaltuusto toi vahvasti julki huolensa sosiaali- ja terveyspalvelujen...
23.11.2025 12:51

Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja

Viime vaaleja ennen ministeriöllä oli takataskussa monia käyttämättömiä sopeutustoimia, mutta nyt tilanne on toinen.
23.11.2025 10:01

Aihetunnisteet

alkoholi kotiinkuljetus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille
Uutiset | 23.11.2025 9:48
Työnantajajärjestö haluaa eduskunnan muuttavan hoitajamitoituslakia – Krista Kiurukin näkee esityksessä ongelmia
Uutiset | 23.11.2025 9:00
Ilmatieteen laitos varoittaa liukkaudesta – maan keskiosissa aamulenkille lähdettävä varovasti
Uutiset | 23.11.2025 8:20
Suomi nousi maailman houkuttelevimmaksi kaivosalan investointikohteeksi
Uutiset | 23.11.2025 8:01
Keskustelut Yhdysvaltojen Ukrainan-rauhansuunnitelmasta alkaneet Genevessä
Uutiset | 23.11.2025 2:01
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Trump: Suunnitelma sodan päättämiseksi ei ole viimeinen tarjous Ukrainalle
Uutiset | 22.11.2025 21:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste