Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kuluttajien ja yritysten luottamus heikkeni – usko Suomen talouteen on nyt hyvin matalalla tasolla

27.3.2026 8:45
Lue lisää 
Blogi: Sallamaarit Markkanen
Sallamaarit Markkanen:

Kuinka suurin kuntajoukkue hyödyntää potentiaalinsa?

6.8.2021 11:11, muokattu 4.11.2021 14:04
a– a+
Blogi

Kuntakentän arki järjestäytyy parhaillaan uuteen kauteen. Vaaleissa keskustalla rytisi valtakunnallisesti, mutta puolueena olemme määrällisesti edelleen maan vahvin joukkue. Kysymys kuulukin, kuinka tuo vahvuus hyödynnetään paremmin tulevaisuudessa? 

Olen toiminut keskustalaisena kuntapäättäjänä sekä puolueen ja sen nuorisojärjestön eri vaikuttajapaikoilla ja -foorumeilla vuodesta 2009 alkaen.

Reilun vuosikymmenen kokemuksella totean, että puolueena emme hyödynnä sitä kuntavaikuttajien valtaisaa voimaa, joka puolueen piirissä halki Suomen vaikuttaa.

Asiaa tarkasteltaessa kuntatasolta käsin valtuutettujen näkökulmasta, on puolueen rooli lähes olematon: toimimme valtuustoryhminä enemmänkin itsenäisinä, paikallisina solukkoina, emme osana valtakunnan läpileikkaavaa puoluetyötä. 

Kunnallisjärjestöt yhdessä valtuustoryhmien kanssa johtavat kuntatason työtä alueellaan.

Kuitenkin puolueen politiikkaa tulisi toteuttaa läpileikkaavammin halki koko puolueen järjestötasojen. En tarkoita keskusjohtoista käskyttämistä paikallisiin kysymyksiin, vaan yhtenäisempää keskustalaista politiikantekoa ja järjestötyön uutta otetta.

Uuden kuntavaalikauden käynnistyessä, uusien päättäjien aloittaessa, kuntakenttää voimakkaasti muokkaavien ja haastavien kysymysten edessä vertaistuelle ja vuoropuhelulle on aidosti kysyntää.

Edessämme on historiallinen vaihe, kun sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistus astuu voimaan kesken kauden: me kuntapäättäjät olemme luomassa kunnat kuin uudestaan. 

Keskusta istuu maan hallituksessa, olemme vahva kuntapuolue ja kunnat ovat meille tärkeä vaikuttamisväylä.

Kuntapäättäjien verkoston luomiselle ja koordinoinnille, aktivoitumiselle kuntien yhteisissä kysymyksissä on tarve. 

Valtakunnantason tavoitteet, ajatukset ja visiot olisi pystyttävä tarjoamaan selkeämmin käytännön työkaluina, kannustuksena ja konkreettisina esityksinä kentälle. Kuntapäättäjien verkoston luomiselle ja koordinoinnille, aktivoitumiselle kuntien yhteisissä kysymyksissä on tarve. 

Esimerkiksi viime kuntavaalikauden aikana Juha Sipilän hallitus teki periaatepäätöksen, että valtion elintarvikehankinnoissa käytetään vain vastuullisesti tuotettuja tuotteita. Vastuullisuus mahdollistaa suomalaisen ruoan määrän kasvun hankintoja tehtäessä.

Periaatepäätöksen tueksi Motiva laati oppaan vastuullisiin elintarvikehankintoihin, joka sisälsi julkiselle sektorille, päättäjille ja virkamiehille, konkreettisia laatukriteereitä hankintojen toteuttamiseen.

Opas toimitettiin ministeri Jari Lepän toimesta jokaiselle kuntapäättäjälle.

Laajamittainen paikallistason järjestäytyminen puolueelle tärkeän asian kohdalla jäi kuitenkin puolitiehen: joukkuetyönä toteutettavat tempaukset, kuten valtuustoaloitteet ja poliittiset avaukset, jäivät tekemättä. 

Järjestömme tilasta ja asemasta on puhuttu pitkään: uudistamisen ja uusien toimintojen luomisen tarve on ilmeinen.

Ajattelisin, että ensitöikseen keskustalaisten valtuustoryhmien puheenjohtajat voisi liittää yhteen puoluetoimiston organisoimalle foorumille, jolloin viesti kulkisi luontevaa väylää pitkin sekä puolueen että valtuustoryhmien välillä.

Käynnistyvä uusi kausi mahdollistaa paljon. 

Sallamaarit Markkanen Sallamaarit Markkanen on kuopiolainen keskustalainen, vaikuttajaviestinnän asiantuntija ja Kuopion kaupunginhallituksen jäsen.

Lue myös

Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Keskustan järjestötoiminnan strategiaprosessi käynnistyi: löydetäänkö vuodessa polku torikahveista tähän päivään?

Keskustassa käynnistyi nyt keväällä vuodenmittainen järjestötoiminnan uudistamisprosessi. Tavoitteena on rakentaa strategia, joka auttaa...
8.5.2023 13:36
Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Tarvitsemme uuden sukupolven poliitikoita

Viime vuodet olemme istuneet yhteiskunnallisessa vuoristoradassa. Kriisit, kuohut ja mullistukset ovat hallinneet yhteiskunnallista agendaamme...
14.11.2022 14:29
Blogi
Sallamaarit Markkanen:

Minne me menemme keskusta?

Seuraaviin eduskuntavaaleihin on aikaa reilu seitsemän kuukautta.  Kesäkuun puoluekokouksessa nostattelimme henkeä kohti vaaleja: työtä...
19.8.2022 12:53

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Suomeen tarvitaan lisää luottamusta
Blogi | 27.3.2026 12:21
Jaakko Mäki-Petäjä:
Onko politiikka muuttunut ja voiko se edes muuttua?
Blogi | 27.3.2026 10:47
Mauri Pekkarinen:
Autokratian kasvava varjo on haaste Suomelle
Blogi | 27.3.2026 8:40
Timo Kaunisto:
Naispappeus – keskustanaisten suuri saavutus
Blogi | 25.3.2026 13:04
Vesa Kallio:
Pahantekijä ei ole koskaan oikeassa
Blogi | 23.3.2026 16:34
Näytä lisää

Uusimmat

Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Rubio: Yhdysvallat lopettanee Iran-operaationsa lähiviikkoina
Uutiset | 27.3.2026 19:30
G7:n ulkoministerit vaativat loppua hyökkäyksille siviilejä vastaan Lähi-idässä
Uutiset | 27.3.2026 18:34
Asiantuntijat: Näyttävien satamaiskujen vahingot Venäjän öljynviennille jäänevät rajallisiksi
Uutiset | 27.3.2026 17:32
Inarissa helikopteri putosi järven jäälle – kyydissä suomalaisia
Uutiset | 27.3.2026 17:28
Miesten pitkät hiukset sallitaan intissä, mutta tukka ei saa edelleenkään hulmuta
Uutiset | 27.3.2026 16:10
Old El Paso -tortilloja vedetään pois myynnistä
Uutiset | 27.3.2026 15:59
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kreml: Tiedot Venäjän droonilähetyksestä Iranille ovat valheita
Uutiset | 26.3.2026 13:02
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Peskov: Älkää uskoko puheita droonilähetyksestä Iranille, media levittää valheita
Uutiset | 26.3.2026 16:38
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen