Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Lapsilisät

Ex-ministeri tyrmää lapsilisäesityksen – ”Vaikka ei ollut jakovaraa, ajateltiin, että tämän vaikutuksesta tulevaisuudessa syntyy jakovaraa”

27.10.2026 15:02
Lue lisää 
Pääkirjoitus
Vaikka puolueissa oltaisiin sitä mieltä, että nyt eivät kansalaiset tiedä asioita, heidän vastauksensa ovat aitoja ja oikeita. Ne perustuvat niihin käsityksiin, joita ihmisillä on. Jos käsitykset ovat vääriä, vika ei ole kansalaisten. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Kyselytutkimus antaa huutia puolueille ja niiden toimintatavoille

Suomenmaa 8.8.2020 4:00, muokattu 7.8.2020 9:54
a– a+
Pääkirjoitus

Yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että puolueet ovat etääntyneet kansalaisista ja heidän tarpeistaan (57 prosenttia) ja että puolueiden toimintatavat ovat vanhakantaisia (53 prosenttia).

Vastanneista 67 vaati arveli, että puolueiden tulisi parantaa yhteydenpitoa kannattajiin ja vahvistaa keskustelua kansalaisten kanssa.

Tällaisia tietoja käy ilmi kyselytutkimuksesta – jälleen kerran. Tutkimuksen tilasi tällä kertaa Sitra ja teki TNS Kantar Oy. Siihen haastateltiin 3832 suomalaista huhti-toukokuussa.

Kysymyksissä ja tuloksissa paljon mielenkiintoista. Puolueisiin ei luoteta, niihin liitetään negatiivisia luonnehdintoja, ja niiltä odotettaisiin enemmän. Sitäkin kysyttiin, mikä lisäisi halua osallistua puolueiden toimintaan. Vastausvaihtoehtoja on pitkä rivi.

Kannattaa tutustua.

Vastauksia on tosin helppo kritisoida. Niitä voi väittää epäjohdonmukaisiksi ja tietämättömyydestäkin johtuviksi.

Voi vaikka kysyä, miten tasavallan presidentti voi olla kansalaisten mielestä kaikkein luotettavin taho ja puolueet epäluotettavin, kun nykyinen presidenttikin oli seitsemän vuotta puoluejohtajana ja vielä pidempään puoluepoliitikkona.

Virkako miehen luotettavaksi teki?

Tai voi ihmetellä, miksi kansalaiset eivät sitten tule mukaan arvostelemiensa puolueiden toimintaan ja pyri muuttamaan niitä, vaan ilmoittavat, että ”minulla on paljon muuta parempaa tekemistä”.

Vastaan väittäminen on tuskin kuitenkaan paras suhtautumistapa – etenkin, kun ongelma ei ole uusi. Pikemminkin se vain pahenee.

Vaikka puolueissa oltaisiin sitä mieltä, että kansalaiset eivät tiedä asioita, ihmisten vastaukset ovat aitoja ja oikeita. Ne perustuvat niihin käsityksiin, joita ihmisillä on. Jos käsitykset ovat vääriä, vika ei ole kansalaisten.

Olisikin otettava onkeen ja kysyttävä – mieluiten yhdessä – miten puolueet ja poliittinen järjestelmämme pelastetaan.

Emme kaikki mahdu torille pitämään huutoäänestyksiä. Meidän on valittava edustajamme, jotka päättävät puolestamme. Siinä tarvitaan puolueita, keskustaakin.

KYSELYSSÄ on niputettu kaikki puolueet yhdeksi. Taitaa olla kuitenkin turha kuvitella, että keskusta olisi jotenkin muita parempi. Viime aikojen menestys kertoo pikemminkin jostain ihan muusta.

Keskustaväki voisikin esittää kysymykset ja vastausvaihtoehdot myös itselleen. Ne voisivat olla herkullinen tupailtojen ja muidenkin pohdintojen aihe.

Mutta jotta kyselytulosten ruotimisesta olisi jotain kehittävää iloa, asenteen pitää olla oikea. Muutosvastarinta ja ei-sanat on nakattava nurkkaan. Puolueissa ja niiden toiminnoissa tarvitaan melkein vallankumous.

Kyselyn kertoman kritiikin kun näkee jokainen rehellinen järjestöihminenkin ihan itse. Ihmisten sitoutunut kiinnostus politiikkaan vähenee. Toiminta on aneemista. Puolue ei kiinnosta.

Ajattelevien kansalaisten yhteinen huoli on kuitenkin kansanvallasta, demokratiasta. Suomalaisiakin on pitkästi yli viisi miljoonaa. Emme kaikki mahdu torille pitämään huutoäänestyksiä. Meidän on valittava edustajamme, jotka päättävät puolestamme.

Siinä tarvitaan puolueita, keskustaakin.

KUIN kansalaiskritiikin vahvistukseksi juuri ilmestyneessä elokuun Suomenmaassa keskustaväenkin hyvin tietämä vuorineuvos Reijo Karhinen luki omat madonlukunsa:

”Lukeudun niihin, joita puolueet eivät puhuttele. Ne ovat jääneet organisaatioina sellaiseen Suomeen, jota ei enää ole.”

Puolueet ovat Karhisen mielestä ”auttamattoman hitaita”, ja niitä vaivaa rohkeuden puute:

”Korporaatioiden kuuntelemisen sijaan puolueiden pitäisi houkutella ihmisiä mukaan päätöksentekoon teknologian tarjoamien keinojen avulla”, Karhinen sanoo.

Herätys, puolueet! Herätys, keskusta!

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Kokonaisvastuu Suomen paralympiajoukkueesta siirtyy pois Olympiakomitealta
Uutiset | 27.10.2026 18:22
Valtonen: On tärkeää, että Pohjoismaat ja Eurooppa tukevat yhtenäisesti Ukrainaa ja lisäävät painetta Venäjälle
Uutiset | 27.10.2026 18:16
Toimittajia kohdeltiin kovakouraisesti Le Penin puolueen kokouksessa – Mediat vaativat nyt työrauhaa
Uutiset | 27.10.2026 17:41
Latinoäänestäjät pettyivät nyt Trumpiin – ”Kumpikaan puolue ei pysty esittämään uskottavaa visiota”
Uutiset | 27.10.2026 17:34

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Suomi ja Japani allekirjoittivat uuden puolustusalan sopimuksen
Uutiset | 26.10.2026 9:05
Raportti: Tässä ovat Ukrainan sodan opit varautumisen kannalta
Uutiset | 27.10.2026 0:01
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Stubb ja Norjan Støre puhuivat Putinin kanssa: ”Keskustelu oli suora ja asiallinen”
Uutiset | 27.10.2026 11:46
Putinille myötämielinen presidentti voitti niukasti Bulgarian vaalien ensimmäisen kierroksen
Uutiset | 26.10.2026 13:19
Ärähdys VM:lle: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava
Uutiset | 26.10.2026 16:40
Vaaleissa tyrmätyltä serbijohtajalta harhainen vuodatus
Uutiset | 27.10.2026 10:38
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Kokonaisvastuu Suomen paralympiajoukkueesta siirtyy pois Olympiakomitealta
Uutiset | 27.10.2026 18:22
Valtonen: On tärkeää, että Pohjoismaat ja Eurooppa tukevat yhtenäisesti Ukrainaa ja lisäävät painetta Venäjälle
Uutiset | 27.10.2026 18:16
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perustuslain kiemurat
Mielipide | 27.10.2026 15:55
Lukijalta: Hyvinvointia arjessa
Mielipide | 26.10.2026 15:36
Lukijalta: Vapaaksi vahingollisista riippuvuuksista
Mielipide | 26.10.2026 13:22
Lukijalta: Ykseys – yhdessä päättämisen alkuperäinen ajatus
Mielipide | 26.10.2026 13:15
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata