Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mitä jos nuoret saisivat tehdä työtä, josta he voisivat nauttia? Työtä, johon he tuntisivat intoa ja syvää tunteen paloa. Uskoakseni heidän motivaationsa työntekoon olisi toisenlainen kuin se nyt on.
Herää kysymys, mikä on tämän päivän työnteon merkitys? Teemmekö töitä vain työn tekemisen vuoksi? Olen huomannut, että monet nuoret haluaisivat tehdä työtä joka on merkityksellistä.
Onko maailmamme rakennettu vain rahan ympärille? Onko tärkein motivaatio työn tekemiseen vain siitä saatava raha? Se ei uutta sukupolvea enää tyydytä.
Uuden sukupolven sanoma on selkeä, he haluavat olla luomassa uutta ja merkityksellistä maailmankuvaa, jossa tärkeintä on ihmisen, ympäristön ja eläinten kokonaisvaltainen hyvinvointi.
Myös taiteen eri muodot, innovaatiot ja keksinnöt ovat tulevaisuuden ratkaisuja uudenlaisen työnkuvan luomisessa. Antakaamme nuorillemme siihen mahdollisuus!
Birgitta Wulf
Salo
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/