Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Lentoliikenne

Tiesitkö, ettei Concorde ollut ensimmäinen yliääninen matkustajakone? – Neuvostoliitolla oli oma tuhoon tuomittu kilpailija

25.3.2023 22:15
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan Mirja Vehkaperä korostaa, että arktista aluetta on kehitettävä yhteistyössä asukkaiden kanssa ja ympäristön kestokyky huomioiden. (Kuva: Petra Pöyliö)

Keskustan Vehkaperä: Arktisen alueen kehittämisen on oltava kokonaisvaltaista

Susanna Luikku 30.6.2022 12:38, muokattu 30.6.2022 12:38
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Keskusta

EU:n alueiden komitean 150. täysistunto pidettiin 29.–30. kesäkuuta.  Oulun kaupunginhallituksen puheenjohtaja Mirja Vehkaperä (kesk.) on toiminut kuluvan vuoden ajan raportoijana ja esittelijänä Alueiden komitean lausunnossa EU:n arktista aluetta koskevasta strategiasta.

Lausunto hyväksyttiin komitean täysistunnossa Brysselissä keskiviikkona.

– Arktisen alueen kehittäminen on oltava kokonaisvaltaista, osallistavaa ja näkyvämmässä asemassa Euroopan tasolla. Arktisella alueella on mittavat luonnonvarat, osaava väestö ja paljon uusia työmahdollisuuksia.

– Tarvitsemme lisää vuoropuhelua sekä keskinäistä kunnioitusta alueen asukkaiden, päättäjien ja yritysten kanssa luolaksemme arktisen alueen kestävää kasvua, painottaa Vehkaperä. 

Arktinen alue on ollut jatkuvassa muutoksessa viime vuosikymmenten aikana johtuen ilmastonmuutoksen, kasvavan globaalin kiinnostuksen sekä pandemian vuoksi. Muutokset turvallisuuspoliittisessa tilanteessa ovat lisänneet sekä alueen strategista merkitystä että jännitteitä. lisääntymistä.

Yhä enemmän mielenkiintoa kohdistuu arktisen alueen luonnonvaroihin, erityisesti harvinaisiin mineraaleihin, joita tarvitaan uusien teknologioiden kehittämiseen vihreän siirtymän mahdollistamiseksi.

– Arktisen alueen luonnonvarat ovat tärkeässä roolissa, kun tavoitteena on edistää sähköistyvää yhteiskuntaa sekä vähentää EU:n geopoliittista riippuvuutta esimerkiksi Venäjästä ja Kiinasta. Alueen luonnonvaroja hyödynnettäessä on kuitenkin varmistettava toimien kestävyys, sanoo Mirja Vehkaperä.

EU-komissio antoi yhdessä unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan kanssa tiedonannon EU:n arktisesta politiikasta lokakuussa 2021.

EU:n arktista aluetta koskeva strategia määrittelee keskeiset tavoitteet siitä, miten unioni voi toimia vahvemmin rauhanomaisen, kestävän ja vauraan arktisen alueen hyväksi. EU pyrkii ratkaisemaan haasteet kestävällä tavalla ja yhteistyössä kumppaneidensa kanssa.

Lausunnossaan alueiden komitea toteaa, että arktinen on laaja ja monimuotoinen alue, jonka yksiselitteinen maantieteellinen rajaus on epäselvä.

Alueiden komitea korostaa, että arktisen alueen kestävä kehitys on varmistettava, mutta sen tulee perustua alueellisiin vahvuuksiin, paikkalähtöisyyteen sekä alueella asuvien ihmisten ja alkuperäiskansojen oikeuksien kunnioittamiseen. 

– Alueella asuvat ihmiset ovat selviytymiskykyisten yhteiskuntien keskeisin voimavara, ja väestökehitykseen sekä tulevaisuuden työvoimaan liittyviin haasteisiin on kiinnitettävä huomiota, korostaa Vehkaperä.

Ilmastonmuutos on suuri uhka arktiselle alueelle. Lausunnossaan Alueiden komitea kannustaa EU:ta ottamaan johtavan roolin arktisen alueen ilmastotoimissa, mutta korostaa, että on tärkeää puuttua ilmastonmuutokseen ja siihen sopeutumiseen laajasta näkökulmasta, osana alueen sosioekonomista kehitystä.

Arktisen alueen pitkän aikavälin ilmastopolitiikkojen on oltava taloudellisesti, sosiaalisesti ja alueellisesti oikeudenmukaisia, jotta niiden täytäntöönpano olisi tehokasta ja yleisesti hyväksyttävää.

Tämä tarkoittaa, että on tuettava niitä alueita, aloja ja työntekijöitä, joihin muutos vaikuttaa eniten.

– Arktisen alueen tapahtumat koskettavat koko maapalloa. Nyt käsillä olevassa murrostilanteessa on tärkeää yhdessä pohtia ja suunnitella, miten muutosta hillitään ja miten muutoksiin sopeudutaan.

– On kuitenkin tärkeää, että EU:n ohjelmien täytäntöönpanossa vaikkapa vihreän siirtymän vauhdittamiseksi otetaan huomioon arktisen alueen erityispiirteet. Esimerkkeinä mainittakoon talvimerenkulun erityisolosuhteet päästökaupan yhteydessä tai metsäpolitiikka, sanoo Vehkaperä.

Alueiden komitea korostaa Arktisen neuvoston pysyvää arvoa tärkeimpänä rauhanomaisen polaarisen yhteistyön muotona niin ihmisten kuin hallitusten välillä sekä vakauden lisääjänä ja toistaa tukensa tälle instituutiolle ja sen työn jatkumiselle.

Lausunnossa tuomitaan jyrkästi Venäjän sotilaallinen hyökkäys Ukrainaan ja ilmaistaan huoli sen arktiseen alueeseen kohdistuvista heijastusvaikutuksista

Komitea korostaa myös arktisen alueen kaupunkien roolia, koska ne ovat keskeisiä toimijoita kehityksessä ja muuttuvaan tilanteeseen sopeutumisessa.

– Myös arktinen kaupungistuu. On tärkeää, että EU:n komission työskentelee tiiviisti yhteistyössä kaupunkien kanssa. Arktisten kaupunginjohtajien foorumi (Arctic Mayors Forum), missä Oulukin on jäsen, tarjoaa hyvän kumppanin arktisen kaupunkipolitiikan luomiseen, kommentoi Mirja Vehkaperä.

Alueiden komitea kehottaa Euroopan komissiota perustamaan alueen sidosryhmiä edustavan neuvottelukunnan tukemaan ja seuraamaan EU:n arktisen politiikan toimeenpanoa.  Myös tavoitetta perustaa saamelaisten valtuuskunta Brysseliin tulee tukea.

Lue myös

EU seuraa osin huolestuneesti arktisen alueen turvallisuustilanteen kehittymistä – ilmastonmuutos nähdään kokonaisvaltaisimpana uhkana alueelle

Arktisen alueen öljyn, kaasun ja hiilen tulisi pysyä maan sisällä, vetoaa ympäristökomissaari
13.10.2021 16:01
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

alueiden komitea arktinen alue euroopan unioni keskusta Mirja Vehkaperä

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö, ettei Concorde ollut ensimmäinen yliääninen matkustajakone? – Neuvostoliitolla oli oma tuhoon tuomittu kilpailija
Uutiset | 25.3.2023 22:15
Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
Keskustavaikuttaja varoittaa puoluettaan neljän vuoden takaisesta kikkailusta, ”onpa maassa millainen hallituspula tahansa”
Uutiset | 24.3.2023 13:31
Vanhanen sen sanoi: Yksi koruton virke paljastaa Marinin mokan
Näkökulma | 24.3.2023 16:09
Ilmasotakoulun vääpelille kuusi vuotta vankeutta törkeistä rikoksista – säilytti kotonaan miljoonan euron amfetamiinierää
Uutiset | 24.3.2023 17:34
Keskusta nousee, Saarikko kannusti yleisöä Oulussa – ”Nyt painetaan ihan viimeiselle metrille asti”
Uutiset | 25.3.2023 11:54
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 26.3.2023 17:25
Floridalaisrehtori näytti oppilaille varoittamatta Michelangelon Daavid-patsaan – huoltaja valitti pornosta, rehtori joutui eroamaan
Uutiset | 25.3.2023 16:20
Keskustan Honkonen ällistyi perussuomalaisten Putkosen lausunnosta – ”Perussuomalaiset valmiita sinipunan pönkäpuolueeksi”
Uutiset | 26.3.2023 15:59
Kesoil-kansan aatokset tunteva Juha Rehula kampanjoi täysillä – Oman pojan kommentti ratkaisi ehdokkuuden
Uutiset | 26.3.2023 8:00
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Pahaenteinen arvio: Tämä maailmansodalla uhkaileva mies nousemassa Putinin vallanperijäksi
Uutiset | 24.3.2023 22:15
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän puolustusministeri käveli pois haastattelusta – Tämä kysymys oli liikaa
Uutiset | 23.3.2023 11:33
Keskustavaikuttaja varoittaa puoluettaan neljän vuoden takaisesta kikkailusta, ”onpa maassa millainen hallituspula tahansa”
Uutiset | 24.3.2023 13:31
Tiesitkö, ettei Concorde ollut ensimmäinen yliääninen matkustajakone? – Neuvostoliitolla oli oma tuhoon tuomittu kilpailija
Uutiset | 25.3.2023 22:15
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35
Venäjä toisti ”äärimmäisen tuskallisen” virheen ja menetti 130 tankkia
Uutiset | 3.3.2023 22:15
Tutkimus: Maapallon tuhoksi voisi koitua supermaapallon muodostuminen
Uutiset | 10.3.2023 22:00

Uusimmat

Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 26.3.2023 17:25
Keskustan Honkonen ällistyi perussuomalaisten Putkosen lausunnosta – ”Perussuomalaiset valmiita sinipunan pönkäpuolueeksi”
Uutiset | 26.3.2023 15:59
Ukrainan unkarilaiset ovat Orbanin ja Kiovan puristuksessa – Venäjää myötäilevän Unkarin johto on lietsonut entisestään epäilyjä unkarilaisvähemmistön lojaalisuudesta
Uutiset | 26.3.2023 13:59
Lintilä tukisi vihreää siirtymää erityistalousaluein
Uutiset | 26.3.2023 13:48
Ben Zyskowiczin kimppuun hyökännyt mies on kuulusteltu ja pidätetty
Uutiset | 26.3.2023 12:22
Suuroperaatio Ukrainan auttamiseksi kuljettaa tuhatmäärin vammautuneita potilaita ympäri Eurooppaa ja toimittaa sairaalatarvikkeita keskelle hyökkäyssodan tuhoja
Uutiset | 26.3.2023 11:00
Sotilasasiantuntija pitää Venäjän ilmoitusta ydinasesijoituksista odotettuna – ”Viimeinen kortti, joka Venäjällä on jäljellä lännen pelotteluun”
Uutiset | 26.3.2023 10:24
Supon etsivän virkarikostutkinta johti poliisit sattumalta tuhansien Puolustusvoimien arkojen papereiden luo – espoolaismieheltä löytyi myös salaisia ydinturvallisuuspapereita
Uutiset | 26.3.2023 9:00
Kesoil-kansan aatokset tunteva Juha Rehula kampanjoi täysillä – Oman pojan kommentti ratkaisi ehdokkuuden
Uutiset | 26.3.2023 8:00
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

”Näistä oman asian huutajistako pitää tosiaan valita maalle seuraava pääministeri”, äimistellään jo mediassakin
Pääkirjoitus | 24.3.2023 21:00
Hornet-sooloilu horjuttaa luottamusta pääministerin harkintakykyyn
Pääkirjoitus | 23.3.2023 21:00
Keskusta sai lisää virtaa vaalityöhön uusimmasta gallupista
Pääkirjoitus | 22.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

SDP, perussuomalaiset ja kokoomus eivät sovi yksikään toisilleen – tarkoittaako strateginen äänestäminen sittenkin keskustan äänestämistä?
Näkökulma | 24.3.2023 7:00
Keskustaministeri tyrmää Purran kulttuuripuheet – ”Näin vähän perussuomalaiset ymmärtävät suomalaisuutta”
Uutiset | 23.3.2023 16:35
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukrainan armeijan komentaja ennustaa: Venäjän katse kääntyy Baltiaan
Uutiset | 26.3.2023 21:00
Saarikko lämäisi kiakon Marinin verkkoon tämän kotikentällä – pääministerin hornet-horinat ovat keskustajohtajan mukaan ”kupru” Ukrainan asiassa
Uutiset | 26.3.2023 17:25
Keskustan Honkonen ällistyi perussuomalaisten Putkosen lausunnosta – ”Perussuomalaiset valmiita sinipunan pönkäpuolueeksi”
Uutiset | 26.3.2023 15:59
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Tulihan se sieltä – maastohiihdossa astuu voimaan täyskielto, jota on puuhasteltu vuosia
Uutiset | 22.3.2023 19:22
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hyvä ikäihmisten hoiva on ihmisoikeus – yhteisöllisestä asumisesta ratkaisuja
Mielipide | 25.3.2023 12:39
Jokaisesta suomalaisesta yrittäjä
Mielipide | 24.3.2023 8:42
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Suomi on metsien suurvalta
Mielipide | 23.3.2023 8:55
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50
Suurvaltaideoista kohtuullisuuteen – kuunnellaan kenttää
Mielipide | 23.3.2023 8:58
Suomi on metsien suurvalta
Mielipide | 23.3.2023 8:55
Kouluissa pitää olla oppimisrauha
Mielipide | 22.3.2023 9:18

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsingin Keskustan valtuustoryhmä: Matokallion metsän ja kallioiden kohtalo on kiinni poliittisesta tahdosta
Keskusta | 26.3.2023 15:38
Kesoil-kansan aatokset tunteva Juha Rehula kampanjoi täysillä – Oman pojan kommentti ratkaisi ehdokkuuden
Uutiset | 26.3.2023 8:00
Keskusta nousee, Saarikko kannusti yleisöä Oulussa – ”Nyt painetaan ihan viimeiselle metrille asti”
Uutiset | 25.3.2023 11:54
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskusta nousee, Saarikko kannusti yleisöä Oulussa – ”Nyt painetaan ihan viimeiselle metrille asti”
Uutiset | 25.3.2023 11:54
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)