Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne "aparaateilla"
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan keskustalaisten jäsenten mukaan hallituksen pyrkimys lisätä teknologiaa vanhustenhoidossa vaikuttaa olevan vain silmänkääntötemppu uusille sote-säästöille.
Orpon hallituksen ikäihmisten hoivaan liittyvä teknologialakiesitys lähetettiin torstaina eduskunnan perustuslakivaliokuntaan.
Kansanedustajat Hanna-Leena Mattila, Hilkka Kemppi ja Markku Siponen sanovat yhteisessä tiedotteessaan, että keskusta suhtautuu teknologian hyödyntämiseen ikäihmisten hoidossa myönteisesti silloin, kun se vapauttaa hoitajille aikaa rutiiniluontoisista paperitöistä vanhusten kasvokkain kohtaamiseen.
Mattilan mukaan hallitus on kuitenkin valinnut linjan, jossa hyvinvointialueilta viedään rahat ja hoitajat, ja niiden tilalle ikäihmisten koteihin tuodaan erilaisia ”aparaatteja”.
– Sellaista vanhuuttako me haluamme ikääntyneille, että kamerat valvovat ja robotit pitävät seuraa? Ei kiitos, Mattila paaluttaa tiedotteessa.
Keskustakolmikon mukaan hallituksen esittämät sosiaalihuoltolain muutokset eivät tosiasiallisesti lisää teknologian käyttöä.
Hallituksen esityksen sivulla 54 todetaan, että esityksen säästöpotentiaali on laskettu jo käytössä olevan teknologian pohjalta eikä lisäinvestointien tarvetta juuri ole. Keskustalaisten mukaan hallitus siis esittää 34,7 miljoonan euron leikkausta ikäihmisten hoivaan ilman, että mitään teknologiaa lisätään.
– Kuka vielä kehtaa sanoa, että sotesta ei leikata, kun siitä on taas uutta todistetta mustaa valkoisella, Kemppi puhisee.
– Hallituksen teknologiapuhe on vain silmänkääntötemppu soten lisäleikkauksille. Itse teknologiaa hoivassa tervehdin ilolla, mutta nyt ei ole kyse siitä muualla kuin juhlapuheissa, hän jatkaa.
Siponen huomauttaa, että paljon palveluita tarvitsevien yli 85-vuotiaiden määrä on lähes kaksinkertaistumassa 2040-luvulle tultaessa.
Samaan aikaan sote-alalta eläköityy ennätyksellinen määrä ammattilaisia.
– Hallituksen teknologialakiesitys ei tuota sille arvioituja säästöjä, se ei lisää kannusteita teknologisten ratkaisujen kehittämiseen ikäihmisten palveluihin eikä se myöskään vastaa suomalaista yhteiskuntaa koettelevaan palvelutarpeen kasvuun, Siponen summaa.