Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta

2.4.2026 8:50
Lue lisää 
Ilmastopaneeli
Kotimaisten metsähakkuiden lisäämistä nykytasosta ei voida perustella ilmastosyillä, sanoo Suomen ilmastopaneeli tuoreessa raportissaan. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Ilmastopaneeli: Hakkuiden lisäämistä ei voida perustella ilmastosyillä – "Puusta tulee olemaan kilpailua"

STT - Eetu Halonen 12.5.2022 2:00, muokattu 11.5.2022 21:01
a– a+
Ilmastopaneeli

Kotimaisten metsähakkuiden lisäämistä nykytasosta ei voida perustella ilmastosyillä, sanoo Suomen ilmastopaneeli tuoreessa raportissaan.

Paneelin mukaan hakkuiden lisääminen nykyisestä vähentäisi metsien hiilinielua tulevina vuosikymmeninä. Puutuotteiden ja puupolttoaineiden käytön lisääminen ei paneelin mukaan riitä korvaamaan lisähakkuiden aiheuttamia hiilinielumenetyksiä metsissä ainakaan 150 vuoteen.

Suomessa hakataan paneelin mukaan nykyisin noin 72 miljoonaa kuutiometriä runkopuuta vuodessa.

Raportissaan paneeli tutki, kuinka nykyiset, nykyistä pienemmät ja nykyistä suuremmat hakkuumäärät vaikuttavat metsien hiilinieluun yli sadan vuoden aikajänteellä. Tarkastelun tulos oli paneelin mukaan selvä.

–  Jos hakkuita kasvatetaan, hiilimenetys metsissä on suurempi kuin puutuotteilla saavutettu hiilihyöty, sanoo ilmastopaneelin jäsen, Suomen ympäristökeskuksen professori Jyri Seppälä.

Hänen mukaansa Suomessa on painetta kasvattaa hakkuiden määrää. Yksi syy tähän ovat Venäjän vastaiset talouspakotteet, joiden myötä puuntuonti idästä on tyrehtynyt.

–  Venäjältä tuotiin viime vuonna noin yhdeksän miljoonaa kuutiota puuta Suomeen. Jos se jää kokonaan pois, on selvää, että jostain pitäisi saada sama määrä tilalle tehtaillemme, Seppälä sanoo.

–  Osa tästä varmaan saadaan tuotua ulkomailta, mutta siellä ollaan vähän samassa tilanteessa kuin Suomessa. Puusta tulee olemaan kilpailua.

Lisäksi puun kysyntää on Suomessa lisäämässä Metsä Groupin uusi biotuotetehdas, jonka on määrä käynnistyä ensi vuonna Kemissä. Tehtaalle tullaan Seppälän arvion mukaan hankkimaan ensisijaisesti kotimaista puuta.

–  Kun vielä pitäisi vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä päästötavoitteiden mukaiseksi ja korvata Venäjältä tuotua energiaa, on painetta lisätä myös energiapuun käyttöä Suomessa, Seppälä toteaa.

Nykyisten puutuotteiden ja -polttoaineiden ilmastohyödyt ovat ilmastopaneelin mukaan vähäiset verrattuna lisähakkuiden myötä menetettyyn metsien hiilinieluun.

Vaikka puutuotteilla saadaan korvattua fossiilisia materiaaleja ja puutuotteet myös varastoivat hiiltä, ovat vältetyt päästöt niin pienet, etteivät ne riitä korvaamaan metsien hiilimenetyksiä, raportissa sanotaan.

–  Tällä haavaa noin viidennes Suomen ainespuusta päätyy pitkäikäisiin tuotteisiin. Niiden hiilisisällöstä puolet vapautuu 35 vuoden kuluessa, Seppälä sanoo.

–  Puutuotteiden ja -polttoaineiden korvaushyötyjen tulisi olla kolme–neljä kertaa nykyistä suuremmat, että niillä saataisiin kompensoitua hakkuiden hiiliero tilanteessa, jossa Suomessa hakattaisiin vuodessa selvästi enemmän metsää kuin nykyään.

Seppälän mukaan tulevaisuudessa puunkäytöllä pystytään korvaamaan yhä vähemmän fossiilista energiaa. Tämä johtuu siitä, että maailma on siirtymässä hiljalleen kokonaan pois fossiilisista energianlähteistä.

Ilmastopaneelin jäsenet sanovat, että he eivät aja hakkuiden lopettamista, vaan maltillisuutta hakkuisiin Suomessa. Paneeli kiinnittää raportissaan huomiota siihen, että aina kun metsää hakataan, hiilinielu pienenee.

Paneelin mukaan Suomessa tulisi ylipäätään vahvistaa maankäytön nettohiilinielua. Esimerkiksi turvemailla merkittäviin päästövähennyksiin on mahdollisuuksia, joita on toistaiseksi hyödynnetty vain vähän, raportissa sanotaan.

Lue myös

Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa

Vuoden 1976 euroviisut järjestettiin 3. huhtikuuta Alankomaiden Haagissa. Kisoista tulee huomenna perjantaina kuluneeksi...
2.4.2026 22:30

Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä

Kevät on edennyt vauhdilla, ja moni suuntaa mökille nauttimaan kauden ensimmäisistä vapaapäivistä. Vaikka kevätaurinko...
2.4.2026 22:02

Synkkä varoitus: "Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta"

Puolan pääministeri Donald Tusk varoittaa viidestä maailmanpolitiikan kehityskulusta, jotka pelaavat juuri nyt Venäjän...
2.4.2026 21:50

Aihetunnisteet

ilmastopaneeli metsähakkuut Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 2.4.2026 7:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 22:02
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Purkaus Nato-maasta: Emme tiedä, mitä Trump haluaa meistä
Uutiset | 2.4.2026 21:41
Proteiinitrendi näkyy pääsiäispöydässä – ”Perussuikaleiden sijaan hieman parempaa leikkuuta”
Uutiset | 2.4.2026 21:35
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Kritiikki droonitapauksista pitää kohdistaa ministeritasolle, sanoo Matti Vanhanen
Uutiset | 2.4.2026 18:46
Hormuzinsalmen avaamisella on kiire, sanoi Britannian ulkoministeri
Uutiset | 2.4.2026 16:04
IL: Al-Holin leiriltä saattaa olla tulossa Suomeen nuori mies
Uutiset | 2.4.2026 15:39
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 22:02
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste