Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan varapuheenjohtaja haluaa parantaa suomalaisten toimintakykyä – ”15 prosentilla”

5.10.2026 9:20
Lue lisää 
Aluevaalit
Vihreiden pitää keksiä keinot voittaa takaisin suomalaisten luottamus, ministeri Emma Kari kirjoittaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Vihreät vaisuina: "On selkeytettävä linjaa"

Santeri Lampi 23.1.2022 22:41, muokattu 23.1.2022 23:50
a– a+
Aluevaalit

Ylen aluevaaliennusteen mukaan hallituspuolue vihreät on saamassa äänistä 7,3 prosenttia. Puolue on jäämässä vaalien kuudennelle sijalle, vasemmistoliiton taakse.

Vihreät vaikuttajat kommentoivat tilannetta vaali-illan mittaan hyvin niukasti.

Puolueen puheenjohtajaa Maria Ohisaloa sijaistava, koronaeristyksessä oleva kansanedustaja Iiris Suomela ei ollut vielä kello 22:30 mennessä julkaissut Facebookissa tai Twitterissä yhtään kommenttia.

Myöhemmin illalla Suomela myönsi videotervehdyksessään, että Suomen ensimmäiset aluevaalit olivat vihreille tappiolliset.

Suomelan mukaan aluevaalit eivät vihreiden sote-alan osaajien panoksesta huolimatta ole olleet puolueelle helpoimmat, koska kampanjan aikana ei ollut mitään aiempaa kokemusta, johon olisi voinut nojata.

Hän sanoi myös kampanjoinnin olleen pandemia-aikana monelle haastavaa. Niin se toki on ollut myös muille puolueille, hän lisäsi.

Äitiysvapaalla oleva Maria Ohisalo totesi, että puolueella on mietittävää toivottua heikommassa tuloksessa.

Hänestä vihreillä on aluevaltuustoissa näytön paikka.

Kiitos jokaiselle aluevaaleissa kampanjoineelle ja tukijoukoille. Jokaisella äänellä on merkitystä ja seuraavissa vaaleissa toivottavasti yhä useampi äänestää.?

Puolueena meillä on mietittävää toivottua heikommasta tuloksesta. Uusissa aluevaltuustoissa meillä on näytön paikka.

— Maria Ohisalo (@MariaOhisalo) January 23, 2022

Ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari puolestaan totesi vaali-illan olleen raskas.

– Oli tiedossa, että aluevaalit voivat olla vihreille vaikeat ja sitä ne olivat. Puolueessa on selkeytettävä linjaa ja löydettävä keinot lunastaa suomalaisten luottamus, Helsingin kaupunginvaltuutettu pohti.

Raskas vaali-ilta. Oli tiedossa, että #aluevaalit voivat olla vihreille vaikeat ja sitä ne olivat. Puolueessa on selkeytettävä linjaa ja löydettävä keinot lunastaa suomalaisten luottamus.

Tiedän, että kampanjaa tehtiin tarmolla ja isolla sydämellä. Onnea kaikille valituille!

— Emma Kari (@EmmaKari) January 23, 2022

Niin ikään kaupunginvaltuutettuna Helsingissä istuva kansanedustaja Mari Holopainen totesi, että aluevaalit olivat vihreille vaikeat.

– Teemat eivät ole nuorten äänestäjien kiinnostuksen kärjessä. Helsingissä ei äänestetty. Ehdokkaat tekivät kovan työn. Vaalitulos kertoo, että muutoksia tarvitaan. Viesti ei tavoittanut.

Europarlamentaarikko Ville Niinistö laski, että hallituspuolueiden kannatus oli Ylen ennusteessa kovalla tasolla.

– Vaikka kokoomuksen voitto selvä, on hallituspuolueet yhdessä myös voittaja. Uusjakoa hallituksen sisällä, jossa vihreät kärsi. Persujen romahdus.

– Eli tavallaan sellaista aatteellista viestiä tästä ei voi vetää, että ihmiset kaipaisivat oikeistolaisempaa politiikkaa aluevaltuustoissa – pikemminkin päinvastoin. Huolestuttavaa on se, että äänestysprosentti jää niin alhaiseksi. Kaventaako se äänten moninaisuutta alueilla?

Nopeasti Ylen ennusteesta laskin, että hallituspuolueiden kannatus on huikeat 59,5% eli selvästi korkeampi kuin eduskuntavaaleissa.

Vaikka kokoomuksen voitto selvä, on hallituspuolueet yhdessä myös voittaja.

Uusjakoa hallituksen sisällä, jossa vihreät kärsi. Persujen romahdus.

— Ville Niinistö (@VilleNiinisto) January 23, 2022

Juttua täydennetty Mari Ohisalon tviitin osalta klo 23:10 ja Iiris Suomelan kommenttien osalta klo 23:50.

Lue myös

Ranskassa 15-vuotias mielenosoittaja poimi poliisin tainnutuskranaatin ja menetti kätensä

Ranskassa 15-vuotias mielenosoittaja on menettänyt kätensä poliisin tainnutuskranaatin takia maan pohjoisosassa, kertovat viranomaiset.Poliisiliiton...
5.10.2026 15:04

Sähkö saattaa olla tavanomaista kalliimpaa ensi talvena, tässä syyt

Suomen ensi talven sähkön hintanäkymiin liittyy tavanomaista enemmän epävarmuutta, energiayhtiö Helen kertoo. Jos kuiva...
5.10.2026 14:50

Ukraina torjuu venäläisdrooneja tekoälyn avulla

Ukraina on sijoittanut pääkaupungin Kiovan suojaksi automaattisia konekivääriasemia, jotka ovat jo onnistuneet ampumaan...
5.10.2026 14:44

Aihetunnisteet

Aluevaalit Vihreät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Pääministeri Orpo: Hallituksessa bensasopu toivottavasti ensi viikolla
Uutiset | 3.10.2026 18:02
”Taipaleesha myö pelättiin,” sanoo Rokka Tuntemattomassa sotilaassa – Mutta miten tuo kuolemanjoki syntyi?
Uutiset | 4.10.2026 21:01
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Yllätysveto: Huippupoliitikko nousee nyrkkeilykehään
Uutiset | 3.10.2026 22:01
HS: Keskustan Savolalta pyyhkeitä eduskunnalle – ”Tämä ei mennyt kovin hyvin”
Uutiset | 3.10.2026 18:00
Rajua puhetta Saksan äärioikeiston rynnistyksestä: ”Nyt joudun kokemaan sen uudelleen”
Uutiset | 3.10.2026 17:50
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Ranskassa 15-vuotias mielenosoittaja poimi poliisin tainnutuskranaatin ja menetti kätensä
Uutiset | 5.10.2026 15:04
Sähkö saattaa olla tavanomaista kalliimpaa ensi talvena, tässä syyt
Uutiset | 5.10.2026 14:50
Ukraina torjuu venäläisdrooneja tekoälyn avulla
Uutiset | 5.10.2026 14:44
Käräjäoikeus hylkäsi Oulun ex-kaupunginjohtajan virkarikossyytteen
Uutiset | 5.10.2026 14:02
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
OP Pohjola aloittaa kahdet muutosneuvottelut – neuvottelujen piirissä yli 2 000 ihmistä
Uutiset | 5.10.2026 13:31
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Lääketieteen Nobel-palkinto myönnetään tieteilijöille, joiden ansiosta aivojen toimintaa ymmärretään paremmin
Uutiset | 5.10.2026 13:23
Bosnia-Hertsegovinassa serbitasavallan entinen johtaja julisti puolueensa vaalivoiton
Uutiset | 5.10.2026 13:18
Venäjän talouskasvu hiipuu, sotamenot pitävät kasvua yllä
Uutiset | 5.10.2026 13:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ranskassa 15-vuotias mielenosoittaja poimi poliisin tainnutuskranaatin ja menetti kätensä
Uutiset | 5.10.2026 15:04
Sähkö saattaa olla tavanomaista kalliimpaa ensi talvena, tässä syyt
Uutiset | 5.10.2026 14:50
Ukraina torjuu venäläisdrooneja tekoälyn avulla
Uutiset | 5.10.2026 14:44
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Ikäystävällinen yhteiskunta on hyvä kaikille
Mielipide | 5.10.2026 10:22
Lukijalta: Oppisopimus uudistuvan työelämän voimaannuttajana
Mielipide | 5.10.2026 10:21
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste