Lukijalta: Jaksamisen haasteita
Liike on lääke, tuo lausahdus kuuluu tämän aikamme toistetuimpiin hokemiin. Mutta usein korostetaan vain fyysistä liikettä tai liikkumattomuuden varjopuolia. Liike ja lepo eivät ole toistensa vastakohtia vaan toisiaan tukevia olotiloja.
Jokainen tahdon liike virittää aivoissamme ajatuksia, jotka kannustavat tai lannistavat toteuttamaan arjessamme tai juhlassamme, työssämme tai vapaa-aikanamme tehtäviä, joilla on vaikutusta oman jaksamisemme tai lähiympäristömme hyvin- tai pahoinvointiin.
Liikunta ei voi olla pelkästään kiiltokuva, joka on liimattu kehoomme. Elämän historia kuvastuu sittenkin vuosien vieriessä fyysisestä olemuksestamme. Liikunta tietysti virkistää ja selkeyttää ajatuksiamme, mutta mitä tai minne nuo ajatukset sitten siirtyvät?
Urbaani yksilö katsoo ansainneeksi treenilenkin jälkeen noutoeineksen pikaruokalasta. Someen voi myös tiedottaa tutuille ja tuntemattomille, että on tässä taas pidetty huolta fysiikasta.
Koettelemusten historian kautta on usein parannettu maailmaa, mutta nuo koettelemukset ovat suuressa määrin fyysisiä sotia tai ainakin jotain kahakoita. Neuvottelupöydissä todetaan, että sodassa ei koskaan ole voittajia ja kansakuntien tulisi elää myönteisen ymmärtäväisinä keskenään.
Me kiinnitämme liiaksi huomiota poliittisiin järjestelmiin ja huomioimme aivan liian vähän itse ihmistä. Tuo kommentti tarttui mukaani eräältä humanistisen tiedekunnan luennolta ja lienee ajassammekin pätevä ajatus.
Uutta ei voi luoda tai ideoida, jos ei tunne vanhaa siis historiaa. Tiede ja taide kaikessa modernisuudessaan pohjautuvat ihmismuistin menneisyyden sopukoihin. Ihmiskunnan suuret totuudet, jotka pyrkivät ohjaamaan maailmaa hyvään ja kauniiseen, ovat päteviä peruspilareita todelliselle ja kokonaisvaltaiselle kestävälle kehitykselle.
Arkinen toimintaympäristömme on kehittyvän teknologian myötä monimutkaistunut. Digitalismi hoitaa jo vaarallisesti kohta ajatustoimintammekin. Omatoimisuus käsitetään sähköisen viestinnän hallitsemiseksi, kun se ennen oli ansiokasta selviytymistä muun muassa luonnonvoimia vastaan.
Pysähtyminen ajattelemiseen, arkisten asioiden sujuvuussuunnittelu ja tietyn, sopivan joustavan toimintarutiinin määritteleminen silloin tällöin ei ole pysähtyneisyyttä vaan antaa voimia, niitä henkisiäkin, jaksamaan eteenpäin.
Aune Linnimäki
taidehistorioitsija
Rantasalmi
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/