Pientuloisten lapsiperheiden tuetut lomat ovat leikkausuhan alla, järjestö varoittaa
Sosiaali- ja terveysministeriö leikkasi lomatoimintaa järjestävien järjestöjen avustuksia 5,1 miljoonalla eurolla tänä vuonna, kertoo Hyvinvointilomat ry.
Petteri Orpon (kok.) hallituksen leikkaus merkitsi yhteensä 36 prosentin vähennystä sosiaalisen lomatoiminnan avustustasoon verrattuna vuoteen 2024, järjestö laskee.
– Leikkaus oli historiallisen suuri. Nyt uhkana ovat uudet leikkaukset vuodelle 2026, järjestö kertoo tiedotteessa.
Vuoden 2025 leikkaukset kohdistettiin ministeriön linjauksen mukaisesti täysin aikuisiin, joilla ei ole huollettavia lapsia.
Lapsettomat pitkäaikaissairaat, vammaiset, eläkeläiset, työttömät ja muut haavoittuvassa asemassa olevat aikuiset menettivät mahdollisuuden kodin ulkopuoliseen lomaan.
Jos avustuksia leikataan myös vuonna 2026, seuraavana vaarassa ovat pienituloiset lapsiperheet, Hyvinvointilomat ry varoittaa. Järjestö tarjoaa tuettuja täysihoitolomia pienituloisille lapsiperheille.
Kustannusten nousu ja kotitalouksien taloudelliset vaikeudet ovat lisänneet merkittävästi pienituloisten perheiden tarvetta tuetuille lomille.
Tuettu loma voi monelle lapselle olla hänen elämänsä ensimmäinen ja ainoa mahdollisuus lomaan, järjestö muistuttaa.
– Tutkimusten mukaan tuettu lomatoiminta on vaikuttavaa ja tuloksellista. Lomat vahvistavat hyvinvointia, luovat uusia sosiaalisia verkostoja ja lisäävät kokemuksia osallisuudesta ja yhdenvertaisuudesta. Osallistujat kertovat saaneensa tukea vertaisiltaan, löytäneensä ystäviä ja saaneensa kaivattua hengähdystä arjen haasteista, järjestö toteaa.
Hyvinvointilomat ry kertoo jatkavansa uusien ratkaisujen etsimistä, jotta tuettua lomatoimintaa voidaan ylläpitää myös haastavassa rahoitustilanteessa.