Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”

24.9.2026 15:43
Lue lisää 
Kotimaa
Helsingin kaupungin kasvatuksen ja koulutuksen toimialaan kohdistui huhtikuun lopulla tietomurto, jossa murron tekijä sai haltuunsa salassa pidettävää ja arkaluonteista tietoa. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

"Kyber- ja tietomurtoja ei ole aiemmin tutkittu poikkeuksellisena tapahtumana" – valtioneuvosto asetti Helsingin kaupungin tietomurtoa varten tutkintaryhmän

Helsingin kaupungin tietomurtoa on pidetty erityisen vakavana yhteiskunnan turvallisuutta horjuttavana tapahtumana, kertoo oikeusministeriön erityisasiantuntija.
STT – Saimi Juutinen 4.7.2024 14:50, muokattu 4.7.2024 16:25
a– a+
Kotimaa

Valtioneuvosto on päättänyt aloittaa Helsingin kaupungin tietomurtoa koskevan poikkeuksellisen tapahtuman tutkinnan ja asettaa tutkintaa varten tutkintaryhmän. Tietomurto havaittiin huhtikuun lopulla.

Kyber- ja tietomurtoja ei ole aiemmin tutkittu poikkeuksellisena tapahtumana, kertoo erityisasiantuntija Piritta Koivukoski-Kouhia oikeusministeriöstä STT:lle. Lisäksi Helsingin kaupunkiin kohdistunutta tietomurtoa on pidetty erityisen vakavana yhteiskunnan turvallisuutta horjuttavana tapahtumana, minkä vuoksi ryhmän asettaminen kävi perustelluksi.

– Helsingin kaupungin tietomurto on todennäköisesti kuntasektorin laajin, sanoo Koivukoski-Kouhia.

Tutkinta aloitetaan, jotta tulevaisuudessa voidaan ennakoida ja ehkäistä vastaavia tilanteita.

Jos yhteiskunnan perustoimintoa on uhattu tai vakavasti vaurioitettu, on valtioneuvoston mahdollista asettaa tutkintaryhmä poikkeuksellisen tapahtuman tutkintaa varten. Asiasta on säädelty turvallisuustutkintalaissa.

Viimeksi tällaisen tapahtuman tutkintaryhmä perustettiin korona-aikana. Myös esimerkiksi Turussa vuonna 2017 tapahtuneesta terroristisesta puukotuksesta tehtiin poikkeuksellisen tapahtuman tutkinta, Koivukoski-Kouhia kertoo.

– Tutkinta tehdään vastaavasti kuin Onnettomuustutkintakeskuksen (Otkes) tutkinnat, ja tutkintaryhmä toimii riippumattomasti. Ryhmän jäsenet valitaan laaja-alaisen asiantuntemuksen perusteella, Koivukoski-Kouhia sanoo.

Tietomurtoa tutkivan ryhmän tutkinnanjohtajaksi valittiin Onnettomuustutkintakeskuksen johtava tutkija Hanna Tiirinki.

– Tutkinnassa selvitetään muun muassa tapahtuman taustoja, miten tietoturva oli pyritty varmistamaan, miten johtamis-, valvonta- ja tarkastustoiminta oli toteutettu sekä miten viestintä sekä tietomurron kohteiden jälkihuolto toteutuivat, kerrotaan oikeusministeriön tiedotteessa.

Helsingin kaupungin kasvatuksen ja koulutuksen toimialaan kohdistui huhtikuun lopulla tietomurto, jossa murron tekijä sai haltuunsa salassa pidettävää ja arkaluonteista tietoa. Näitä olivat esimerkiksi tiedot varhaiskasvatuksen asiakasmaksuista ja lasten tilanteesta sekä koulutuksen henkilöstön sairauspoissaolotiedot, kertoi kaupunki.

Tietomurto koskee alustavan arvion mukaan noin 150 000 oppijaa ja heidän huoltajiaan sekä kaupungin noin 38 000 työntekijää, kerrotaan tiedotteessa.

Tietomurrot ovat näkyneet yhteydenottojen lisääntymisenä Rikosuhripäivystykseen, kertoo Rikosuhripäivystyksen toiminnanjohtaja Leena-Kaisa Åberg STT:lle. Myös Helsingin kaupungin tietomurron tultua julkisuuteen päivystykseen otettiin jonkin verran yhteyttä.

– Yhteydenotot näkyvät piikkeinä silloin, kun tiedoista uutisoidaan, Åberg kertoo.

Tunnetuin tietomurroista lienee Psykoterapiakeskus Vastaamoon kohdistunut, joka oli uhrien määrällä mitattuna Suomen historian suurin rikosjuttu. Myös esimerkiksi Tena-inkontinenssituotteita kuljettavan yhtiön Westlog in tietomurto vaaransi STT:n laskelmien mukaan yli 116 000 ihmisen tietoturvan.

Helsingin kaupungin tietomurtoon liittyvät yhteydenotot ovat Åbergin mukaan kuitenkin jääneet vähäisiksi. Åberg kertoo, että Vastaamo-jutun aikaan tietoa ei ollut yhtä paljon saatavilla verkossa kuin nyt ja ihmiset soittivat rikosuhripäivystykseen saadakseen toimintaohjeita.

– Verkkosivuilla on nykyään paremmin ohjeita saatavilla, Åberg mainitsee.

Lue myös

Tutkimus paljastaa: Tämän verran jokainen alkoholiannos nostaa eturauhassyövän riskiä

Vähäinenkin alkoholinkulutus voi nostaa eturauhassyövän riskiä, selviää Suomen Syöpärekisterin tuoreesta tutkimuksesta. Alkoholi erottui tutkimuksessa...
24.9.2026 22:14

Kysely: Näin yleisiä ovat perintöriidat – Ja näin ne syntyvät

Neljä kymmenestä suomalaisesta on ollut osallisena perintöriidassa tai seurannut sellaista läheltä, kertoo OP-Henkivakuutuksen...
24.9.2026 22:01

Tanskan tiedustelupalvelu varoittaa jyrkästi voimistuvasta Venäjän uhasta – "korkea riski" kuolonuhreille

Tanskan sotilaallinen tiedustelupalvelu varoittaa Venäjän aiheuttamasta ”voimistuvasta” uhasta, The Guardian kirjoittaa. Tiedustelupalvelu odottaa Venäjältä...
24.9.2026 21:47

Aihetunnisteet

helsinki Kotimaa tietomurto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Prinsessa Astrid siunattiin haudan lepoon Norjassa – Kuningas Haakon kantoi arkkua
Uutiset | 23.9.2026 15:41
Lähes 130 000 suomalaista vastasi kyselyyn eurosetelien uudesta ulkoasusta – Ruotsissa ei innostuttu
Uutiset | 23.9.2026 15:06
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Uusimmat

Tutkimus paljastaa: Tämän verran jokainen alkoholiannos nostaa eturauhassyövän riskiä
Uutiset | 24.9.2026 22:14
Kysely: Näin yleisiä ovat perintöriidat – Ja näin ne syntyvät
Uutiset | 24.9.2026 22:01
Tanskan tiedustelupalvelu varoittaa jyrkästi voimistuvasta Venäjän uhasta – ”korkea riski” kuolonuhreille
Uutiset | 24.9.2026 21:47
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Tekoälyn kehityksen pitää pysyä ihmisten komennossa, sanoi Xi Jinping USA:ssa
Uutiset | 24.9.2026 19:34
Sinilevähavaintojen huippu koettiin syyskuussa
Uutiset | 24.9.2026 18:35
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus haluaa puuttua valtion tukemien vuokra-asuntojen väärinkäyttöön – ”Airbnb-bisnes ei kuulu valtion tukemaan asuntokantaan”
Uutiset | 24.9.2026 18:26
Palestiinalaisten elämä ja olemassaolo on uhattuna, palestiinalaishallinnon presidentti sanoi YK-puheessa
Uutiset | 24.9.2026 18:22
Kainuun hyvinvointialueen yt-neuvottelut päätökseen – Noin sata työtehtävää uhkaa päättyä
Uutiset | 24.9.2026 18:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus paljastaa: Tämän verran jokainen alkoholiannos nostaa eturauhassyövän riskiä
Uutiset | 24.9.2026 22:14
Kysely: Näin yleisiä ovat perintöriidat – Ja näin ne syntyvät
Uutiset | 24.9.2026 22:01
Tanskan tiedustelupalvelu varoittaa jyrkästi voimistuvasta Venäjän uhasta – ”korkea riski” kuolonuhreille
Uutiset | 24.9.2026 21:47
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: EU-ja EMU-jäsenyyksien varjopuolia
Mielipide | 24.9.2026 14:26
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”
Keskusta | 24.9.2026 15:43
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste