Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti

8.10.2026 19:59
Lue lisää 
Sote-välikysymys
Pääministeri Petteri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra selvittivät oppositiolle hallituksen sote-politiikkaa. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Keskusta patisti sotepalveluille aikaa ja rahaa – hallitus kuunteli käsi poskella ja syytteli edeltäjiään

Pekka Pohjolainen 18.10.2023 18:14, muokattu 19.10.2023 16:42
a– a+
Sote-välikysymys

Keskustavetoinen välikysymys hyvinvointialueiden ahdingosta sytytti eduskunnan kiivaaseen väittelyyn siitä, miten sote-uudistuksen ongelmat ratkaistaan ja kenen syytä ne oikeastaan ovat.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen muistutti pääministeripuolue kokoomusta ja perussuomalaisia siitä, että vaaleista on yli kuusi kuukautta aikaa.

– Ja nyt on aika ottaa vastuu siitä teidän tehtävästänne, mihin olette ryhtyneet, ja ruveta hoitamaan maan asioita eikä syytellä vaan entisiä hallituksia ja entisiä eduskuntia.

Kurvinen huomautti, että kun rahaa otetaan sosiaali- ja terveyspalveluista pois, on aivan sama, otetaanko se välikäsien kautta vai suoraan, ja mitä nimeä käytetään.

– Leikkaus on aina leikkaus. Tällainen kokoomuslainen kaunis uusiokieli – ”uudistaminen”, ”sopeuttaminen”, ”tehostaminen”– ei poista sitä tosiasiaa, että hyvinvointialueilta otetaan rahoja pois.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) näki, että edellinen hallitus uudisti kyllä hallinnon ja rahoitusmallin, mutta nykyisellä hallituksella on nyt valtava työ palvelujen turvaamisessa yhdessä alueiden kanssa.

– Nyt täytyy kehittää niitä palveluita, käydä läpi kaikki: miten palveluita hankitaan, ostetaan, tuotetaan, järjestetään, miten it-palvelut on järjestetty.

Orpo näki toteutetun sote-mallin itsessään keskittävänä.

– Ilmeisesti keskusta on ainut, jolle se on yllätys.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko vastasi, etteivät hallituksen keskittämispuheet ole minkäänlainen yllätys.

– Kyllä me tunnemme kokoomuksen ideologian aika monista historian käänteistä. Ja mitään velvoitteita tähän malliin ei ole kirjattu siitä, että palveluita pitäisi keskittää.

Saarikon mukaan hallintoa kyllä keskitettiin sadoilta järjestäjiltä reiluun pariin kymmeneen hyvinvointialueeseen, mutta se ei tarkoita, etteikö palveluita voisi olla ihmisten kotikunnissa.

Keskustajohtaja näki, että liikkuvat palvelut ja etäpalvelut eivät ole vielä siinä kunnossa, että ne olisivat arkipäivää.

– Nyt teidän linjanne on sammuttaa valot ja toivoa, että joskus voisi tapahtua jotain hyvää.

Kurvinen muistutti kokoomuksen ajaneen viittä hyvinvointialuetta.

– Jos te sanotte, että parilla kymmenellä alueella palvelut keskittyy, niin kuinkahan paljon ne keskittyisivät viidellä alueella?

Valtiovarainvaliokunnan keskustalainen puheenjohtaja Markus Lohi huomautti, että parjattu sote-malli oli ainoa, joka oli mahdollista toteuttaa.

– Ja nyt kun olen viimeisen viikon aikana ollut yhteydessä jokaiseen hyvinvointialuejohtajaan, niin se yhteinen viesti on, että tämä perusmalli on hyvä ja toimiva.

Lohen mukaan hyvinvointialueilla kaivataan nyt työrauhaa, ja heillä on kaksi ongelmaa: henkilöstöpula ja kustannusten nousu.

– Palkkaratkaisu oli ennakoitua suurempi, ja he ovat tekemässä yhteensä noin 1,1 miljardin alijäämän tälle vuodelle.

Tähän kokonaisuuteen ei Lohen mukaan mahdu se, että perusuraan lähdetään hakemaan 1,4 miljardin säästöjä.

Sosiaali- ja terveysminsiteri Kaisa Juuso (ps.) vastasi keskustan ja Liike Nytin välikysymykseen. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Hallituksen puolesta välikysymykseen vastannut sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) kommentoi debatissa myös keskustan esittämiä ehdotuksia soten korjaamiseksi.

Juuso sanoi, että 1,4 miljardin sopeutusvaadetta ei peruta eikä alijäämän kattamisvelvoitteelle anneta lisäaikaa.

– Alijäämän kattamisvelvoite on vuoden 26 loppuun asti. Eli tässä on kolme vuotta, 24, 25 ja 26, aikaa sopeuttaa ja hakea uusia toimintatapoja, tehokkaampia, vaikuttavampia, kustannustehokkaampia toimintatapoja.

Matkakustannusten siirtämisestä Kelalta hyvinvointialueille ei Juuson mukaan ole hallitusohjelmassa kirjausta, mutta sen sijaan ensihoidon kuljetusten kustannusvastuu olisi siirtymässä hyvinvointialueille.

Juuson mukaan vuokratyövoiman ongelmaan on herätty, ja ministeriössä on perustettu työryhmä, joka miettii keinoja siihen, millä tavalla kohtuuttomien korvauksien maksaminen vuokratyövoimalle voidaan välttää. Ammatinharjoittajamalli on pohdinnassa, mutta aikataulu on vielä auki.

Opposition mukaan ottamista rahoitusmallin 25 uudistamiseen Juuso ei luvannut.

– Mietimme varmaan sitä hallituksen toimesta sitten erikseen.

Sote-uudistukseen välinpitämättömästi pitkin matkaa suhtautuneiden perussuomalaisten keskustaan kohdistamat syytökset saivat ryhmäpuheenjohtaja Kurvisen puuttumaan asiaan.

Kurvinen toivoi, että perussuomalaiset voisivat lunastaa hallituksessa suomalaisille ikäihmisille ja omaishoitajille viime keväänä antamansa lupaukset.

– Mutta nyt näyttää siltä, että te myitte hallitusneuvotteluissa suomalaiset ikäihmiset, lastensuojelun asiakkaat, erikoissairaanhoitoa tarvitsevat ihmiset, jotta pääsette kiusaamaan maahanmuuttajia vähän lisää, Kurvinen sivalsi.

Keskustan johdolla laaditussa välikysymyksessä on mukana myös pienin oppositioryhmä Liike Nyt. Hallituksen luottamuksesta äänestetään perjantaina.

Lue myös

Ministeri Juuso: Marinin hallituksen sote-ratkaisussa on lukuisia ongelmia

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) vieritti sosiaali- ja terveydenhuollon ongelmia edellisen hallituksen...
18.10.2023 15:24

SDP haluaa hallituksen löysäävän soten kiristysruuvia

SDP ei ole syystä hallitusaitiossa, kun kokoomus ”leikkaa nyt sotea kuntoon”, SDP:n ryhmäpuhuja...
18.10.2023 15:16

"Yhden asian kanssa keskustalla ei ole mitään tekemistä" – keskusta ryöpytti hallitusta soten tilasta

Välikysymyksen hyvinvointialueiden ahdingosta tehnyt keskusta ei niele Petteri Orpon (kok.) oikeistohallituksen sote-leikkauksia. Keskustan ryhmäpuhuja...
18.10.2023 14:53

Keskusta julkisti soten korjaussarjan – hallitus ajaa hyvinvointialueet kylmäkiskoisiin leikkauksiin, keskustajohtaja Annika Saarikko syyttää

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) oikeistohallitus repii sote-palvelujen rahoitukseen jättimäisiä aukkoja, syyttää keskustan puheenjohtaja...
18.10.2023 14:41

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Myrkkypistoksista selvinnyt Christa Pike puhuu
Uutiset | 7.10.2026 12:40
Ruttohämmennys leviää – Trump aikoo puhua Putinin kanssa
Uutiset | 7.10.2026 20:02
WHO:lla ongelma Venäjän ruttotapauksen kanssa
Uutiset | 7.10.2026 19:55
Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta
Uutiset | 8.10.2026 9:35
Yhdysvaltain laivaston ohjushävittäjä Helsingissä
Uutiset | 8.10.2026 8:42
OP Media: Yllättävä tuholainen tekee autoihin tuhansien eurojen vahinkoja
Uutiset | 7.10.2026 21:40
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Uusimmat

Jaatko lomakuvia heti somessa? Asiantuntija varoittaa riskistä
Uutiset | 8.10.2026 22:18
Karkkia ei kannata syödä antibioottikuurin aikana – tässä syy
Uutiset | 8.10.2026 22:05
Mao Zedongin kuolemasta 50 vuotta – Mitä olikaan maolaisuus ja miten ”epä-älyllinen” aate erosi muusta kommunismista?
Uutiset | 8.10.2026 22:00
Ruotsissa kohistaan: Puoluejohtajat tapasivat saunassa
Uutiset | 8.10.2026 21:46
Hirvikolarin vaara on nyt todellinen – Näissä kunnissa niitä sattui viime vuonna eniten
Uutiset | 8.10.2026 21:20
Historia | Nukkumatin maan supersankari oli itse vaatimattomuus – Sigmund Jähn oli ensimmäinen saksalainen avaruudessa
Uutiset | 8.10.2026 21:20
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Uutta tietoa Christa Pikesta: ”Hän nousi pystyyn”
Uutiset | 8.10.2026 19:49
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Ville Niinistö ruoskii armotta gallupissa tyrmättyä kokoomusta: ”Sitä saa mitä tilaa”
Uutiset | 8.10.2026 18:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaatko lomakuvia heti somessa? Asiantuntija varoittaa riskistä
Uutiset | 8.10.2026 22:18
Karkkia ei kannata syödä antibioottikuurin aikana – tässä syy
Uutiset | 8.10.2026 22:05
Mao Zedongin kuolemasta 50 vuotta – Mitä olikaan maolaisuus ja miten ”epä-älyllinen” aate erosi muusta kommunismista?
Uutiset | 8.10.2026 22:00
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste