Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pakkoavioliitot
Mahdollisuus saada pakolla solmittu avioliitto kumottua tuo tuskin hakemusvyöryä tuomioistuimiin. (Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva)

Pakkoavioliittojen uhrien ei odoteta rynnistävän tuomioistuimiin lakimuutoksen myötä

STT - Mia Peltola 25.9.2023 8:01, muokattu 25.9.2023 9:02
a– a+
Pakkoavioliitot

Mahdollisuus saada pakolla solmittu avioliitto kumottua tuo tuskin hakemusvyöryä tuomioistuimiin. Hakemusten määrä voi jäädä ainakin aluksi hyvin pieneksi, ehkä joihinkin tapauksiin vuosittain. Oman haasteensa saattaa tuoda myös se, miten pakkoavioliitto saadaan todistettua oikeudessa.

– Kun tieto avioliiton kumoamismahdollisuudesta lisääntyy, opimme tunnistamaan pakkoavioliittoja paremmin ja pakolla solmittuja liittoja tulee enemmän ilmi, voi olla, että hakemusten määrä kasvaa. Mutta todennäköisesti alussa puhutaan yksittäisistä tapauksista, sanoo Saara Pihlaja, joka haastattelun aikaan työskenteli vielä erityisasiantuntijana Rikosuhripäivystyksessä. Nykyisin hän on töissä oikeusministeriössä.

Myös apulaisjohtaja Katri Lyijynen ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmästä ennakoi, ettei hakemusten määrä ole ainakaan alkumetreillä kovin iso. Lyijysen mukaan heidän asiakkaidensa piirissä kumoamismenettelystä ei ole ainakaan toistaiseksi erityisemmin keskusteltu.

– Tämä ei ole ollut meidän asiakaskunnassamme mikään erityinen kysymys, hän muotoilee.

Ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmä on osa Maahanmuuttovirastoa.

Pakkoavioliitolla tarkoitetaan yleensä liittoa, jossa toinen tai kumpikaan puolisoista ei ole voinut itse vaikuttaa suhteen solmimiseen tai puolison valintaan. Usein taustalla on painostus tai uhka suvun tai muun yhteisön suunnalta.

Vielä nyt voimassa olevan lain mukaan pakkoavioliiton purkaminen onnistuu samalla tavalla kuin vapaaehtoisesti solmittu liitto eli hakemalla avioeroa. Avioero on sinällään kohtalaisen yksinkertainen tapa purkaa ei-toivottu liitto, mutta joissakin maissa ja yhteisöissä siihen liittyy hyvin voimakas stigma.

Lokakuusta lähtien pakottamalla solmitusta avioliitosta voi päästä eroon myös toisella tavalla, kumoamismenettelyllä. Asian voi pistää vireille käräjäoikeudessa ilman hakemusmaksua puoliso, joka on pakotettu avioliittoon. Hakemuksen tekemiselle ei ole määräaikaa.

Avioliiton kumoaminen poikkeaa avioerosta siinä, että molempien puolisoiden siviilisäädyksi palautuu se, mikä oli ennen kyseisen liiton solmimista. Väestörekisterijärjestelmässä ei siis lue avioliiton kumoamisen jälkeen ”eronnut” vaan ”naimaton”, jos henkilö ei ole ollut esimerkiksi aiemminkin naimisissa.

Muutoin oikeusvaikutukset ovat samat kuin avioerossa, eli esimerkiksi puolison oikeus yhteisesti hankittuun omaisuuteen tai lasten oikeus elatusapuun tai perintöön eivät katoa.

Hallituksen esitystä valmisteltaessa tutkittiin myös avioliiton mitätöinnin vaihtoehtoa, mutta siihen ei lähdetty.

– Mitätöinnissä avioliittoa ei olisi katsottu olleen millään muotoa olemassa. Se olisi ollut avioliittoon pakotetun ja mahdollisesti liitosta syntyneiden lasten kannalta heikko ratkaisu, sanoo lainsäädäntöneuvos Outi Kemppainen oikeusministeriöstä.

Pakkoavioliiton uhrin kannalta haastavaksi saattaa muodostua kumoamismenettelyssä se, miten antaa oikeudessa uskottava näyttö siitä, että avioliitto on solmittu vastoin omaa tahtoa. Lain mukaan tuomioistuimen on varattava myös toiselle puolisolle tilaisuus tulla kuulluksi. Ja jos vaikkapa oikeudessa on sana sanaa vastaan -tilanne, lähipiiri ei halua kertoa mitään ja muita todisteita avioliiton solmimisesta pakolla ei ole, tilanne voi olla kinkkinen.

– Pakkoavioliittojen uhrien kannalta toivon, ettei näyttökynnys muodostu hirveän korkeaksi, Pihlaja sanoo.

Hänen mukaansa lokakuussa voimaan astuvalla lakimuutoksella on ennen kaikkea symbolinen merkitys. Se viestii siitä, että avioliittoon pakottaminen on vakava ihmisoikeusloukkaus ja että sitä ei Suomessa hyväksytä.

Vaikka mahdollisuus saada pakkoavioliitto kumottua on merkityksellinen uhrille, hänen asemansa voi Pihlajan mukaan pysyä avioliiton purkamisenkin jälkeen hyvin haavoittuvaisena. Esimerkiksi pakkoavioliittoa kannattaneelle puolisolle tai suvulle ei ole välttämättä merkitystä sillä, että liitto on Suomen lain mukaan purkautunut – eikä vaikkapa kunniaan liittyvän väkivallan uhka poistu.

Uhrien kannalta olennaisen tärkeää onkin erilaisten lakimuutosten lisäksi se, että heille turvataan kattavat tukipalvelut kaikissa erilaisissa tilanteissa.

Pakkoavioliittojen uhreja on ohjautunut viime vuosina aiempaa enemmän auttavien käsien piiriin, ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmästä ja Rikosuhripäivystyksestä kerrotaan.

Suomessa on keskusteltu viime vuosina myös pakkoavioliittojen rangaistavuudesta. Suomen nykyisessä rikoslaissa ei ole erillistä nimikettä avioliittoon pakottamisesta, mutta teosta voidaan rangaista ihmiskauppana, törkeänä sellaisena tai pakottamisena.

Jo viime hallituskaudella oli sovittu, että pakkoavioliittojen kriminalisoinnista tehdään erillistä selvitystä. Vuonna 2021 julkaistussa oikeusministeriön arviomuistiossa tultiin siihen päätelmään, ettei nykyisiä rikoslain säännöksiä ole välttämätöntä muuttaa. Säännökset ovat riittävän kattavat.

Mahdollisena vaihtoehtona nostettiin esiin kuitenkin se, että ihmiskauppaa koskevaa osiota täsmennetään niin, että siellä mainitaan suoraan avioliittoon pakottaminen.

– Nykyisin ihmiskauppaa koskevassa säännöksessä viitataan ihmisarvoa loukkaaviin olosuhteisiin, mitä kautta rangaistavuuden on katsottu ulottuvan myös pakkoavioliittoihin, sanoo lainsäädäntöneuvos Leena Mäkipää oikeusministeriöstä.

Hänen tiedossaan ei ole, että Suomessa olisi annettu yhtään tuomiota ihmiskaupasta, törkeästä ihmiskaupasta tai pakottamisesta, jossa olisi ollut kyse nimenomaisesti avioliittoon pakottamisesta. Myöskään Rikosuhripäivystyksestä tai ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmästä ei osata sanoa, että tällaisia olisi ollut.

– Täytyy ottaa huomioon, että arviomuistion antamisesta on mennyt kaksi vuotta eikä minulla ole tuoreimpia tietoja. Asia on tietysti sellainen, mikä tulee todennäköisesti uudelleen selvitettäväksi, Mäkipää sanoo.

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen ohjelmassa sanotaan muun muassa, että hallitus seuraa pakkoavioliittojen kumoamista koskevan sääntelyn toimivuutta ja vaikutuksia sekä ryhtyy tarvittaessa toimiin lainsäädännön tarkistamiseksi.

Kriminalisoinnin osalta puolestaan todetaan, että hallitus ryhtyy tarvittaviin toimiin avioliittoon pakottamisen rangaistavuuden selkiyttämiseksi rikoslaissa.

Mitä kaikkea edellä sanotut asiat käytännössä tarkoittavat, jää nähtäväksi, kunnes oikeusministeri Leena Meri (ps.) pääsee kunnolla kiinni työn touhuun.

Lue myös

Harri Broman aikoo "painaa päälle", jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi, että puolue toivoi laajempaa itäisen Suomen erityistalousaluetta.
23.11.2025 13:42

Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio

Keskustan Lappeenrannassa viikonloppuna koolla ollut puoluevaltuusto toi vahvasti julki huolensa sosiaali- ja terveyspalvelujen...
23.11.2025 12:51

Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja

Viime vaaleja ennen ministeriöllä oli takataskussa monia käyttämättömiä sopeutustoimia, mutta nyt tilanne on toinen.
23.11.2025 10:01

Aihetunnisteet

Kotimaa pakkoavioliitot tuomioistuin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille
Uutiset | 23.11.2025 9:48
Työnantajajärjestö haluaa eduskunnan muuttavan hoitajamitoituslakia – Krista Kiurukin näkee esityksessä ongelmia
Uutiset | 23.11.2025 9:00
Ilmatieteen laitos varoittaa liukkaudesta – maan keskiosissa aamulenkille lähdettävä varovasti
Uutiset | 23.11.2025 8:20
Suomi nousi maailman houkuttelevimmaksi kaivosalan investointikohteeksi
Uutiset | 23.11.2025 8:01
Keskustelut Yhdysvaltojen Ukrainan-rauhansuunnitelmasta alkaneet Genevessä
Uutiset | 23.11.2025 2:01
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Trump: Suunnitelma sodan päättämiseksi ei ole viimeinen tarjous Ukrainalle
Uutiset | 22.11.2025 21:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste