Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Kysely: Valtaosa suomalaisista arvioi yhteiskuntaluottamuksen heikentyneen

24.3.2026 7:11
Lue lisää 
Politiikka
Siiri Ruokolalle on kasvuympäristö antanut mahdollisuuden, jonka nuori nainen on käyttänyt täysipainoisesti hyväkseen.  (Kuva: Saara Savusalo)

"Rakastuin kuntapolitiikkaan ihan täysillä" – tuore oululaisylioppilas on saanut politiikan parista elämyksiä jopa odotuksiakin enemmän

Risto Luodonpää 28.5.2023 10:00, muokattu 26.5.2023 13:30
a– a+
Politiikka

Poliittinen vaikuttaminen verenperintönä ja keskustalaisuus suoranaisena sukuvikana. Yhteiskunnalliset asiat hyvin usein kotona ruokapöytäkeskustelujen aiheena. Kesätyöt kansanedustajan karjatilalla ja oman isän leikkimielinen vinkki ”toivottaa Kekkosen kuvalle hyvää yötä aina nukkumaan mennessä”. 

Uunituoreelle oululaisylioppilaalle Siiri Ruokolalle on ainakin kasvuympäristö antanut mahdollisuuden, jonka nuori nainen on käyttänyt täysipainoisesti hyväkseen. 

Oulun nuorisovaltuuston ja Oulun Keskustanuorten puheenjohtajuudet sekä paikka keskustanuorten liittohallituksessa ovat osoitus omien tekojen kautta ansaitusta luottamuksesta. 

– Politiikka on varsinkin parin viimeisen vuoden aikana antanut enemmän kuin uskalsin odottaakaan. Paljon uutta tietoa, kokemuksia, ystäviä ja verkostoja, Ruokola luettelee innostuneena. 

Toki pieni epäröinti kuuluu asiaan, kun uutta ja ennenkokematonta vastuuta on tarjolla roppakaupalla. 

– Pistihän se vähän aprikoimaan, kun paikalliset keskustavaikuttajat Lehtosen Marjut ja Pykyn Kalle kysyivät kiinnostusta Oulun nuorisovaltuustoon. Päätin kuitenkin rohkeasti mennä mukaan. Hurahdin heti ja rakastuin lopulta kuntapolitiikkaan ihan täysillä, Siiri Ruokola muistelee lämmöllä kahden vuoden rupeamaa.  

Jälkimmäisen vuoden eli 2022 hän toimi nuorisovaltuuston puheenjohtajana, jolla on puhe- ja läsnäolo-oikeus myös varsinaisen kaupunginvaltuuston kokouksissa. 

Kaikki tämä on tapahtunut luonnollisesti koulunkäynnin ohella. Koulukiireiden lomassa Ruokola ehti alkuvuonna osallistumaan muun muassa poliittisten nuorisojärjestöjen hallitusohjelmaneuvotteluihin.

Oulun lyseon lukiosta kirjoittaneen Ruokolan mielestä sekä opettajat että koulukaverit ovat suhtautuneet hienosti poliittiseen aktiivisuuteen. 

– Kiinnostusta on ollut ja monia hyviä keskusteluja on saatu aikaiseksi. Sehän on käytännön yhteiskuntaoppia parhaimmillaan, hän nauraa. 

Keskustalaisuutta tai omaa puoluevalintaa ei ole Oulun seudulla tarvinnut erikseen selitellä.  

Siiri Ruokola myöntää olevansa monen muun keskustanuoren tavoin ajatuksiltaan liberaalimpi kuin puolueväki keskimäärin. Yhdenvertaisuus ja kohtuullisuus nousevat henkilökohtaisen arvolistan kärkeen. 

– Toki minulla on paljon ystäviä myös muista puolueista, kuten tietysti pitää ollakin. Keskustan arvot sopivat silti parhaiten myös omaan arvomaailmaani. Niiden takana pystyn ylpeänä olemaan ja niitä myös puolustamaan. 

Nuori keskustavaikuttaja toivoo samaa asennetta ja profiilinnostoa koko puolueväeltä. Vaalitappion jälkeen on turha jäädä rypemään liiallisessa itsesäälissä.

– Meidän pitää tuoda esille, että keskusta ei ole mikään alle kymmenen eikä edes alle 15 prosentin puolue. Eihän kukaan ulkopuolinen halua jatkossakaan äänestää semmoista puoluetta, joka lähtee vaaleihin jo valmiiksi hävinneenä, Ruokola muistuttaa. 

Siiri Ruokola on kevään tuore ylioppilas.

Aikaisempina kesinä Siiri Ruokola on hankkinut arvokasta työkokemusta tuttavaperheiden maatiloilla. Edelliset kaksi kesää ovat sujuneet ex-kansanedustaja Hannakaisa Heikkisen ja hänen miehensä karjatilalla Kiuruvedellä. 

– Sain tehdä kaikenlaisia töitä ja osaan arvostaa maatalouden parissa työskenteleviä nyt entistä enemmän. Tyytyväisyys oli varmaan molemminpuolista, kun pääsin heidän Pentti-poikansa kummiksi. 

Maatilatöihin Kiuruvedelle Ruokola suuntaa myös tulevana kesänä. Maatalon emännyydestä hän ei kuitenkaan haaveile ensisijaisena tulevaisuuden toiveammattina. 

– Tällä hetkellä haaveena on kätilön ammatti. Ei sen kummempia perusteita kuin että ala kiinnostaa. Eikä tässä muutenkaan ole kiire miettiä tulevaisuutta niin tarkkaan. Laskeskelin juuri, että minulla on iän puolesta keskustanuorissakin vielä yksitoista vuotta aikaa toimia. 

Ylioppilaskirjoitukset sujuivat Ruokolan mukaan ”yllättävän hyvin”.

– Yllätin tuloksilla itseni, ehkä jopa läheisetkin. Politiikasta harrastuksena oli lukiossa myös hyötyä. Sain yhteensä kuusi kurssimerkintää politiikassa toimimisesta, ja niiden avulla valmistumisunelmasta tulikin mahdollista. 

Alun perin Ruokolalla oli tarkoitus aloittaa kesäkuussa varusmiespalvelus Kainuun prikaatissa, mutta suunnitelmat menivät uusiksi.

– Nyt odotan yhteishaun tuloksia ja paiskin maatilatöitä Kiuruvedellä. Kesän jälkeen elämässä jotain uutta, toivottavasti hoito-alan opiskelupaikka uudesta kaupungista. Oulusta ja oululaisuudesta en kuitenkaan luovu.

Siiri Ruokola (keskellä selin) jännäsi puoluetovereidensa kanssa vaalitulosta keskustan vaalivalvojaisissa Oulussa. (Kuva: Saara Savusalo)

Lue myös

Reuters: Yhdysvallat ja Iran voivat neuvotella jo tällä viikolla Pakistanissa

Valkoisen talon tiedottaja Karoline Leavitt ei kiistänyt tai vahvistanut tietoja.
24.3.2026 8:43

Kelan kuntoutusta saavien lasten määrä nousi yli 80 prosenttia alle kymmenessä vuodessa

Kela järjestää kuntoutusta alle 16-vuotiaille lapsille huomattavasti aiempaa enemmän, Kela kertoo tiedotteessa. Vuosien...
24.3.2026 8:39

Kysely: Vain neljä prosenttia suomalaisista uskoo USA:n lisäävän luottamusta maailmassa

Ainoastaan neljä prosenttia suomalaisista uskoo Yhdysvaltojen lisäävän luottamusta maailmassa. Tämä käy ilmi Suomi...
24.3.2026 8:32

Aihetunnisteet

Keskusta keskustanuoret nuorisovaltuusto Politiikka Siiri Ruokola ylioppilas

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kiina varoittaa syöksystä ”kontrolloimattomaan tilanteeseen”
Uutiset | 23.3.2026 12:22
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kuusi maata sanoo olevansa valmiita ryhtymään toimiin varmistaakseen Hormuzinsalmen turvallisuuden
Uutiset | 19.3.2026 17:19
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

Reuters: Yhdysvallat ja Iran voivat neuvotella jo tällä viikolla Pakistanissa
Uutiset | 24.3.2026 8:43
Kelan kuntoutusta saavien lasten määrä nousi yli 80 prosenttia alle kymmenessä vuodessa
Uutiset | 24.3.2026 8:39
Kysely: Vain neljä prosenttia suomalaisista uskoo USA:n lisäävän luottamusta maailmassa
Uutiset | 24.3.2026 8:32
Taksivälityksen uusi teknologia kiinnostaa yrityksiä – räätälöidyt palvelut yleistyvät
Uutiset | 24.3.2026 7:30
Kysely: Valtaosa suomalaisista arvioi yhteiskuntaluottamuksen heikentyneen
Uutiset | 24.3.2026 7:11
Suomen Pankilta arvio Lähi-idän sodan vaikutuksista – kasvu hidastuu, hintojen nousu kiihtyy
Uutiset | 24.3.2026 7:02
Trumpin Iran-kommentit piristivät Yhdysvaltain ja Aasian pörssejä – raakaöljyn barrelihinta käväisi alle sadassa dollarissa
Uutiset | 24.3.2026 6:41
Yhdysvaltain senaatti vahvisti Markwayne Mullinin sisäisen turvallisuuden ministeriksi
Uutiset | 24.3.2026 4:07
EU ja Australia vuosien väännön jälkeen sopuun kauppasopimuksesta
Uutiset | 24.3.2026 3:23
YK:n turvallisuusneuvosto pohtii päätöslauselmaa Hormuzinsalmen avaamisesta
Uutiset | 23.3.2026 22:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Reuters: Yhdysvallat ja Iran voivat neuvotella jo tällä viikolla Pakistanissa
Uutiset | 24.3.2026 8:43
Kelan kuntoutusta saavien lasten määrä nousi yli 80 prosenttia alle kymmenessä vuodessa
Uutiset | 24.3.2026 8:39
Kysely: Vain neljä prosenttia suomalaisista uskoo USA:n lisäävän luottamusta maailmassa
Uutiset | 24.3.2026 8:32
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Johtajuus ratkaisee: henkilöstöä ei saa Keski-Suomessa sivuuttaa
Mielipide | 23.3.2026 10:55
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste