Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”

24.1.2026 21:12
Lue lisää 
Politiikka
24 tuntia vuorokaudessa läheistään hoitava ansaitse hetken, jolloin ottaa happea, keskustan Pasi Kivisaari painottaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Muistiparlamentissa maakuntien aktiivit pistivät kansanedustajat lujille: "Muistisairaudet yleistyvät – jopa 40 prosenttia olisi ehkäistävissä"

Keskustan Kivisaari nosti erään asian yhdeksi soteuudistuksen onnistumisen mittariksi
Suomenmaa 3.2.2023 20:30, muokattu 3.2.2023 16:09
a– a+
Politiikka

Suomessa on laskutavasta riippuen tällä hetkellä noin 200 000 muistisairauteen sairastunutta henkilöä ja määrä kasvaa koko ajan. Välillisesti ja välittömästi muistisairaudet koskettavat jo yli miljoonaa suomalaista.

Yleistyvä kansantauti aiheuttaa merkittävän haasteen suomalaiselle sosiaali- ja terveydenhuoltojärjestelmälle sekä kansantaloudelle.

– 40 prosenttia muistisairauksista olisi ennaltaehkäistävissä tai niiden puhkeamista voitaisiin siirtää eteenpäin. Tämä edellyttää muun muassa toimivia palvelupolkuja ja riittävän varhaista diagnosointia, Muistiliiton toiminnanjohtaja Katariina Suomu sanoi eduskunnassa keskiviikkona kokoontuneessa muistiparlamentissa.

Muistiparlamenttiin oli eduskunnan Muistikerhon vieraiksi saapunut maakuntien muistiaktiiveja.

Kansanedustajat Sari Essayah (kd), Inka Hopsu (vihr), Katja Hänninen (vas), Pasi Kivisaari (kesk), Mäkisalo-Ropponen (sd) ja Sari Sarkomaa (kok) joutuivat paneelikeskustelussa lujille vastatessaan muistisairauksiin sairastuneista ihmisistä ja heidän läheisistään koostuvan, maakunnittain järjestäytyneen vaikuttajaryhmän kiperiin kysymyksiin. 

Hyvinvointialueiden käynnistäessä toimintaansa esimerkiksi ikäihmisten ja muistisairaiden turvallisen asumisen järjestäminen on monin paikoin suuren huolen aiheena. Kotona asumista korostetaan ja laitospaikkoja vähennetään. Toisaalta jäljelle jäävät hoitopaikat saattavat siirtyä kauas kodista ja läheisistä.

– Se, miten muistisairaiden ja ikäihmisten turvallinen asuminen pystytään järjestämään, on yksi soteuudistuksen onnistumisen mittari, Muistiliiton hallituksen varapuheenjohtajana toimiva Pasi Kivisaari totesi.

Hän huomautti, että monille koti on maailman paras paikka, jos sinne saadaan riittävä tuki ja palvelut.

– Liian paljon on ihmisiä, joiden kohdalla tämä ei toteudu. Erityisen haavoittuvassa asemassa ovat yksinasuvat muistisairaat. Inhimillisyyden nimissä yhteiskunnan on ratkaistava tämä asia.

Hyvinvointialueiden käynnistäessä toimintaansa esimerkiksi ikäihmisten ja muistisairaiden turvallisen asumisen järjestäminen on monin paikoin suuren huolen aiheena. Kuva: Maria Seppälä

Paneelin kansanedustajat olivat yksimielisesti sillä kannalla, että muistisairaille on varmistettava ihmisarvoinen ja turvallinen elämä säästöpaineista huolimatta.

– Kynnyksen siirtyä omasta kodista turvallisempaan ympäristöön on oltava tarpeeksi matala, Sari Essayah sanoi.

Kansanedustajat painottivat erilaisten asumismuotojen, kuten perhehoidon ja yhteisöllisen asumisen kehittämistä. Myös uuteen teknologiaan perustuvien apuvälineiden käyttöönottoa on edistettävä mahdollisuuksien rajoissa.

– On yhdessä mietittävä, minkälainen teknologia soveltuu ja mitä asiakas haluaa ja pystyy käyttämään. Ketään ei saa pakottaa ottamaan vastaan asioita, joihin hän ei ole valmis, Muistiliiton hallituksen pitkäaikainen puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen totesi. 

Toinen kuuma peruna keskustelussa olivat omaishoitajien saamat palkkiot ja tukipalvelut. Suomessa yli miljoona ihmistä auttaa läheistään ja säästää samalla suuret summat valtion ropoja.

– Tämä on iso yhteiskunnallinen kysymys. Omaishoitajien merkitys on valtava sekä inhimilliseltä että taloudelliselta kannalta. Keskustan tavoitteena on nostaa omaishoidontuen määrää, saada siihen verohuojennuksia tai vaihtoehtoisesti yhdistää näitä molempia, Kivisaari totesi.

Kivisaari samoin kuin kollegansa korostivat sitä, ettei omaishoitajien jaksamisongelmaa ratkaista pelkästään rahalla. Tarvitaan toimivat järjestelmät, jotka varmistavat omaishoitajien vapaiden onnistumisen.

– 24 tuntia vuorokaudessa läheistään hoitava ansaitse hetken, jolloin ottaa happea. Kulukorvauskäytänteet laahaavat ja hankaloittavat vapaiden järjestymistä, Kivisaari sanoi.

Keskustaedustajalla oli myös tuore oma kokemus omaishoitajuudesta lähipiiristä, sillä hänen isäänsä pitkään hoitanut äitinsä oli edellisenä päivänä saanut päätöksen virallisesta omaishoitajastatuksesta.

– Se on aika tyypillinen tilanne, että iäkäs omaishoitaja hoitaa pitkää läheistään ilman mitään yhteiskunnan tukea. Tämä kuvio vaatii korjaamista.

Lue myös

Brittikenraali: USA tuli "hattu kourassa" pyytämään apua Afganistaniin

Britannian armeijan entinen komentaja, kenraali David Richards on vastannut kipakasti Yhdysvaltain presidentin Donald...
24.1.2026 23:07

Saksalaisekonomisti jyrähtää: "Kotiuttakaa kulta USA:sta"

Transatlanttisten suhteiden muutos ja Trumpin ennalta-arvaamattomuus tekevät kullan säilyttämisestä USA:ssa riskialtista, sanovat asiantuntijat
24.1.2026 22:39

Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo

Paukkupakkaset eivät koettele vain ihmistä, vaan myös älypuhelimet ovat äärirajoillaan. Älypuhelimen käyttäjä huomaa...
24.1.2026 22:21

Aihetunnisteet

Eduskunta Kotimaa muistisairaudet Politiikka Terveys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Lintuja lasketaan viikonloppuna Pihabongauksessa – nämä kolme lajia ovat pitäneet kärkipaikkoja jo pitkään
Uutiset | 24.1.2026 10:31
Maailman tulisimmilla chilipippureilla ei kannata leikkiä – yksi elämäni huonoimmista päätöksistä, sanoo ”Kalifornian viikatemiestä” maistanut
Uutiset | 22.1.2026 21:40
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Uusimmat

Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada
Uutiset | 24.1.2026 18:16
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Talvi näytti vuodenvaihteeseen asti saimaannorpan kannalta huonolta – apukinoksista toivotaan helpotusta
Uutiset | 24.1.2026 14:20
Opetusministeri Adlercreutz haluaa Suomeen kokeilun kokonaiskoulupäivästä
Uutiset | 24.1.2026 13:54
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
17:23, 25/01/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0025/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 12 Km/h 89 % 995 hPa 0 mm/h
Today 21:0025/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 11 Km/h 90 % 996 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0026/01/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 9 Km/h 91 % 998 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0026/01/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 8 Km/h 90 % 1001 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0026/01/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 5 Km/h 89 % 1002 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste