Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella

19.8.2026 18:08
Lue lisää 
Ukrainan sota
Venäjältä lähteneitä Armenian pääkaupungin Jerevanin lentokentällä syyskuussa 2022 sen jälkeen, kun presidentti Vladimir Putin oli ilmoittanut liikekannallepanosta. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Venäjältä sodan vuoksi lähteneet piristivät Armenian ja Georgian taloutta, mutta nyt vaikutus on hiipumassa – Jännitteitäkin on

Uusien tulijoiden vaikutus talouteen ei ole ollut paikallisten kannalta pelkästään myönteinen, sillä esimerkiksi hinnat ovat nousseet, sanoo talousasiantuntija Laura Solanko.
STT–Maiju Ylipiessa ja Suomenmaa 25.2.2023 14:30, muokattu 25.2.2023 14:51
a– a+
Ukrainan sota

Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa ja viime syksynä julistettu liikekannallepano saivat ainakin satojatuhansia venäläisiä lähtemään maasta. Ilmiön suurimmat talousvaikutukset näkyvät Armeniassa ja Georgiassa, joissa uudet tulijat ovat olleet positiivinen piristysruiske taloudelle, sanoo Laura Solanko, Suomen Pankin nousevien talouksien tutkimuslaitoksen (BOFIT) vanhempi neuvonantaja.

– Näiden maiden pankkitalletukset Venäjältä ovat kasvaneet valtavasti. Puhutaan niin suurista rahasummista, että ne ovat talouden kokoon verrattuna merkittävä, yllättäen tullut ja ylimääräinen tulonlähde, jolla on toki vaikutusta, Solanko sanoo STT:lle.

– Toisaalta maihin asettuneet venäläiset ovat keskimäärin kohtuullisen hyvin toimeentulevia ja koulutettuja ihmisiä, jotka osin ovat tuoneet työnsäkin mukanaan.

Suuri määrä uusia asukkaita nosti palveluiden kysyntää, sai bruttokansantuotteet kasvuun ja vahvisti valuuttakursseja. Maailmanpankin arvion mukaan Armenian bruttokansantuote kasvoi viime vuonna 10,8 prosenttia ja Georgian 10 prosenttia.

Paikallisten näkökulmasta vaikutukset eivät kuitenkaan ole olleet vain myönteisiä. Uusien tulijoiden myötä hinnat ja asumiskustannukset etenkin pääkaupungeissa ovat nousseet, Solanko sanoo.

– Toki on myös pohdintaa siitä, lisääkö se Venäjän vaikutusvaltaa näissä maissa muutoin.

Armenia ja Georgia ovat molemmat varsin pieniä maita, joissa tulotaso on matala.

Molemmissa maissa talouden odotettiin pandemian jäljiltä viime vuonna kasvavan muutenkin, Solanko sanoo. Venäläisten tulo toi vielä selkeää lisänostetta.

Positiivinen shokki on kuitenkin jäämässä Solangon mukaan kertaluontoiseksi.

– Nyt ennakoidaan, että se varmaan tukee vielä tämän alkaneen vuoden kasvua, mutta vaikutus on jo pienempi. Pikkuhiljaa vaikutus sitten hiipuu siitä pois.

Maailmanpankki ennustaa Armenian talouden kasvavan tänä vuonna 4,1 prosentilla ja Georgian 4 prosentilla.

Pienemmässä mittakaavassa talouskasvun piristymistä on näkynyt Solangon mukaan myös ainakin Azerbaidzhanissa, Kazakstanissa, Uzbekistanissa ja Kirgisiassa. Kirgisian ja Uzbekistanin osalta asiaan voi kuitenkin vaikuttaa se, että maiden Venäjällä töissä olevien kansalaisten lähettämät rahansiirrot ovat olleet viime vuonna paljon ennakoitua suuremmat, Solanko huomauttaa. Tähän taas vaikuttaa muun muassa vahva rupla.

Kiistanalaisin ja jännitteisin tilanne venäläisten tulosta on seurannut kenties Georgiassa, sanoo Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Margarita Zavadskaja.

– Toisaalta venäläiset ovat tervetulleita. He ovat suhteellisen rikkaita, joten heillä on varaa asuntojen hintoihin, ja he myötävaikuttavat Georgian talouteen. He ovat hyvin koulutettuja, kielitaitoisia ja vastustavat sotaa.

Toisaalta jännitteitäkin on ollut, esimerkiksi siksi, että Georgiaan on tullut myös paljon ukrainalaispakolaisia, Zavadskaja kertoo.

Zavadskaja uskoo, että suurin osa Venäjältä lähteneistä siirtolaisista integroituu enemmän tai vähemmän onnistuneesti uusiin maihin.

Liikekannallepanoa paenneista hän arvioi suuren osan palaavan jossain vaiheessa Venäjälle jo taloudellisten syiden vuoksi.

Zavadskaja arvioi myös, että sodan jatkuessa Venäjältä lähtee lisää ihmisiä, mutta ei varmaan kovin suurta määrää.

Lue myös

Tutkija: Venäjältä lähtivät ensimmäisenä etuoikeutetut

Venäjältä viime vuonna lähteneiden määrästä on olemassa vain arvioita, sillä Venäjä ei rekisteröi...
25.2.2023 14:31

Aihetunnisteet

armenia Georgia Ukrainan sota Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kaikkonen esittää suurremonttia sosiaaliturvaan – keskusta haluaa kannustavuutta työnhakuun
Uutiset | 18.8.2026 11:00
Asiantuntija OP Mediassa: Tämä on asunnon tehokkain myyntivaltti
Uutiset | 18.8.2026 21:00
Puolaan paenneiden ukrainalaismiesten tilanne hankaloitui – Heitä uhkaa vaikea valinta
Uutiset | 18.8.2026 14:18
Tässäkö on onnellisen parisuhteen salaisuus? Tutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 17.8.2026 22:25
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
Oikaisu uutiseen Huoltovarmuuskeskuksen viljahankinnoista
Uutiset | 18.8.2026 17:10
Munaxin pakkaamia kananmunia vedetään takaisin – tuottajatilalla jälleen salmonellaa
Uutiset | 18.8.2026 16:09
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Kansanedustaja vaatii hallitukselta välitöntä muutosta marjojen ja sienien myyntiin – ”Kansa hakee lisätuloja metsästä”
Uutiset | 17.8.2026 10:20
Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat
Uutiset | 16.8.2026 9:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20

Uusimmat

Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Trump sanoo tapaavansa Kim Jong-unin tänä vuonna
Uutiset | 19.8.2026 18:55
Yle: Sikaruton tartunta-alueen aitaamiseen varaudutaan lähiaikoina
Uutiset | 19.8.2026 18:54
Huoltovarmuuskeskus vastaa kohuun: ”Sopimuskumppanit ovat ilmoittaneet käyttävänsä kotimaista viljaa” 
Uutiset | 19.8.2026 18:24
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Kultakaivoksessa paha sortuma Keski-Afrikan tasavallassa, ainakin sata kuoli
Uutiset | 19.8.2026 17:43
FT: Iran harkitsee iskuja Yhdysvaltojen joukkojen käyttämiin kohteisiin Euroopassa
Uutiset | 19.8.2026 17:36
Markkinaoikeus hylkäsi yli 70 verkkoyhtiön valitukset – piti muutoksia sähkön hinnoittelun valvontaan lainmukaisina
Uutiset | 19.8.2026 17:19
Ruotsin tuhkarokkoepidemia laajenee, jo yli 20 tartuntaa
Uutiset | 19.8.2026 17:16
Keskustan Kempiltä täystyrmäys: Kokoomus vie perheiltä valinnanvapaudenkin
Uutiset | 19.8.2026 17:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35
Kaikkonen esittää suurremonttia sosiaaliturvaan – keskusta haluaa kannustavuutta työnhakuun
Uutiset | 18.8.2026 11:00
Poliitikoilta perätään ilmastotekoja: ”Kovat ovat puheet, mutta käytännön toimet laahaavat jäljessä”
Uutiset | 18.8.2026 19:12

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Trump sanoo tapaavansa Kim Jong-unin tänä vuonna
Uutiset | 19.8.2026 18:55
Yle: Sikaruton tartunta-alueen aitaamiseen varaudutaan lähiaikoina
Uutiset | 19.8.2026 18:54
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Aatteemme kestää
Mielipide | 19.8.2026 10:06
Lukijalta: Kun sairaus vie veljeni
Mielipide | 19.8.2026 10:00
Lukijalta: Etiketin etsintää
Mielipide | 19.8.2026 9:45
Lukijalta: Suomen ulkopolitiikkaa ei johdeta Washingtonin kyselylomakkeella
Mielipide | 18.8.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste