Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Orpo, Kaikkonen, Adlercreutz ja Harkimo linjaavat tänään puolueidensa politiikan suuntaa

6.6.2026 2:00
Lue lisää 
Rakentaminen
Puurakenteisen omakotitalon rakennustyömaa pientaloalueella. Talo on rakennettu clt-elementeistä. (Kuva: Lehtikuva)

Uusien omakotitalojen rakentamismäärät sukelsivat – "Todella hankala tehdä mitään"

Ikääntymisen myötä vanhoja taloja tulee myyntiin paljon, mutta lapsimäärän laskiessa ostajia on vähemmän.
Suomenmaa–STT/Pertti Mattila 20.9.2025 12:22, muokattu 20.9.2025 11:43
a– a+
Rakentaminen

Kolme neljäsosaa suomalaista haluaisi asua omakotitalossa, ilmenee kyselytutkimuksista. Todellisuus vie kuitenkin toiseen suuntaan, kun katsotaan asuntorakentamista.

Vielä 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä pientalojen aloituksia oli keskimäärin yli 18 000 ja osuus koko asuntorakentamisesta oli lähes 60 prosenttia. Viimeisen vuoden aikana luku oli alle 5 000.

– Pientaloja rakennetaan nyt Suomessa vähemmän kuin kertaakaan tilastohistorian aikana, joka alkaa vuodesta 1995. Pientalojen eli omakotitalojen ja esimerkiksi rivitalojen osuus uudistuotannosta on romahtanut 27 prosenttiin, kertoo Suomen Yrittäjien pääekonomisti Juhana Brotherus.

Pientaloteollisuus PTT:n johtaja Kimmo Rautiainen ajoittaa huonon käänteen – tässäkin asiassa – helmikuuhun 2022, jolloin Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

– Sitä ennen oli koettu koronaepidemian aikana ehkä yllättäen omakotirakentamisen buumi. Ihmiset halusivat lisää asuintilaa muun muassa etätöiden ja etäkoulun takia.

Keskeinen syy rakentamisen tämän hetken alholle on Rautiaisen mukaan se, että kuluttajaluottamus on ollut vuositolkulla reippaasti miinuksella.

Venäjän aloittama hyökkäyssota Ukrainassa talvella 2022 vaikutti myös asuntorakentamiseen. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Brotherus nostaa esiin, että asumisen toiveet jäävät useilla valitettavasti vain haaveiksi.

– Moni haaveilee myös laadukkaasta arvoautosta mutta käytännössä valitsee edullisen perusauton. Sekä asunnossa että autossa hintalappu voi nousta niin suureksi, että se toive ei olekaan enää realismia.

Osaltaan haaveita toppuuttelee se, että Suomen pankit ovat nykyisin hyvin varovaisia asuntolainojen myöntämisessä. Tästä on kuitenkin Rautiaisen mukaan myös apua sen arvioinnissa, kannattaako rakennusprojektiin lähteä.

– Pankit arvioivat todella tiukasti, mikä jälleenmyyntiarvo on siellä, mihin uusi pientalo nousee. Voi sanoa niin, että sinne, missä saa lainaa, kannattaa rakentaakin.

Jos omakotitalon rakennuttaminen maksaa 300 000–400 000 euroa ja tonttihinnan, monellako paikkakunnalla Suomessa voi luottaa siihen, että talon arvo ei romahda heti valmistumisen jälkeen?

– Tuo on hyvä kysymys. Ensin voi todeta, että jos rakentaa omakotitaloa omien tarpeiden mukaiseksi, saattaa olla – jälleen autovertauksella – että asunnolle tulee samantyyppinen arvonlasku kuin uuden auton ostamisessa, Brotherus peilaa.

Rautiaisen mukaan uusia omakotitaloja nousee eniten Espooseen, Ouluun, Jyväskylään, Vantaalle, Tampereelle ja Helsinkiin. Kohteita, joissa uuden omakotitalon arvo säilyy varmimmin, on murto-osa Suomen yli 300 kunnasta.

– Kyllä ne ovat isoimmat yliopistokaupungit ja kasvukeskukset lähialueineen. Niissä hinta pysyy, tai siihen on jopa nousupotentiaalia. Selvimmin tällaisia ovat Helsingin seutukunta, Tampere naapurikuntineen, Turku ja sen vieressä Kaarina sekä ainakin tällä erää muut isot ylipistokaupungit, kuten Oulu, Jyväskylä ja Kuopio, Brotherus sanoo.

– Mutta kun kaupungin koko pienenee, mentäessä tulevaisuuteen samalla kasvavat riskit asuntojen hinnan laskulle.

Omakotitalojen potentiaalinen ostajakunta on vähentynyt merkittävästi. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Omakotitalojen rakentamismäärät ovat sukeltaneet. Tämän vuosikymmenen huippuvuosi oli koronan keskellä vuonna 2021, kun Suomessa aloitettiin noin 8 700 omakotitalon rakentaminen.

Brotherus nimeää omakotimarkkinan heikkoudelle kaksi taustatekijää. Ensinnäkin sitä vaivaa vaisu suhdanne. Kaikki rakentaminen on tullut alaspäin aiemmasta.

– Omakotirakentaminen on kuitenkin huvennut poikkeuksellisen paljon. Tässä vaikuttaa väestörakenne. Jos katsotaan, ketkä ostavat ensimmäistä omakotitaloaan, ne ovat perheitä, joilla on lapsia tai jotka ainakin aikovat piakkoin lapsia hankkia.

Suomeen syntyi vielä 60 000 lasta vuonna 2010, mutta nyt lapsia syntyy vuosittain enää 43 000.

– Tämä on sellainen vastatuuli, jolle on todella hankala tehdä mitään, ellei syntyvyysluvuissa tapahdu jotain radikaalia. Se vain ei valitettavasti ole ihan näköpiirissä.

Väestörakenne tuo toisenkin ohdakkeen tielle.

– Omakotitalojen omistajat ovat keskimääräistä ikääntyneempiä. Tästä seuraa, että olemassa olevaa omakotikantaa tulee myyntiin. Iäkkäät muuttavat lähemmäs palveluita, tai viimeistään perikunnat tuovat asunnon myyntiin.

Nyt Suomessa onkin Brotheruksen mukaan tilanne, jossa omakotitalojen potentiaalinen ostajakunta on supistunut merkittävästi ja samaan aikaan tulee yhä enemmän tarjontaa jo olemassa olevista pientaloista.

Lue myös

Keskustan Lintilä: Kokoomus unohti tavalliset yrittäjät – "Nyt tarvitaan yrittäjyysmyönteinen osinkoverouudistus"

Yhteisöveron alennuksen suurimmat hyötyjät ovat Lintilän mukaan suuryritykset ja kansainväliset sijoittajat.
6.6.2026 14:50

Soini väläyttää: Ehdokkuus tarkoittaisi "ryskettä ja aitojen kaatumista"

Keskustan pitäisi konkaripolitiikon mielestä uskaltaa sanoa myös jotain sellaista, mistä ihan kaikki eivät tykkää.
6.6.2026 14:14

Kaikkonen: Parlamentaarisen puolustusryhmän paperi ei ole realismia – "Johtaisi kohtuuttomiin leikkauksiin"

Kokoomuksen Jukka Kopran (kok.) johtaman parlamentaarisen puolustusryhmän esitys puolustusmenojen nostamisesta ei ole toteutettavissa...
6.6.2026 12:35

Aihetunnisteet

asuntomarkkinat asuntorakentaminen Kotimaa Rakentaminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mette-Marit laitettiin keuhkonsiirtojonoon – ”Sairaus on vakava,” sanoo ylilääkäri
Uutiset | 5.6.2026 12:17
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Politico: USA peräytynee ohjuskaupoista Saksan kanssa, koska pelkää Venäjän reaktiota
Uutiset | 5.6.2026 9:59
Miksi kaljan kanssa tekee mieli sipsiä? Tutkimus löysi mielenkiintoisen syyn
Uutiset | 5.6.2026 22:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Uusimmat

Keskustan Lintilä: Kokoomus unohti tavalliset yrittäjät – ”Nyt tarvitaan yrittäjyysmyönteinen osinkoverouudistus”
Uutiset | 6.6.2026 14:50
Soini väläyttää: Ehdokkuus tarkoittaisi ”ryskettä ja aitojen kaatumista”
Uutiset | 6.6.2026 14:14
Kaikkonen: Parlamentaarisen puolustusryhmän paperi ei ole realismia – ”Johtaisi kohtuuttomiin leikkauksiin”
Uutiset | 6.6.2026 12:35
Petteri Orpo jatkaa kokoomuksen puheenjohtajana: ”Tämä on ollut huikea matka, ja matka jatkuu!”
Uutiset | 6.6.2026 10:57
Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Katso suorana – Keskustan puoluekokouksessa käydään poliittinen yleiskeskustelu
Uutiset | 6.6.2026 9:59
RKP:n Adlercreutz ehdottaa Pohjoismaille syvempää liittoa – ”Kalmarin unioni 2.0”
Uutiset | 6.6.2026 9:56
Ruotsin kuningaspari juhlii kultahäitä – ohjelmassa ajelu hevosvaunuilla ja rakkausteemainen ulkoilmakonsertti
Uutiset | 6.6.2026 9:55
Naton Ramstein Flag 26 -harjoituksessa testataan Norjasta johdettua pohjoisen ilmapuolustusta
Uutiset | 6.6.2026 9:30
Ukraina iskenyt sadoilla drooneilla Venäjälle – Pietarin alueella pudotettu liki 90 lennokkia
Uutiset | 6.6.2026 9:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Mistä keskusta uskaltaa olla ylpeä? – Puoluekokous leimahti käyntiin aatteen palolla
Uutiset | 5.6.2026 15:28
Keskustan puoluekokoukseen tultiin treffeille ja politiikan festareille – ”Hurjan hyvä yhteishenki on parasta”
Uutiset | 5.6.2026 14:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lintilä: Kokoomus unohti tavalliset yrittäjät – ”Nyt tarvitaan yrittäjyysmyönteinen osinkoverouudistus”
Uutiset | 6.6.2026 14:50
Soini väläyttää: Ehdokkuus tarkoittaisi ”ryskettä ja aitojen kaatumista”
Uutiset | 6.6.2026 14:14
Kaikkonen: Parlamentaarisen puolustusryhmän paperi ei ole realismia – ”Johtaisi kohtuuttomiin leikkauksiin”
Uutiset | 6.6.2026 12:35
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä
Mielipide | 6.6.2026 14:29
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste