Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskusta haluaa parantaa alokkaiden asemaa – ”Aikooko hallitus korottaa päivärahoja?”

29.6.2026 13:20
Lue lisää 
Euroopan unioni
Epävirallisen huippukokouksen ensimmäinen päivä päättyi aamukolmelta Suomen aikaa. Kokousta isännöi Ranskan presidentti Emmanuel Macron. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / LUDOVIC MARIN)

Ukrainan toive pikajäsenyydestä sai tyrmäyksen EU-johtajilta – Marin: Ei oikotietä

Epävirallinen huippukokous jatkuu tänään Ranskan Versailles’ssa.
Suomenmaa – STT / Kirsti Karttunen, Heta Hassinen 11.3.2022 9:20, muokattu 11.3.2022 14:03
a– a+
Euroopan unioni

EU-maiden johtajien epävirallinen huippukokous Ranskan Versailles’ssa ei odotetun mukaisesti antanut unionin jäseneksi mielivälle Ukrainalle suoraa ehdokasmaan statusta.

Julistuksessaan Eurooppa-neuvosto pyytää EU-komissiota antamaan oman lausuntonsa Ukrainan jäsenhakemuksesta perussopimusten määräysten mukaisesti. Neuvosto painottaa lausunnossa toimineensa ripeästi.

–  (Komission mielipidettä) odotellessa vahvistamme viipymättä siteitämme ja kumppanuuttamme tukeaksemme Ukrainaa sen eurooppalaisella polulla, lausunnossa todetaan.

Kuten ennakkoon odotettiin, EU-johtajat myös toteavat Ukrainan kuuluvan eurooppalaiseen perheeseen.

Ranskan presidentin Emmanuel Macronin isännöimän epävirallisen huippukokouksen ensimmäinen päivä päättyi aamukolmelta Suomen aikaa.

Kokouksen päätyttyä Liettuan presidentti Gitanas Nauseda kirjoitti Twitterissä EU-johtajien sanoneen kyllä Ukrainan eurointegraatiolle.

–  Prosessi käynnistyi. Nyt on meistä ja ukrainalaisista kiinni toteuttaa se nopeasti. Sankarillinen Ukrainan kansa ansaitsee tietää olevansa tervetullut EU:hun.

Nausedan tviitti paljastaa EU-johtajien jakautuneet mielipiteet Ukrainan jäsenhakemuksen nopeuttamisesta. Myös Slovenian pääministeri Janez Jansa kommentoi poistuessaan epävirallisesta huippukokouksesta, että Ukraina ansaitsee tulevaisuuden EU:n sisällä.

Tätä ennen Jansa oli kommentoinut johtajien näkemysten jakautuneen asiasta.

Hollannin pääministeri Mark Rutte puolestaan kuuluu tiukkaa linjaa pitäneisiin EU-johtajiin.

Rutten mukaan EU-johtajat ovat jo nyt nopeuttaneet Ukrainan jäsenhakemuksen käsittelyä pyytämällä EU-komission kantaa. Rutten mukaan Ukrainan toiveen arvioinnissa voi kuitenkin kulua ”kuukausia, ehkä vuosia”.

–  Me kaikki tiedostamme vaikean tilanteen, jossa Ukraina on. Kaikki ovat shokissa siitä, mitä Ukrainassa tapahtuu, Rutte kommentoi poistuessaan kokouksesta.

Lausunnossaan Eurooppa-neuvosto pyytää EU-komissiolta mielipidettä myös Moldovan ja Georgian jäsenhakemuksista.

EU-johtajat kokoontuvat uudelleen myöhemmin tänä aamuna.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Suomen pääministeri Sanna Marin tapasivat Versailles’n palatsissa.

EU-jäsenyyden saavuttaminen on monivaiheinen prosessi ja ennen jäsenyyttä käydään yleensä pitkäkestoiset neuvottelut. Nyt kysymyksenä on ollut, voisiko Ukraina saada tavallista nopeammin varsinaisen ehdokasmaan aseman.

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) mukaan ukrainalaisille on tärkeää antaa toivoa ja näkymä siitä, että he ovat osa länttä ja heillä on tulevaisuus Euroopassa.

–  Samanaikaisesti pitää tietenkin olla realistisia jäsenyysprosessin osalta. Siinä ei ole tällaista oikotietä, vaan jäsenyysehdot pitää täyttää, Marin sanoi epävirallisessa huippukokouksessa.

Venäjä aloitti hyökkäyssotansa helmikuun lopussa ja Ukraina haki Euroopan unionin jäsenyyttä runsas viikko takaperin.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vaati tuolloin maalleen välitöntä jäsenyyttä Euroopan unioniin.

Zelenskyi perusteli vaatimustaan sillä, että ukrainalaiset taistelevat myös Euroopan rauhan puolesta.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen antoi tukensa Ukrainan jäsenhakemukselle Euronewsin haastattelussa samana päivänä. Haastattelussa Leyen sanoi Ukrainan olevan ”yksi meistä ja me haluamme heidät Euroopan unioniin”.

Leyen kuitenkin myös totesi Ukrainan kuuluvan Eurooppaan ajan myötä, minkä tulkittiin tarkoittavan sitä, että jäsenprosessi voi viedä aikaa.

Lue myös

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla

Suomen osuus maailman tavaraviennistä on puolittunut vuosien 2002–2024 aikana, kertoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan...
30.6.2026 0:01

Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa

Valtakunnallisen energiagallupin mukaan 64 prosenttia suomalaisista pitää aurinkovoiman lisäämistä tärkeänä Suomen sähköntuotannossa. Aurinkovoima...
29.6.2026 22:30

Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan

Sommen taistelun alkamisesta tulee keskiviikkona 1. heinäkuuta kuluneeksi tasan 110 vuotta. Vuonna 1916 elettiin...
29.6.2026 21:30

Aihetunnisteet

Euroopan unioni Politiikka Sanna Marin Ukraina Ukrainan sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Hyttyskarkottimissa vaara pölyttäjille – voiko tietty lintulaji korvata kemiallisen karkotuksen?
Uutiset | 29.6.2026 20:45
Halpakrääsärallia suitsimaan tarkoitettu kolmen euron tulli astuu pian voimaan
Uutiset | 29.6.2026 20:15
OECD: Suomalaisten luottamus julkiseen hallintoon on kansainvälisesti korkea – hallitukseen luottaa alle puolet suomalaisista
Uutiset | 29.6.2026 17:46
Kaikkonen: Helsinki Garden -päätöksen asiakirjat julkaistava
Uutiset | 29.6.2026 16:29
Jan Vapaavuori HS:lle: Puhuin Garden Helsingistä pääministerin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 16:27
Lämmin sää jatkuu, mutta sateet viilentävät pohjoista
Uutiset | 29.6.2026 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste