Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Politiikka
Hallitus on valmistellut pikatahdilla uusia tukitoimia sähkön kohenneen hinnan helpottamiseksi. (Kuva: Lehtikuva)

Tutkija kritisoi sähkötukimallia: Puolet voi kohdistua hyvätuloisimmalle neljännekselle – Lintilä: Tulorajaus ei ole nykytiedoilla mahdollinen, emme halua lisätä sähkön kulutusta

STT/Ilkka Hemmilä 22.12.2022 15:39, muokattu 22.12.2022 16:00
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Politiikka

Aalto-yliopiston taloustieteilijä kritisoi hallituksen valmistelemaa sähkötukea siitä, että se kohdistuu merkittävästi hyvätuloisille.

Hallitus on valmistellut pikatahdilla kertakorvausta korkeista sähkölaskuista kärsineille kotitalouksille. Asiaa työstäneet ministerit linjasivat eilen, että tuen kokonaismäärä olisi enintään noin 400 miljoonaa euroa.

Aalto-yliopiston vanhempi tutkija Iivo Vehviläinen sanoo, että alustavien laskelmien mukaan puolet tästä tuesta kohdistuisi asuntokunnista hyvätuloisimmalle neljännekselle. Tämä tarkoittaa asuntokuntia, joiden yhteenlasketut bruttotulot ovat vähintään 70  000 euroa vuodessa.

–  Hyvätuloisilla on useammin varaa asua omakotitalossa. Niissä sähkölämmittäjät kuluttavat enemmän sähköä, mutta samalla näkyy yleinen yhteys tulojen ja sähkönkulutuksen välillä, Vehviläinen sanoo STT:lle.

Asuntokunta muodostuu samassa asunnossa asuvista ihmisistä, kun taas kotitaloudessa määritelmänä on tulojen käyttäminen yhdessä. Esimerkiksi alivuokralainen ei välttämättä ole kotitalouden jäsen, mutta voi kuulua asuntokuntaan.

Hallitus on valmistellut pikatahdilla uusia tukitoimia sähkön kohenneen hinnan helpottamiseksi. Vehviläinen kritisoi erityisesti viestiä siitä, ettei tulojen vaikutusta tukeen olisi mahdollista huomioida tässä aikataulussa.

–  En ymmärrä tätä viestiä, koska me tutkijat pystymme yhdistelemään sähkön kulutustietoja ihmisten tulotietoihin hyvin pienillä resursseilla.

Valtiovarainministeriön talouspolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja sanoi eilen STT:lle, että erilaisissa sähkötuissa olisi mahdollista huomioida tulot, mutta syksyllä nopeasti luoduissa tukimalleissa tähän ei ole ollut aikaa.

Uutta tukea pohdittiin eilen hallituksessa erillisessä työryhmässä.

Kokouksen jälkeen kerrottiin ehdotuksesta, jonka mukaan kotitalouksien sähkölaskuja hyvitetään neljältä kuukaudelta. Sen omavastuu on 100 euroa kuukaudessa ja tukikatto 700 euroa kuukaudessa. Tämän osuuden väliin jäävä korvausprosentti tarkentuu jatkovalmistelussa. Hyvitys suoritetaan kerralla sähkölaskussa, eikä sitä tarvitse erikseen hakea.

Ryhmää vetävä elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) vahvistaa, että korvaus kohdentuu kaikille kotitalouksille, joiden sähkölasku osuu raja-arvojen väliin.

–  Kaikki ovat varmasti sitä mieltä, että ne pitäisi kohdentaa heikoimmassa asemassa oleville, mutta vahvan yksityisyydensuojan takia tarvitsisimme uuden lain, jos luovuttaisimme tulotietoja sähköyhtiöille tai yhdistelisimme tulo- ja kulutustietoja. Nykytiedoilla ei ole mahdollisuutta rajata tukea kotitalouksien tulojen mukaan, Lintilä sanoo.

Tuki perustuu kotitalouksien sähkölaskuihin marras- ja joulukuussa.

–  Jos ilmoittaisimme, että tammi–helmikuun laskusta saataisiin huojennusta tietty osuus, se lisäisi sähkön kulutusta. Sitä emme halua missään nimessä vaan siksi käytämme taannehtivaa mallia, Lintilä sanoo.

Hän arvioi, että esitys kertakorvauksesta ehtii lausuntokierrokselle loppiaisen jälkeen. Lintilän mukaan samaan aikaan etenee tuki maataloudelle.

–  Lausuntoaika on yleensä pari viikkoa, mutta siitä ehkä joudutaan tinkimään vähäsen.

Lisäksi työryhmän kokouksen jälkeen kerrottiin, että koolle kutsutaan sidosryhmien kanssa käytävä keskustelu pienten ja keskisuurten yritysten tukemisen selvittämiseksi. Sidosryhmiin kuuluu Lintilän mukaan elinkeinoelämän kattojärjestöjä. Lisäksi hän odottaa uutta tilannekatsausta yritysten tilannetta seuraavalta työryhmältä.

Tutkija Iivo Vehviläinen kuuluu Datahuone-hankkeeseen. Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) alaisuudessa toimivaan hankkeeseen osallistuu taloustieteilijöitä useiden yliopistojen muodostamasta taloustieteen keskus Helsinki GSE:stä. Hankkeessa on myös Tilastokeskuksen edustus.

Aalto-yliopiston tutkijat ovat Vehviläisen mukaan keväästä asti pitäneet esillä erilaisia malleja sähkömarkkinoihin puuttumiseksi niin, että tukitarpeet jäisivät vähäisemmäksi.

Hän kritisoi työ- ja elinkeinoministeriön asennetta toimia kohtaan. Ministeriössä on hänen mukaansa ollut hyvin tiukka linja siitä, että markkinan toimintaan ei tule puuttua.

–  Olen pikkaisen armollisempi poliitikkojen suhteen. Toki vastuullisilla toimijoilla olisi ollut mahdollisuus vaikuttaa siihen, mitä tehdään, mutta jos virkakunta ampuu vaihtoehtoisia ratkaisuja alas, niin poliitikkojen on vaikea ottaa muuta kantaa.

Vehviläisen mukaan sähköpörssin riskitasoa tulisi edelleen laskea. Muuten on olemassa yhä mahdollisuus, että ääritilanteessa hinnat voivat nousta vielä moninkertaiseksi joulukuussa nähdyistä huipuista.

Avuksi Vehviläinen ehdottaa kysyntäjoustoa teollisuudelle. Hän sanoo, että teollisuus on niin merkittävä kuluttaja, että sillä olisi varmasti vaikutusta sähkön hintaan ja riittävyyteen.

–  Jos tilanne tiukkenee, niin sen sijaan, että annetaan sähkön hinnan karata käsistä, verkosta joustaisi teollisuutta pois. Teollisuudelle jouduttaisiin maksamaan korvauksia, mutta sitä joustoa voisi ostaa valtavasti esimerkiksi sillä 200 miljoonalla, mitä nyt jaetaan hyvätuloisille, Vehviläinen sanoo.

Vehviläinen arvioi, että Suomen ja muun Euroopan sopeutuminen uuteen energiatilanteeseen tulee kestämään. Hänen mukaansa esillä olleen hintakaton merkitys olisi ollut suurin tälle talvelle, mutta sitä pidemmälle hän lähtisi ensisijaisesti toteuttamaan uudistuksia tukkumarkkinoilla ja sähköpörssissä.

–  Pitkässä juoksussa hintakattoajattelu vaikeuttaa sopeutumista, kun mietimme, ketkä pystyvät tekemään sellaisia valintoja, jotka pienentävät niukkuutta markkinoilla.

Lue myös

Yllättävä kyselytulos: Nuoret naiset miehiä tyytyväisempiä palkkaansa

Nuoret naiset löytävät työelämän monista muista asioista miehiä enemmän parannettavaa.
25.9.2023 21:04

"En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa" – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa

Vaikuttaa siltä, että ainoa asia, jossa perussuomalaiset on saanut hallituksessa tahtonsa lävitse, on...
25.9.2023 18:16

Azerbaidzhan vakuuttaa turvaavansa Vuoristo-Karabahin asukkaiden oikeudet

Turkin ja Azerbaidzhanin johtajat tapasivat maanantaina. Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganin mukaan mahdollisuuksien ikkuna on avautunut alueen erimielisyyksien ratkaisemiseksi.
25.9.2023 18:07
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

Aalto-yliopisto mika lintilä politiikka sähkötuki työ- ja elinkeinoministeriö valtiovarainministeriö

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Purralta tiukka viesti oppositiolle: ”Aidan variksetkin nauravat…”
Uutiset | 25.9.2023 13:02
Närästyslääkkeiden vaikutusta vakavaan sairauteen epäilty – analyysi paljastaa tuloksen
Uutiset | 24.9.2023 22:00
”En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa” – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa
Uutiset | 25.9.2023 18:16
Suomen Yrittäjät vaatii sunnuntain tuplapalkkaan puuttumista – ”Liittojen ei kannata järjestää maltillisten uudistusten takia torikokouksia”
Uutiset | 25.9.2023 15:24
Keskustan ja vihreiden kansanedustajalta harvinainen yhteiskannanotto ympäristötuista: ”Suomi tekee virheen”
Uutiset | 25.9.2023 11:55
Yhdysvaltain Abrams-panssarivaunuja saapui Ukrainaan
Uutiset | 25.9.2023 17:54
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00

Uusimmat

Yllättävä kyselytulos: Nuoret naiset miehiä tyytyväisempiä palkkaansa
Uutiset | 25.9.2023 21:04
”En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa” – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa
Uutiset | 25.9.2023 18:16
Azerbaidzhan vakuuttaa turvaavansa Vuoristo-Karabahin asukkaiden oikeudet
Uutiset | 25.9.2023 18:07
Yhdysvaltain Abrams-panssarivaunuja saapui Ukrainaan
Uutiset | 25.9.2023 17:54
HBL: Helsingin pormestaria Juhana Vartiaista epäillään rikoksesta
Uutiset | 25.9.2023 17:10
Saarikko: Kalliit keikkalääkärit poimivat rusinat pullasta, ja ministeri Juuson tulee ryhtyä rajoittamaan asiaa
Uutiset | 25.9.2023 16:04
Suomen Yrittäjät vaatii sunnuntain tuplapalkkaan puuttumista – ”Liittojen ei kannata järjestää maltillisten uudistusten takia torikokouksia”
Uutiset | 25.9.2023 15:24
Journalistiliiton kysely: Poliitikoilta ja virkamiehiltä saa haastatteluja aiempaa nihkeämmin
Uutiset | 25.9.2023 14:47
Tuhansien suomalaisten henkilötiedot ovat voineet vaarantua verkkohyökkäyksessä Tena-tuotteita kuljettavaan yhtiöön
Uutiset | 25.9.2023 14:39
Hallitus lisäämässä poliisin mahdollisuuksia saada ja luovuttaa salassa pidettäviä tietoja – tavoitteena esimerkiksi jengirikollisuuden ja kouluampumisten ehkäisy
Uutiset | 25.9.2023 14:12
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Pirkkalainen puhalsi keskustan järjestöremontin uudelleen henkiin
Pääkirjoitus | 25.9.2023 21:00
Hallituksen velkabudjetti oli järkytys kaikille, ja pahinta on, että heikompiosaisilta leikataan ja hyvätuloisimmille annetaan lisää
Pääkirjoitus | 22.9.2023 21:00
Syksy kärjistää vastakkainasettelua
Pääkirjoitus | 18.9.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Näkökulma: Ulkokaarteesta kirietäisyydelle
Näkökulma | 23.9.2023 18:44
Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Näkökulma: Pölynimurikauppias ja köyhän miehen Thatcher Suomea pelastamassa
Näkökulma | 22.9.2023 13:44

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yllättävä kyselytulos: Nuoret naiset miehiä tyytyväisempiä palkkaansa
Uutiset | 25.9.2023 21:04
”En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa” – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa
Uutiset | 25.9.2023 18:16
Azerbaidzhan vakuuttaa turvaavansa Vuoristo-Karabahin asukkaiden oikeudet
Uutiset | 25.9.2023 18:07
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hyvinvointialueilla vaativat tavoitteet
Mielipide | 25.9.2023 15:11
Leikkaukset voivat myös toimia kannustimena kasvuun
Mielipide | 25.9.2023 14:54
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miina-Maija Simonen pyrkii keskustanuorten varapuheenjohtajaksi – ”Nuoret ansaitsevat parempaa”
Uutiset | 22.9.2023 17:05
Keskustanuoret kannattaa Kemppiä varapuheenjohtajaksi ja Siika-ahoa puoluesihteeriksi
Uutiset | 22.9.2023 15:09
Ovaska lyttää hallituksen kiistellyn Turun tunnin juna -hankkeen – ”Sama raha voitaisiin käyttää olemassa olevien huonokuntoisten väylien korjaamiseen”
Uutiset | 22.9.2023 12:58
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)