Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa

5.2.2023 8:00
Lue lisää 

Terrafamen uudella omistajalla Trafiguralla sysimusta historia Afrikassa

Yhtiön edustaja: Talvivaaran ympäristöturvallisuus on hyvällä tasolla
Sanna Nikula, STT 10.2.2017 17:39, muokattu 10.2.2017 19:23
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Terrafame

Terrafamen uudeksi osaomistajaksi tuleva monikansallinen Trafigura on ollut osallisena ympäristöskandaaleissa pitkin 2000-lukua.

Yhtiö on muun muassa tuomittu hollantilaisessa oikeusistuimessa miljoonan euron sakkoon vuonna 2010 myrkyllisen jätelastin laivaamisesta ja dumppaamisesta Norsunluurannikon suurimman kaupungin Abidjanin kaatopaikoille.

Viranomaiset arvioivat myrkyllisen jätteen aiheuttaneen 17 ihmisen kuoleman ja jopa sadantuhannen ihmisen sairastumisen.

Jo ennen tuomiota Trafigura maksoi Norsunluurannikolle 150 miljoonaa euroa, ettei sen tarvinnut käydä oikeutta siellä.

Myöhemmin yhtiö maksoi vielä korvauksia 31 000:lle uhrille.

Guardian-lehden haltuunsa saamista Trafiguran sisäisistä sähköposteista ilmeni, että yhtiö oli ollut täysin tietoinen jätteen myrkyllisyydestä.

Tuorein kohu liittyy sveitsiläisen kansalaisjärjestön Public Eyen raporttiin viime vuodelta.

Sen mukaan Trafiguraan kuuluva Puma Energy olisi myynyt myrkyllistä dieseliä Afrikkaan.

Raportin mukaan yhtiö on myynyt Afrikkaan sekoitusta, jonka rikkipitoisuus ylittää satoja kertoja Euroopan raja-arvot.

Trafigura on kiistänyt tämän jyrkästi.

Sen mukaan polttoaineen laadun standardit määrittelevät kansalliset hallitukset, jotka yhtiön mukaan tiukasti säännöstelevät niin hintaa kuin sisältöä.

– Puma Energyn linja on tarjota kansallisten laatumääräysten mukaista polttoainetta kaikilla markkinoilla, joilla se operoi, yhtiö sanoo lausunnossaan.

Yhtiön mielestä Afrikan kaupunkien heikko ilmanlaatu on vakava asia, joka vaatii toimia maiden hallituksilta.

STT kysyi Trafiguralta, onko sen mielestä Talvivaaran ympäristöongelmille syytä tehdä jotain.

Yhtiön edustaja vastasi Trafiguran luottavan kokeneeseen uuteen johtoon ja siihen, että nämä asiat on ratkaistu.

– Kaivoksen ympäristöturvallisuus on jatkuvasti kehittynyt, ja se on hyvällä tasolla, Trafiguran edustaja vastasi sähköpostilla.

STT ei tavoittanut Trafiguran toimitusjohtajaa Jeremy Weiriä.

Helsingin Sanomille Weir kertoi pitävänsä menneisyyden tapahtumia hyvin valitettavina. Hänen mukaansa ympäristöasiat ovat nykyään yhtiölle keskeisen tärkeitä.

Toukokuussa 2007 Trafiguran jätettä kuljettaneessa Vest Tankin säiliöaluksessa räjähti Norjan rannikolla.

Norjan yleisradioyhtiö NRK kertoi lastin olleen niin huonolaatuista bensiiniä, että sen myyminen on Euroopassa laitonta.

Alukselta levinnyt rikki sairastutti lähiseudun asukkaita.

Lisäksi muun muassa Britannian yleisradioyhtiö BBC on kytkenyt Trafiguran Irakin Ruokaa öljystä -ohjelman lahjontaskandaaliin.

Ohjelman tarkoituksena oli sallia taloussaarrossa olleen Saddam Husseinin Irakin viedä maasta rajattu määrä öljyä ja saada vastineeksi ruokaa ja lääkkeitä YK:n valvonnassa.

Myöhemmin selvisi, että yli 2 000 yritystä oli maksanut lahjuksia Saddam Husseinin hallinnolle. Trafigura on kiistänyt toimineensa tässä tietoisesti.

Lue myös

YK:n pääsihteeri varoitti Ukrainan sodan kiihtymisestä – "Silmät apposen auki kohti laajempaa sotaa"

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres varoitti puheessaan maanantaina, että hän pelkää Ukrainan sodan kiihtymisen...
6.2.2023 18:14

Kirkon Ulkomaanapu myöntää 200 000 euroa maanjäristyksestä kärsineeseen Syyriaan

Kirkon Ulkomaanapu on työskennellyt Syyriassa etenkin lasten ja nuorten kouluun paluun sekä koulujen korjaamisen parissa.
6.2.2023 18:05

Norjan hallitus kaavailee liki seitsemän miljardin euron apupakettia Ukrainalle

Norja on hyötynyt sodasta merkittävästi maakaasun hintojen noustua kohisten
6.2.2023 17:32
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

kaivos Terrafame trafigura

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Kuuluisan brittitutkijan tuore Kiina-teos on muistutus siitä, että isolle osalle maailmaa Ukrainan sota on kaukainen kriisi
Uutiset | 5.2.2023 10:00
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Scholz: Zelenskyin kanssa on yksimielisyys länsimaisista aseista – tyrmää Putinin historiavertailun
Uutiset | 5.2.2023 14:37
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Israelin ex-pääministeriltä kova väite: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
Uutiset | 5.2.2023 14:23
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Putin sai selvityksen liikekannallepanon ”merkittävistä ongelmista” – Kuunteli ilmeettömänä
Uutiset | 1.2.2023 22:15
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Uusimmat

YK:n pääsihteeri varoitti Ukrainan sodan kiihtymisestä – ”Silmät apposen auki kohti laajempaa sotaa”
Uutiset | 6.2.2023 18:14
Kirkon Ulkomaanapu myöntää 200 000 euroa maanjäristyksestä kärsineeseen Syyriaan
Uutiset | 6.2.2023 18:05
Norjan hallitus kaavailee liki seitsemän miljardin euron apupakettia Ukrainalle
Uutiset | 6.2.2023 17:32
”Aluevaltuustoissa ei pidä panikoitua” – Palvelut eivät jää tuottamatta rahan puutteen vuoksi, sanoo sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi
Uutiset | 6.2.2023 17:21
Tytti Tuppurainen Brysselissä muhivista suunnitelmista: ”Voi johtaa eräänlaiseen suunnitelmatalouteen”
Uutiset | 6.2.2023 16:33
Vakoilupalloista on puhuttu päiviä, mutta miksi käyttää vanhaa keksintöä, kun satelliittejakin on?
Uutiset | 6.2.2023 14:32
Vauvalta murtui luita useaan otteeseen – isä tuomittiin vankeuteen törkeistä pahoinpitelyistä
Uutiset | 6.2.2023 13:28
Maatalouden tuottajahintojen nousu hidastui loppuvuonna – lannoitteet ja energia kallistuneet rajusti
Uutiset | 6.2.2023 12:23
Ei tietoa suomalaisista järistysalueella Turkissa, kertoo Suomen konsuli
Uutiset | 6.2.2023 11:44
EU lähettää apua Turkkiin maanjäristyksen vuoksi – useat EU-maat kertoneet olevansa valmiudessa auttamaan
Uutiset | 6.2.2023 11:16
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

EU-ero maksaa briteille satumaisia summia joka vuosi, eikä samaa hullutusta pitäisi kenenkään hautoa enää Suomessa
Pääkirjoitus | 3.2.2023 21:00
Pääministerin ennenaikaista eroa ei pitäisi kuitata kovin huolettomasti, sillä taustalla voi olla demokratiaa uhkaava todellisuus
Pääkirjoitus | 2.2.2023 21:00
Uusia Nato-himmeleitä ei kannata perustaa kovalla kiireellä ja poliittisella painostuksella
Pääkirjoitus | 1.2.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kaakkois-Suomessa keskusta menetti tärkeitä kuntia ja Jari Lepän – vaaleissa pidetään kiinni kolmesta kansanedustajasta
Uutiset | 4.2.2023 8:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Sipilän ääniperintö on nyt uusjaossa Oulun vaalipiirissä – Pohjois-Pohjanmaan listalla ensimmäistä kertaa naisenemmistö
Uutiset | 2.2.2023 15:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
YK:n pääsihteeri varoitti Ukrainan sodan kiihtymisestä – ”Silmät apposen auki kohti laajempaa sotaa”
Uutiset | 6.2.2023 18:14
Kirkon Ulkomaanapu myöntää 200 000 euroa maanjäristyksestä kärsineeseen Syyriaan
Uutiset | 6.2.2023 18:05
Norjan hallitus kaavailee liki seitsemän miljardin euron apupakettia Ukrainalle
Uutiset | 6.2.2023 17:32
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Olemmeko siirtymässä luokkayhteiskuntaan?
Mielipide | 6.2.2023 15:29
Pitäisikö opintolainojen koroille myöntää valtion ”korkotuki”?
Mielipide | 6.2.2023 13:45
Patologista meininkiä
Mielipide | 6.2.2023 13:38
Lapsilisä perhepoliittisena instrumenttina
Mielipide | 6.2.2023 13:22
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Metsäteollisuus ja kotimainen energiantuotanto uhattuna
Mielipide | 30.1.2023 9:34
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan puoluekokoukset Turkuun ja Jyväskylään
Keskusta | 6.2.2023 14:51
Keskustan kansanedustajat kuulolla yli 100 tapahtumassa ensi viikonloppuna
Keskusta | 6.2.2023 11:48
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Palaa vaalistartin ja -risteilyn tunnelmiin tästä – katso Suomenmaan kuvat keskustalaisten kemuista
Uutiset | 30.1.2023 13:35
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)