Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka
Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) sisäisen tarkastuksen valmistuminen Katri Kulmunin (kesk.) viestintäkonsultoinnista piti valmistua jo keskiviikkona. (Kuva: Laura Kotila/Valtioneuvosto)

TEMin selvitys Kulmunin viestintäkonsultoinnista venyy – "Uusia asioita ilmennyt"

Myös ministeriön omaa toimintaa tarkasteleva selvitys saattaa valmistua vasta juhannuksen jälkeen
STT 11.6.2020 11:54, muokattu 11.6.2020 14:41
a– a+
Politiikka

Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) sisäisen tarkastuksen valmistuminen Katri Kulmunin (kesk.) viestintäkonsultoinnista venyy.

TEMin sisäisen tarkastuksen ja auditoinnin johtaja Antti Joensuu sanoo STT:lle, että esille on noussut uusia asioita ja asianomaisilta tahoilta halutaan nyt saada vastineet.

Alun perin tarkastuksen piti valmistua jo keskiviikkona, mutta nyt valmistuminen saattaa venyä juhannuksen jälkeiseen aikaan, sillä vastineaikaa on ensi torstaihin asti.

Tarkastuksessa selvitetään myös TEMin omaa toimintaa.

–  Ensi viikon torstai on ehdoton takaraja saada nämä vastineet. Todennäköisesti nämä saadaan hyvissä ajoin ennen sitä. Jos saamme vastineet ennen ensi viikon torstaita, saamme sen (tarkastuksen) julkaisuun juuri ja juuri ennen juhannusta, Joensuu sanoo.

Joensuu ei avaa sitä, mitä uusia asioita on ilmennyt ja keiltä vastineita halutaan. TEM on jo aiemmin pyytänyt Kulmunilta ja viestintätoimisto Tekiriltä selvitystä muun muassa viestintävalmennuksen sisällöistä ja ajoituksista. Joensuun mukaan nämä selvitykset ovat jo ministeriöön tulleet.

Ministeriö ei kuitenkaan julkaise Kulmunin ja Tekirin antamia selvityksiä, ennen kuin koko selvitys on valmis.

–  Ne ovat kytköksissä näihin kesken oleviin asioihin. Paketti ei ole osittain julkaistavissa, vaan kaikki julkaistaan kerralla, Joensuu perustelee.

TEM kertoi tiistaina selvittävänsä myös omaa toimintaansa ministerin eroon johtaneessa viestintäkoulutusjupakassa.

Selvityksessä on ministeriön hankintaprosessi. Sisäisessä tarkastuksessa selvitetään asian valmisteluun, sopimustekstin sisältöön ja sen laatimiseen liittyviä asioita sekä sitä, miten laskutus viestintätoimisto Tekirin kanssa on syntynyt.

Ministeriö muun muassa selvittää, onko toiminta ollut yhteensopivaa valtioneuvoston suorahankintoihin liittyvien ohjeistusten kanssa.

Myös valtiovarainministeriö aikoo pyytää Kulmunilta ja Tekiriltä selvitystä valmennuksen sisällöstä sekä ministeriön maksamien laskujen perusteista.

TEMin selvityksessä tarkastellaan myös vuorovaikutusta viestintätoimisto Tekirin kanssa. Osana tätä on julkisuudessakin ollut sähköpostiketju, josta uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.

Iltalehti uutisoi viime viikon perjantaina, että ministerin eroon johtaneen viestintävalmennuksen tilaus lähti TEMissä liikkeelle erityisavustaja Kari Jääskeläisen sähköpostiviestistä.

Jääskeläinen ilmoitti 5. elokuuta 2019 TEMin virkamiehille, että silloinen elinkeinoministeri Kulmuni halusi itselleen ”kunnollisen viestintäkoulutuksen”, jonka toteuttajaksi he halusivat Tekirin.

Virkamiehet pitivät koulutuksen hankintaa Tekiriltä ongelmallisena, koska TEMillä oli puitesopimus viestintäpalveluista kahden muun yrityksen kanssa. Kulmunin erityisavustaja Jääskeläinen piti kuitenkin tiukasti kiinni ministerin toiveesta.

TEMin hallitusneuvos Kari Klemm keksi ratkaisuksi mallin, jossa tilaus toteutettaisiin ”yhteistyössä viestinnän kanssa” ja sitä perusteltaisiin ministerin aloituksella tehtävässään sekä Suomen EU-puheenjohtajuuskaudella ja muilla ”erityisillä tarpeilla”.

Sähköpostiketjussa mukana oli myös TEMin viestintäjohtaja Mikko Koivumaa.

Kulmuni erosi perjantaina valtiovarainministerin paikalta. Kulmunin kohtaloksi koitui Tekirin viestintävalmennus, josta kertynyt 56  000 euron lasku maksatettiin työ- ja elinkeinoministeriöllä sekä valtiovarainministeriöllä.

Koulutukset näyttävät tukeneen myös hänen ehdokkuuttaan keskustan puheenjohtajaksi ja sen jälkeen puheenjohtajan tehtävää.

Lue myös

Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia

Kun Saksan demokraattinen tasavalta (DDR) perustettiin vuonna 1949, sen ideologiseksi kivijalaksi asetettiin antifasismi. Itä-Saksa...
25.10.2026 21:38

Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen

Pohjoismaiden ja Euroopan korkein pystysuora kallioseinämä sijaitsee Norjan länsi- sekä etelä- tai keskiosaan...
25.10.2026 21:06

Keskustanuoret uudisti liittohallitustaan

Keskustanuorten liittokokous Alkio-opistolla Jyväskylän Korpilahdella on valinnut uudet liittohallituksen jäsenet tulevalle kaudelle erovuoroisten...
25.10.2026 18:20

Aihetunnisteet

Katri Kulmuni tekir

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskusta esittää omistuskotitakuuta – tavoitteena palauttaa oma koti pieni- ja keskituloisten ulottuville
Uutiset | 24.10.2026 11:00
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Starlink toimii jälleen Ukrainassa
Uutiset | 24.10.2026 11:58
Halla-aho Ylen Ykkösaamussa: Osa kansanedustajista erittäin huolissaan epäillyistä koteihin tunkeutumisista
Uutiset | 24.10.2026 10:24
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Keskustanuoret uudisti liittohallitustaan
Uutiset | 25.10.2026 18:20
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Onko aluehallinto vain turha byrokratian taso? – Muissa Pohjoismaissa ja Euroopassa aluehallinnot ovat pitäneet pintansa
Uutiset | 25.10.2026 10:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Unkari 1956 | Kansannousun pääministeristä tuli vapauden traaginen marttyyri – teloitetun Imre Nagyn kunnianpalautus sai odottaa vuosikymmeniä
Uutiset | 24.10.2026 21:47
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Pohjois-Korean Kim pistäytyi Kiinassa
Uutiset | 24.10.2026 15:01
Kaikkonen IS:lle: Keskusta tavoittelee hallitusvastuuta vain tuntuvalla vaalivoitolla
Uutiset | 24.10.2026 14:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Keskustanuoret uudisti liittohallitustaan
Uutiset | 25.10.2026 18:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tämän päivän säästö voi muuttua huomisen lisälaskuksi
Mielipide | 23.10.2026 14:29
Lukijalta: Keskustan on puolustettava niitä, joiden varaan huominen rakentuu
Mielipide | 23.10.2026 13:34
Lukijalta: Kiitos Keskustanuoret
Mielipide | 23.10.2026 13:30
Lukijalta: Ruuhkamaksuilla kohti edullisempaa joukkoliikennettä
Mielipide | 23.10.2026 13:16
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata